Mistrovství světa - I. A Divize

Rumunsko – Itálie

2:6

konec (0:2, 1:2, 1:2)

29.04.2023, 17:00 • Motorpoint Arena, Nottingham • 1. kolo • Jan Vojkůvka (@JanVojkuvka)

Dnešní utkání sledovalo 2001 diváků. (19:05:13)
Nejlepším hráčem na straně Rumunska byl zvolen brankář Patrik Polc. Pokryl 46 z 52 střel Itálie. Na straně Italů je nejlepším hráčem Thomas Larkin, autor hattricku.
Itálie vstoupila do MS I.A divize úspěšně a potvrdila roli favorita v duelu s Rumunskem, které poráží 6:2. Rumuni se sice ke konci druhé třetiny a v první části třetí třetiny výrazně zlepšili a dokonce snížili na rozdíl jen dvou branek, ale pak v 53. minutě přidal pojistku Angelo Miceli a v 55. minutě zkompletoval hattrick Thomas Larkin. Vítězství tak po zásluze putuje do Itálie, která bude v anglickém Nottinghamu usilovat o návrat do elitní divize světového šampionátu.

59:05

Traversa se snažil protečovat Glirovo nahození od modré čáry. Polc má kotouč pod kontrolou.

58:01

Probíhají poslední dvě minuty utkání.

57:19

Rumunský brankář teď čelil dvěma střelám z bezprostřední blízkosti. Odolal dalšímu náporu soupeře.

56:28

S tím ale nesouhlasí Italové, kteří naopak ještě dostali sami chuť a ostřelovali nyní branku Polce.

55:40

Rumuni samozřejmě zbraně neskládají a rádi by ještě alespoň jednou zaskórovali. Za svůj odvážný výkon, kdy chvílemi byli superfavoritům vyrovnanými soupeři, by si to nejspíš i zasloužili.

54:57

54:57 Thomas LARKIN - 2:6

54:57

Itálie právě vstřelila branku!
A Italové toho, že soupeř nemohl prostřídat, využívají. A je to THOMAS LARKIN, který zkompletoval hattrick! Po buly se k němu dostal puk na modrou čáru, odkud zacílil přesně a překonal smutného Polce. Asistence: Tommaso Traversa, Brandon McNally.

54:52

Další zakázané uvolnění Rumunska.

54:38

Rumunsko se dopouští icingu.

53:40

Italové se drží v útočném pásmu a nechtějí soupeře pustit k nějakému dalšímu zdramatizování koncovky.

52:57

52:57 Angelo MICELI - 2:5

52:57

Druhý gól ANGELA MICELIHO, po kterém jsou asi naděje Rumunska zadupány do ledu. Miceli se prodral až mezi kruhy, kam také dostal přihrávku a brankář Polc ho už nedokázal zastavit. Dobrá střela z mezikruží, po které Itálie vede 5:2. Asistence: Daniel Ross Tedesco, Enrico Miglioranzi.

51:55

Klec za zády Fazia opět vyletěla ze svého postavení. Italský branář se o ni opřel při přejezdu brankovištěm. Rozhodčí to jako úmyslné zatím neoznačili.

51:38

Komerční brejk.

51:15

Rumuni dost ožili od svého gólu ve druhé třetině. Pokud se ale nedostanou vyloženě do nějakého úniku, tak Fazio předvádí spolehlivý výkon. V soubojích jeden na jednoho ale selhává.

49:42

Itálie hraje v plném počtu.

49:39

Zsombor Molnar vypálil jedovatou střelu zápěstím z levé strany. Fazio ramenem vyráží až do ochranné sítě.

48:55

Italové se dokázali osvobodit a rychle prostřídávají.

48:40

Rumuni jsou v této početní převaze mnohem nebezpečnější. Dvě prudké rány Borysenka od modré ale končí jen na zadním hrazení.

Rumunsko právě vstřelilo branku!
A prakticky tím založil rumunský brejk! Balasz našel svým pasem rozjetého MATYASE KOVACSE, který v souboji jeden na jednoho s brankářem Faziem vsítil druhý rumunský gól v utkání. Asistence: Peter Balazs, Patrik Polc.

47:17

Polc se roztáhl v brankovišti a zastavil jedovatou střelu Miglioranziho!

46:50

Branka za Faziem je po rumunském průniku po pravém křídle posunuta. Balasz vystřelil z ostrého úhlu, Fazio se natlačil na svou tyč a klec vysunul z jejího postavení.

46:25

Italové znovu nasadili svou elitní formaci. Petan se moc snaží prosadit, ale ani z levého kruhu neprostřelil Polce. Je hodně aktivní, zatím ale marně.

46:06

Italové vedou ve třetí třetině 6-2 na střely, zatím ale žádnou vyloženou šanci nevybojovali.

46:06

Série nepřesností z obou stran. Byla ukončena ofsajdem Italů, kteří byli rychlejší než samotný puk.

44:50

Rumunsku se nedařilo prosadit přes napadající soupeře. Nakonec se dopouští Fodor icingu.

43:48

Frigo se prosmýkl z levého křídla až vedle branky Rumunska, střelu z blízka však poslal přímo do Polce, který uhájil své postavení.

43:02

Petan vypálil od modré čáry, Polc sklapl bleskově betony a puk se zaduněním odráží mimo brankoviště.

42:29

Lymansky se dostal k zakončení rumunského útoku, se kterým si ale Fazio zdárně poradil. Celkově se jednalo o desátou střelu Rumunů v utkání.

40:54

Icing Rumunska.

40:44

Mantenuto si mezi kruhy počíhal na kotouč, dostal ho a prudkou střelou nutí Polce k zákroku. Puk se následně od projíždějícího hráče Itálie odrazil k rumunskému brankáři, který jej schoval pod lapačku.

40:01

Další třetina začne přibližně v 18:29.
Itálie má jasnou herní převahu a vede už 4:1. Přesto, závěr druhé třetiny Italové možná trochu podcenili, nebo možná z Rumunů spadla nervozita. Začali se mnohem lépe pohybovat a tvořili si dokonce i střelecké příležitosti (gól na 1:4 byl v danou chvíli velmi ojedinělou záležitostí, Italové měli v té době obrovský tlak). Pokud dokážou v tomto tempu naskočit i do třetí třetiny, mohli by favority potrápit.

40:00

39:59

Ještě na samém konci druhé třetiny Zs. Molnar našel průchod přes střední pásmo a vypálil směrem na pravou tyč. Fazio lapil kotouč do lapačky.

39:24

Nepřesný pas Italů z vlastního pásma, podle rozhodčích se ale povedlo kotouč alespoň protečovat. Takže icing z toho není.

38:45

Constantin zkusil štěstí z levého kruhu, střelu po ledě však Fazio odvrací betonem.

37:20

Hra se nyní přelévá ze strany na stranu. Střelecká a herní převaha je však stále jednoznačně na straně Italů, byť měli teď Rumuni pár silnějších chvilek.

36:33

Fazio si musel dávat pozor na menší chaos před svým brankovištěm. Italská defenziva ale nakonec dala všeho do pořádku a odvrací útok.

36:11

Zblokovaná střela Zs. Molnara končí na zadním hrazení. Rumuni vystrkují drápky.

35:20

Do šance se na druhé straně prodrali také Rumuni, puk ale nakonec jen proklouzal brankovištěm.

34:48

Mantenuto se prosmýkl do útočného pásma po pravém křídle, jeho bekhend z pravého kruhu Polc sráží ramenem mimo brankoviště.

33:35

Polc teď zachránil svůj tým od další inkasované branky. Zanetti se neprosadil na první pokus z pravého kruhu a poté ani z dorážky z bezprostřední blízkosti.

33:15

Rumuni se znovu museli uchýlit do defenzivy. Útoky Italů odráželi a další italský pokus pak končí icingem.

32:10

32:10 Zsombor MOLNAR - 1:4

32:10

Rumuni se dostali ve středním pásmu k puku. Mircea Constantin byl sice odvážným obranným zákrokem zahnán do levého rohu, ale od mantinelu přesně přihrál před brankoviště na rozjetého ZSOMBORA MOLNARA, jenž protečoval za záda Justina Fazia. Asistence: Mircea Constantin.

31:50

Pokus Italů o přihrávku na útočnou modrou selhal. Je to jen icing.

31:32

Tedesco viděl v levém kruhu najetého Petana, k němuž vyslal křižný pas. Prudkou Petanovu ránu ale Polc vyráží na hokejku Borse, který vyváží do bezpečí.

30:45

Kovacsovi se podél mantinelu povedlo dostat puk do neutrální zóny a může se svými spoluhráči plnohodnotně prostřídat.

30:01

Rumunsko je plném počtu, dál se ale musí bránit.

29:40

Další pokus Mantenuta tentokrát Polc vytěsnil na zadní mantinel.

29:27

Mantenuto zkusil štěstí z pravého kruhu. Zvedl střelu zápěstím a trefil Polce do hrudi.

28:57

Prudkou střelu Trivellata od modré čáry má rumunský brankář mezi svými betony a přerušuje hru.

28:01

Znovu se vylučuje a opět na rumunské straně. Zoltan Molnar dostává dvě minuty za podražení.

27:20

Rumuni se po delší době objevili v útočném pásmu, dokonce nutí Fazia k jednomu zákroku. Italský brankář zatím v tomto střetnutí moc práce nemá.

26:51

26:51 Angelo MICELI - 0:4

26:51

A okamžitě padá čtvrtá branka! Tedy po necelé minutě. Tedesco se prokličkoval obranou až na pravou stranu branky, nahodil před brankoviště a puk se odrazil od ANGELA MICELIHO za záda Polce. Asistence: Daniel Ross Tedesco, Marco Insam.

25:57

25:57 Pascal BRUNNER - 0:3

25:57

A nakonec se tlak a skvělý pohyb Italů vyplácí! Pietroniro se popasoval s přesilou u mantinelu, přihrál do pravého kruhu PASCALOVI BRUNNEROVI, který se stočil směrem na bránu Polce a úspěšně ho prostřelil. Asistence: Phil Pietroniro.

25:30

Obrázek hry v tuto chvíli vypadá, jako by Itálie hrála přesilovku. Rumunsko se jen zuby nehty brání a snaží se nějak vymanit z tlaku.

25:01

Křižný pas od levého mantinelu na modrou čáru byl hodně nepřesný a Itálie se musí pro puk vracet až do vlastní třetiny.

23:58

Tedesco nechtěl držet puk déle, než bylo nutné a vypálil na rumunskou bránu krátce po přebruslení modré čáry. Marně se mu nabízel Miceli na pravé straně.

22:35

Brunner dostal do mezikruží přihrávku od levého mantinelu a okamžitě vypálil na brankáře Polce, který výborným zákrokem, jenž ho doslova posadil na led, letící puk zastavuje.

22:02

Dlouhá italská kombinace v útočném pásmu, ale ve výsledku zcela k ničemu. Aniž by Italové vystřelili, tak vyhnali do středního pásma nepřesnou přihrávkou podél modré.

21:03

Molnar je zpět na ledě. Rumuni zvládli i druhou část oslabení na začátku druhé třetiny.

20:50

Rumuni ubránili své pásmo a úspěšně vyhazují až k brankáři Faziovi.

20:01

Pokračuje přesilovka Itálie, tedy už klasická 5 na 4.

20:01

Další třetina začne přibližně v 17:46.
Itálie byla v první třetině podle očekávání lepším týmem, navíc soupeře přestřílela drtivě 16-4.O to překvapivější je, že nad Rumuny vede pouze 2:0. Obě branky celku z Apeninského poloostrova vsítil Thomas Larkin, který se prosadil v první a osmé minutě.

20:00

19:56

Rumuni jsou ve čtyřech, to nejhorší mají za sebou.

19:40

Po tvrdé ráně z pravého kruhu a zákroku Polce se daří Rumunsku opět vyhodit kotouč do bezpečí.

19:24

Rumuni se osvobodili. Ještě necelou půlminutku budou hrát v oslabení o dva muže.

19:03

A pozor, krosček Zoltana Molnara a Rumunsko jde do tří!

18:35

Italové musí zakládat novou útočnou akci z hloubi vlastního území.

17:56

Clara se prosmýkl zpoza branky před brankoviště a zkusil štěstí proti Polcovi. Ten přerušuje hru, ale bude se vylučovat. Rumunsko jde do čtyř kvůli hákování Rasulova.

17:18

Itálie se vrátila do plného počtu. První oslabení zvládla.

16:59

Dokonce se útočící tým dostal ke střele, kterou ale u modré čáry zblokoval jeden z italských hráčů.

16:45

První souvislejší kombinace Rumunů během této přesilovky.

16:07

Petan se místo vyhození rozhodl pošetřit čas. Než Italové vyhodili, uplynulo dobrých deset sekund.

15:28

Italové zpoza své klece důrazně vyhazují kotouč přes všechny čáry.

15:18

Ivan Deluca – 2 min., vysoká hůl.

15:02

Fodor se výborně prodral po levé straně až vedle branky, na středu mu ještě najížděl Peter. Fodor se nakonec rozhodl zakončit útok sám, ale neúspěšně.

14:31

Hra se rychle přelila do pásma Rumunska. Bránící tým se po zisku puku dopustil icingu.

13:48

Constantin nahodil puk směrem na Fazia, jenž si připisuje teprve třetí zákrok v tomto střetnutí. Rumuni vybojovali vhazování v útočném pásmu.

13:01

Přechod Itálie přes útočnou modrou čáru je zastaven kvůli postavení mimo hru.

12:40

Lymansky se marně snažil vybojovat puk v pravém rohu útočného pásma. Proti statnějšímu Italovi neměl naději.

11:55

A hned se hráči ve žlutých dresech pokusili o útok a dokonce přečíslení, ale ve středním pásmu přichází o kotouč.

11:46

Teamriuc je zpět na ledě, Rumuni jsou v plném počtu.

11:22

Teď už se Rumuni osvobozují vyhozením ze své třetiny.

10:34

Pěkná střela Pietronira z levého kruhu. Polc ale dokázal letící kotouč zachytit do své lapačky.

10:20

Rumuni měli hned třikrát šanci vyhodit puk pryč ze svého pásma, ve všech případech ale Italové situaci zachránili.

09:46

Ve středním pásmu došlo k faulu na Miceliho. Bude se vylučovat na straně Rumunska. Dvě minuty dostává Vladislav Teamriuc za podražení.

09:18

Icing Rumunů vrací hru před branku Polce.

07:55

07:55 LARKIN - 0:2

07:55

Teď už ale Italové slaví druhý gól a je to opět THOMAS LARKIN, který se prosadil! Tentokrát najel do útočného pásma po straně a vypálil před levým kruhem. Zamířil přesně, Polc podruhé kapituluje. Bez asistence.

07:36

Výborná přihrávka zpoza branku mezi kruhy na Zanettiho, který z první vypálil přímo do brankáře Polce.

06:40

Tedesco s Petanem a Micelim snadno pronikli do útočného pásma po zisku puku v neutrální zóně. Jejich kombinace ale nakonec vedla jen k nepřesné střele do zadního hrazení.

05:45

Daniel Glira se tlačil do útoku po levé straně, dostal se z ideálního úhlu a zkusil alespoň přihrát před brankoviště. Puk přes brankáře Polce ale neprošel.

05:30

Rychlá střela Rumunů po buly. Fazio si připisuje druhý zákrok.

05:20

Italové byli uzamčeni ve svém pásmu, ke střele na jejich branku ale nedošlo. Poté, co vybojovali puk, však odehráli jen na zakázané uvolnění.

04:05

Hraje se dlouhý úsek bez přerušení. Se střelami se prozatím poměrně šetří, ale už si jeden puk musel pokrýt i Fazio v kleci Itálie, který tak dostal přednost před osmnáctiletým Clarou.

03:02

Italové ve středním pásmu vybojovali kotouč a míří za vlastní branku, aby v klidu prostřídali.

02:26

Hra je přerušena, vhazuje se před Polcem.

02:15

Rumuni to nebudou mít dnes snadné hlavně z toho hlediska, že Italové mají vyzrálejší defenzivu, díky čemuž budou přechody Rumunska do útoky často dost kostrbaté a neúspěšné.

00:58

00:58 Thomas LARKIN - 0:1

00:58

Skvělý vstup Itálie do zápasu. THOMAS LARKIN s pukem pronikl přes útočnou modrou čáru a střelou zpoza kruhů překonal brankáře Polce. Asistence: Luca Frigo.

00:01

Rumunsko: Polc (Toke) – Sallo (C), Gecse, Borysenko, Bors, Yemelianenko (A), Rasulov, Creanga – Zo. Molnar, Zs. Molnar, Constantin (A) – Kovacs, Peter, Casaneanu – Filip, Gajdo, Fodor – Teamriuc, Lymansky, Farkas
Trenér: Julius Penzes

Itálie: Fazio (Clara) – Trivellato (A), Pietroniro, Spornberger, Larkin (C), Miglioranzi, Insam, Glira, Gios – Miceli, Petan (A), Tedesco – Frigo, Mantenuto, Zanetti – Brunner, Hannoun, Marchetti – Deluca, Traversa, McNally
Trenér: Michael Edward Keenan

Rozhodčí: Hansen (NOR), Hinterdobler (GER) – Knosen (DEN), Merten (GER).
Rumunsko je členem IIHF od roku 1924 a figuruje na 24. místě světového žebříčku. Naposledy mezi elitou startovalo v roce 1977 a od té doby se potácí v nižších divizích. Dokonce dlouho byli na rozhraní I. a II. divize, ale v roce 2017 se jim začalo dařit. Po sestupu z I.B divize v roce 2016 totiž v daném roce skupinu A v II. divizi vyhráli, vrátili se do I.B divize a po dvou letech v této skupině se dokázali prokousat překvapivě do I.A divize.

Je sice pravdou, že v této společnosti zůstali jen kvůli tomu, že se loni z I.A divize nesestupovalo, ale i přes čtyři porážky a skóre 8:22 pro ně byl turnaj velmi cennou zkušeností. Zkušeností, kterou se pokusí využít letos, kdy už budou muset bojovat o záchranu. Boj to snadný nebude, jelikož celek, v němž hrají pouze hokejisté z rumunské ligy, je pasován do role velkého outsidera, ale i právě proto, že nemá co ztratit, může být například Litvě dosti nebezpečným sokem. Rumuni, jejich střídačku řídí Julius Penzes ze Slovenska, zkrátka do Nottinghamu nepřijeli pesimisticky naladěni. Naopak, chtějí se pokusit o překvapení a I.A divizi udržet.
Itálie je asi největším favoritem na postup zpět do TOP divize. Sedmnáctý nejlepší tým světa je členem IIHF od roku 1924 a patří k týmům, které se neustále pohybují na hraně TOP divizi a nižší divize mistrovství světa.

Italové startovali na posledních třech světových šampionátech. V roce 2019 se dokázali udržet na úkor Rakouska a v letech 2021 a 2022 skončili na posledním a předposledním místě, kvůli čemuž nakonec po loňském turnaji také spadli do I.A divize (předtím nesestupovali kvůli tomu, že se nižší divize nehrály). Italům se na finském šampionátu povedlo obrat o jeden bod Francii, ale v klíčovém utkání s Kazachstánem prohráli 2:5, kvůli čemuž se museli se smetánkou (společně s Velkou Británií) rozloučit.

Jednoznačně ale chtějí v tomto roce v anglickém Nottinghamu vybojovat rychlý návrat zpět do TOP divize. V kádru mají několik dravých mladíků, ale také řadu zkušených harcovníků, kteří hrají hokej nejen v Itálii, ale také v Německu, Slovensku a dalších zemích. Teprve osmnáctiletý brankář Damian Clara dokonce chytá za juniorku ve švédském Farjestadu a zajímavostí je, že si letos zachytal na šampionátech I.B divize na MS do 18 i 20 let. A nyní je také v seniorské reprezentaci.
V anglickém Nottinghamu v sobotu odstartuje hokejové MS Divize I.A. To uzavře maratón šampionátů nižších levelů. Nutno říci, že se jedná o druhou nejvyšší úroveň a to už rozhodně není žádný prales. Bojovat se bude o dvě postupová místa do elitní skupiny. Na turnaji budou startovat domácí Velká Británie, Jižní Korea, Polsko, Litva, Rumunsko a Itálie. V tomto přenosu se budeme věnovat souboji mezi Rumunskem a Itálií.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:00.

2:6

Branky a nahrávky: 33. Zsombor Molnar (Constantin), 48. Kovacs (Balazs, Polc) – 1. Larkin (Frigo), 8. Larkin, 26. Brunner (Pietroniro), 27. Miceli (Tedesco, Insam), 53. Miceli (Tedesco, Miglioranzi), 55. Larkin (Traversa, McNally)

Rozhodčí: Hansen (NOR), Hinterdobler (GER) – Knosen (DEN), Merten (GER)