Olympijské hry - Badminton

Celodenní liveblog

19.08.2016, 13:30 • Martin Augustin (@ogy_16)

19:15

Malajský pár Goh, Tan, který postoupil do finále překvapivě, sice získal poměrem 21:16 první set, ovšem historicky první zlato z Olympijských her do Malajsie nakonec neputuje. Čínské duo Hai-feng Tu a Nan Čang zápas otočilo a v dramatické koncovce třetího setu, kdy soupeři na mečbolech dvakrát zkazili podání, urvali nejcennější kov pro sebe.

19:12

Malajsie se historického zlata nedočká ani dnes! Naopak, Čína získává první zlatou medaili z badmintonu na těchto hrách! Hai-feng Tu a Nan Čang zvítězili ve třetím setu 23:21,

19:10

A mečbol mají zase Číňané! Malajci nejprve podruhé v řadě pokazili podání a poté zahrál Goh moc dlouhou smeč.

19:08

Hai-feng tu trefuje míček do sítě. Malajci mají mečbol! První zlatá medaile pro Malajsii visí ve vzduchu!

18:41

Druhý set je u konce! Hai-feng Tu a Nan Čang ho získávají poměrem 21:11 a o zlatých medailistech z mužské čtyřhry rozhodne třetí sada.

18:41

Číňané mají devět setbolů! Jsou blízko vyrovnání!

18:22

První ještě Tu a Čang odvrátili, ovšem další už je proměněn! V Shem Goh a Wee Kiong Tan se tak přiblížili k historickému zlatu pro Malajsii. Potřebují však vyhrát ještě jeden set.

18:20

A je jich hned pět! S Hai-feng Tuem a Nan Čangem to nevypadá v první sadě dobře.

17:34

Teprve podruhé v historii se stalo, že se v badmintonovém olympijském turnaji neradoval ze zlata některý z asijských hráčů! Po Dánovi Poulu-Erikovi Høyerovi Larsenovi, který v roce 1996 ovládl mužský singl, se raduje Španělka Carolina Marinová. Ta ve třiadvaceti letech potvrdila pozici nasazené jedničky a ve finále si poradila s Indkou V. Sindhu Pusarlaovou, přestože ztratila dobře rozehraný první set. I Pusarlaová ale může být spokojená, už stříbro je pro ni nečekaným úspěchem a v jednadvaceti letech má ještě většinu kariéry před sebou.

17:30

Rozhodující výměna a následná španělská radost.

17:30

Carolina Marinová si nejprve zakřičela, vyskočila a poté padá na zem, kde pláče radostí! Španělka potvrdila pozici světové jedničky a poprvé v kariéře získává olympijské zlato!

17:27

Carolina Marinová se utrhla a má šest mečbolů, které emotivně slaví!

16:56

Carolina Marinová si už nenechala dobře rozehraný druhý set vzít a získala ho poměrem 21:12! Za stavu 1:1 tedy bude rozhodovat třetí sada.

16:33

V. Sindhu Pusarlaová to dokázala! Vrátila do hry hrozně těžký míček a vyhrává první set přesto, že po celou dobu jen dotahovala a v jeho závěru prohrávala 16:19!

16:32

Marinová v závěru setu chybuje a V. Sindhu Pusarlaová má za stavu 19:20 k dispozici setbol!

15:58

Dvouhra muži, semifinále: Viktor Axelsen (DAN) – Long Čen (CHN) 0:2 (14:21,15:21)
Ve druhém semifinále dvouhry mužů byl po celou dobu lepším hráčem Long Čen, který zvítězil nad Viktorem Axelsenem 2:0 na sety. Dvojnásobný mistr světa a bronzový medailista z Her v Londýně si tak zahraje své první finále pod pěti kruhy, v němž se utká se světovou jedničkou Chong Wei Leem. Axelsen bude bojovat o bronz s dalším Číňanem Dan Linem.

15:56

Viktor Axelsen ještě první mečbol odvrátil, ale na druhém zahrál do těsného autu! Long Čen tak získává druhý set poměrem 15:21 a postupuje do svého prvního olympijského finále!

15:54

Long Čen má za stavu 20:14 k dispozici šest mečbolů!

15:31

Máme tu konec první sady. Long Čen využil hned první setbol a získal ji poměrem 21:14. Uvidíme, jak odpoví Axelsen.

15:02

Oba velcí rivalové si po skončení zápasu vyměnili své trikoty.

15:02

Máme za sebou nádherné první semifinále mužského singlu. Chong Wei Lee po prvním prohraném setu otočil zápas s Dan Linem, který ho v minulosti již dvakrát připravil o zlato a postupuje do finále olympijského turnaje v Riu. Třetí set nabídl naprosto úchvatnou podívanou. Dan Lin v jeho závěru odvrátil tři mečboly soupeře, ale Chong Wei Lee přeci jen svého dlouholetého rivala udolal. Po skončení utkání následovala situace, kterou jsem zvyklí vídat spíše při fotbalových zápasech, kdy si oba soupeři vyměnili své trikoty. Dan Lin se ukázal jako velký sportovec a porážku od svého rivala přijal se ctí.

14:57

Tak přeci jen! Dan Lin sice odvrátil tři mečboly, ale Chong Wei Lee uhrál následující dvě výměny, třetí set vyhrál 22:20 a zápas celkově 2:1 na sety.

14:54

To je neskutečné, co teď Dan Lin ubránil! Malajec se už snad i chvilku radoval, ale hrálo se dál. Je vyrovnáno!!! 20:20.

14:52

Teď už ano! Za stavu 20:17 má Chong Wei Lee tři mečboly!

14:50

18:16! Chong Wei Lee soupeři odskakuje na rozdíl dvou bodů. Bude to rozhodující trhák?

14:19

Je to tak! První set získal poměrně hladce Dan Lin, ten druhý ještě jasněji Chong Wei Lee, který využil hned úvodní setbol. Prvního finalistu mužské dvouhry určí až třetí sada.

13:58

Dan Lin získává první sadu! Světovou jedničku Chong Wei Leeho v ní porazil 21:15 a ujímá se v zápase vedení.

13:56

Sledovali jsme nejhezčí výměnu utkání! Pět setbolů si v ní vytvořil Dan Lin – 15:20!

13:49

Utkání rozhoduje česká rozhodčí Michaela Bencová. Pro náš badminton je velká pocta, mít svou zástupkyni na tak velkém utkání.

13:36

O bronz v ženském singlu se dnes měly utkat Nazomi Okuharaová a Šue-rui Li, ovšem druhá jmenovaná Číňanka se zranila v závěru včerejšího semifinále proti Marinové a do zápasu o 3. místo nastoupit nemůže. Bronz tak putuje zásluhou Nazomi Okuharaové do Japonska!

Statistiky:
Páteční program:
13:30 Dvouhra muži, semifinále: Chong Wei Lee (MAL) – Dan Lin (CHN) 2:1 (15:21, 21:11, 22:20)

14:15 Dvouhra ženy, o bronz: Šue-rui Li (CHN) – Nazomi Okuharaová (JPN) bez boje

14:35 Dvouhra muži, semifinále: Viktor Axelsen (DAN) – Long Čen (CHN) 0:2 (14:21, 15:21)

15:25 Dvouhra ženy, finále: Carolina Marinová (ESP) – V. Sindhu Pusarlaová (IND) 2:1 (19:21, 21:12, 21:15)

16:15 Čtyřhra muži, finále: V Shem Goh, Wee Kiong Tan (MAL) – Hai-feng Tu, Nan Čang (CHN) 1:2 (21:16, 11:21, 21:23)