Mistrovství světa do 20 let

Česko – Kanada

2:3

po prodl. (0:1, 0:1, 2:0 - 0:1)

06.01.2023, 00:40 • Scotiabank Centre, Halifax, Kanada • Finále • Vlastimil Mourek (@04Vlastam)

Tipsport: 5.52 6.56 1.44 Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!

Za zvuků kanadské hymny se s vámi pro dnešek rozloučíme, děkuji mnohokrát za pozornost těm, co vydrželi až do konce a byli svědky tohoto hořkého historického úspěchu. (03:48:48)

Kanadská juniorka se stala dvacetinásobným mistrem světa.

Vlajky tří nejlepších týmů letošního mistrovství.

Pro první zlaté medaile si dojíždějí brankáři.

A nyní je řada na zlatých medailích, řadu hráčů v bílém vede Thomas Milic.

Český tým je oficiálně druhým nejlepším týmem MSJ.

Pro stříbrnou trofej přijede kapitán týmu, Stanislav Svozil.
Stříbro jako poslední přebral Ondřej Kalát, co nevidět přejde na zlato.
Všichni hráči v červeném si pochopitelně medaile nechávají na sobě a jedou si potřást rukou se soupeřem.

První stříbrné medaile už mají své majitele.

Nyní si pro medaile stříbrné barvy jedou hráči Česka, i přes zklamání nesmíme zapomenout, že se jedná o historický úspěch, protože máme po 18 letech zase medaili!

Před oběma týmy se nesmí zapomenout ani na rozhodčí finálového turnaje.

V prodloužení se hrálo aktivně na obě strany, vítěz mohl být ale jen jeden. A ním se stává Kanada!

Nejlepší útočník turnaje: Connor Bedard
Konec. Český tým si z Halifaxu poveze stříbro.

66:22

66:22 DYLAN GUENTHER rozhodl finále MS.

66:22

Kanada právě vstřelila branku!
Konec. DYLAN GUENTHER si vyměnil puk s Joshuou Royem a jeho přesné zakončení zařizuje Kanadě zlato. Asistence: Joshua Roy.

66:05

Stanislav Svozil čeká s pukem za vlastní bránou.

65:40

Na hráčích je znát únava, snad všichni za sebou tahají nohy.

65:13

Zákeřný pokus Olena Zellwegera kryje v náruči Tomáš Suchánek.

64:50

Střela Jakuba Kosa je sražena mimo, Češi ovšem pokračují v útočné třetině.

64:24

Jakub Brabenec musí s pukem ven, Češi opět mají kotouč v moci.

63:43

Na druhou stranu spěchal nyní Adam Fantilli, včas se ale vrátil Jiří Ticháček.

63:02

Matyáš Šapovaliv obral Bedarda o puk a Češi mohou rozehrát.

62:43

Kanada má puk ve vlastní třetině.

62:10

Stanislav Svozil zahrál na jistotu Brabencovi dozadu a oba týmy střídají.

61:30

Přihrávka Jiřího Kulicha jde na neutrální zónu, Češi jsou na puku.

61:12

Eduard Šalé byl vyhnán do středního pásma.

60:40

Bedard si v útočné třetině hraje s kotoučem a zkouší něco vymyslet.

60:19

Connor Bedard sjel do kruhů, odkud to zkusil na Suchánka, ten se ale zaskočit nenechal.

60:06

60:06 Souboj o zlatý gól právě započal

60:06

Kanaďané vyhráli buly a mají puk na holích.

60:01

Střely: 25-34.
To snad není možné! Český tým nás už snad nemůže svou bojovností překvapit. Do třetí části sice Kanada vyztužila obranu a dlouho toho Čechům moc nedovolila, pak ale přišla 53. minuta. V té se k dorážce střely Eduarda Šalého dostal Jiří Kulich a jen o několik chvil poté se štěstím dostal puk za Milicova záda Jakub Kos. Dámy a pánové, já doufám, že se u vás nezavelelo ke spánku, protože tohle finále bude ještě drama!

60:00

59:32

59:32 Závar v kanadském brankovišti

59:32

Bekhend Jiřího Kulicha vyrazil pryč Milic.

59:15

Zakázané uvolnění Kanaďanů.

59:07

Šapovaliv nahodil do útočné třetiny, kde však není připraven nikdo z jeho spoluhráčů.

58:27

Prchajícího Connora Bedarda zastavil na mantinelu Jiří Ticháček.

57:44

Puk přistál Eduardu Šalému mezi nohama, než se však brněnský forvard stihl zorientovat, přišel kanadský protiútok, ten ovšem končí v ofsajdu.

57:11

Přízemní střelu Brennana Othmanna lapil Suchánek do své lapačky.

57:00

Dylan Guenther spěchal za dlouhou přihrávkou, ale puk doklouzal na zakázané uvolnění.

56:51

Jakub Kos nahodil do rohu a oba celky střídají.

56:27

Tomáš Hamara to zkusil nadvakrát, pokaždé kotouč skončil v domácí obraně.

56:10

56:10 Szturcovo upláchnutí a následný bekhend.

56:10

Gabriel Szturc utekl po pravé straně a chtěl Milice překvapit z bekhendu, touš ale přistál v náruči kanadského gólmana.

55:44

Kanaďané nahodili do útočného pásma, u puku je první Aleš Čech.

55:20

Dylan Guenther se dostal v prostoru mezi kruhy k odraženému kotouči, s jeho váhavou střelou si Tomáš Suchánek poradil.

54:55

Nyní se nám však opět nedaří vystoupit z obranného pásma.

54:09

Jaroslav Chmelař to zkusil z pravé strany, jenže svou střelou minul.

53:24

53:24 Jakub KOS - 2:2

53:24

Česko právě vstřelilo branku!
Je srovnáno! Tomáš Hamara poslal puk na JAKUBA KOSE, jehož zpracování si nechtíc srazil do vlastní sítě Tyson Hinds. Asistence: Tomáš Hamara.

53:03

Češi tlačí a chtějí vyrovnat, nyní Kanada vyhodila na icing.

52:30

52:30 Jiří KULICH - 1:2

52:30

Naděje žije! Stanislav Svozil dostal puk na Matyáše Šapovaliva, ten nabil Eduardu Šalému, jehož střelu do spojnice kanadské brány dorazil JIŘÍ KULICH. Asistence: Eduard Šalé a Matyáš Šapovaliv.

51:53

Kanada zamkla útočné pásmo.

51:07

David Jiříček neudržel puk na modré a český tým se musí zase stáhnout.

50:08

Shane Wright to v přečíslení vzal na sebe a trefil pouze Suchánkovu vyrážečku.

49:25

Dylan Guenther to zkusil z několika různých pozic, ani jednou však neuspěl.

49:05

Navíc tahle rozehrávka doplula až na zakázané uvolnění.

48:38

Čechům se zkrátka nedaří najít recept na zámek na modré.

47:53

Národní tým je zaseknutý na vlastní polovině.

46:54

Českému týmu se nedaří udržet útočné pásmo, Kanaďané se dokáží velmi rychle osvobodit.

46:19

Český tým vyčkává za vlastní brankou na rozehrávku.
Dnešní utkání sleduje 10 735 diváků.

45:38

Kanada se dopustila ofsajdu.

45:26

Přihrávka Davidu Špačkovi nesedla a dopředu může soupeř.

44:51

Češi zahráli v pásmu vysokou holí a hra je vykázána na neutrální zónu.

44:13

Olen Zellweger zahodil puk do útočné třetiny a oba celky zavelely ke střídání.

43:26

Kanaďané zavřeli útočné pásmo a hledají prostor ke střele.

42:37

42:37 Šalého šance.

42:37

Eduard Šalé našel odražený puk v mezikruží, ale minul.

42:24

Zakázané uvolnění ze strany domácích.

41:48

41:48 Dean si neporadil se Suchánkovo nohou.

41:48

Connor Bedard našel nekrytého Zacha Deana, toho fantasticky zastavil Suchánek

41:13

Češi se pokusili urvat útočné pásmo, jenže neúspěšně.

40:38

Na druhé straně to zkusil Shane Wright, Suchánek ale zůstal pozorný.

40:22

Střelu Jiřího Kulicha tečoval Matyáš Šapovaliv těsně mimo.

40:13

Český tým se ihned vydal do útočné třetiny, Kanada vyhodila na zakázané uvolnění.

40:01

Pokus Aleše Čecha zablokoval kanadský obránce a tím také končí prostřední dvacetiminutovka. Do té sice Češi šli s brzkou přesilovkou, v té však padl neuznaný gól soupeře, což jej nejspíše nakoplo a hráči v bílém začali tlačit. Nakonec to vyústilo v povedenou střelu Shanea Wrighta. Ke konci se hra už sice vyrovnávala, Thomas Milic však stále drží čisté konto. Další třetina začne přibližně v 2:22.

40:00

39:46

Češi drží ještě útočnou třetinu.

39:09

Střelu Stanislava Svozila od modré kryje Thomas Milic ve své náruči.

38:57

Postavení útočícího hráče v Suchánkově brankovišti, sudí hru vykazují mezi modré.

38:31

Matouš Menšík chtěl do útočného pásma, chvíli před ním tam však zajel Jakub Kos.

37:49

Adam Fantilli se probojoval až k Suchánkovi, ten si jeho zakončení pohlídal.

37:18

Jiří Kulich to zkusil zpoza kruhů, mířil těsně nad.

36:37

Tyson Hinds vyhazuje puk na protější stranu hřiště a Kanaďané mohou střídat.

36:02

Měchurův pokus je vyražen do ochranné sítě, hra se přerušuje.

35:39

Kanaďané hráli v šesti a poměr sil na ledě se vyrovná. Dvě minuty odsedí Adam Fantilli.

Suchánkův beton byl pro Kanaďana příliš velký.

35:10

Wrightova přihrávka jde do středního pásma, další cenné vteřiny pro Česko.

34:43

Šapovaliv vyhodil puk do rohu kluziště a podržel nějaké ty vteřiny.

34:32

Navíc se Kanaďané dopustili postavení mimo hru.

34:20

Češi okamžitě vyhazují puk přes všechny čáry.

34:11

Jakub Brabenec se podle sudích dopustil nedovoleného bránění a Kanada si zahraje další přesilovku.

33:18

Martin Ryšavý si dojel pro odražený puk a zkusil to na bližší tyč, tam byl však připraven kanadský gólman.

32:27

Střela Davida Jiříčka se odrazila k Loganu Stankovenovi, ten ale musel pro puk až do rohu kluziště, kde si jej čeští obránci pohlídali.

31:53

Výhoz o mantinel Tomáše Hamary doklouzal na zakázané uvolnění.

31:46

Střelu Zacha Deana srazil Stanislav Svozil do ochranné sítě.

31:20

Pokus Aleše Čecha zpoza kruhů zapadl do Milicovy náruče.

31:02

Žabku Matouše Menšíka kryje Milic, bude se vhazovat po jeho pravici.

30:33

Pohotovou ránu Davida Jiříčka vyrazil Milic nad, následuje komerční přestávka.

30:20

Český tým se snaží v útočném pásmu najít prostor ke střele, nakonec domácí vyhodili na icing.

29:49

Icing ze strany Česka.

29:38

Connor Bedard posílá o mantinel puk mimo kluziště vhazuje se po Milicově levici.

29:22

Hráči bojují u mantinelu o kotouč.

28:23

Suchánek kryje další kotouče a český tým může konečně poslat na led čerstvé síly.

28:17

A jejich rozehrávka se nepovedla, protože se píská zakázané uvolnění.

27:56

Nahození Jiřího Ticháčka srazil jeden z Kanaďanů, Češi musí až do vlastního pásma.

27:21

Shane Wright opět dělá problémy v útočném pásmu a musí jej krotit čeští obránci.

26:32

Gabriel Szturc nahazuje do útočné třetiny, oba týmy střídají.

25:59

Pohotovou střelu Tysona Hindse od mantinelu kryje Suchánek ve své lapačce.

25:43

Kanada tlačí a chce vsítit další branku.

24:35

24:35 Shane WRIGHT - 0:2

24:35

SHANE WRIGHT prošel kolem třech českých hráčů a dostal se do bekhendového zakončení, které zapadlo přesně nad Suchánkovo ramena. Asistence: Dylan Guenther a Brennan Othmann.

24:01

Další rychlé přenesení hry domácích a Tomáš Suchánek se opět musel vytáhnout.

23:39

Přízemní střela Tomáše Hamary od modré jde do Milicových betonů.

23:00

Střelu Jakuba Kosa zastavil Milic svou vyrážečkou.

22:40

Kanaďané v pěti, tohle vůbec nebyla dobrá přesilovka.

22:24

22:24 Zákrok Suchánka proti Ostapchukovi.

22:24

Češi si nerozuměli na modré a do úniku se dostal Zack Ostapchuk, Tomáš Suchánek je ale zřejmě zpět ve formě, jelikož perfektně natáhl nohu po jeho kličce a podržel Česko.

21:59

Daniel Král už najel ve výstroji na led, zdá se však, že to Suchánek rozdýchal a stojí opět ve své kleci.

21:59

21:59 Nájezd Caedana Bankiera do Tomáše Suchánka.

21:59

Do střely z mezikruží se dostal Caedan Bankier, ten po kličce najel do gólmana Tomáše Suchánka, gól samozřejmě platit nebude, ale Tomáš Suchánek zůstává na ledě v bolestech.

21:49

David Jiříček nabil Jiřímu Kulichovi, Milic chytá i jeho sražený pokus z první.

21:34

Češi kombinují v útočném pásmu a ke střele se nakonec dostal David Špaček, jehož projektil letí do Milicovy náruče.

20:56

Javorovým listům se daří vyhodit a podržet čas.

20:40

Ethan Del Mastro podrážel Davida Jiříčka, Česko má tak k dispozici další přesilovku.

20:12

Buly pro Česko, puk má však na holích Kanada.

20:01

První část začala velmi vyrovnaně. Postupně však začali Kanaďané přebírat iniciativu, v čemž jim pomohla hlavně přesilovka, kterou proměnil v gól Dylan Guenther. Češi měli své šance a z šesti střel na branku to byly dva samostatné úniky, Gabriel Szturc v tom prvním ovšem napálil břevno a následně Martina Ryšavého vychytal Thomas Milic. Další třetina začne přibližně v 1:29.

20:00

19:54

Ránu Ethana Del Mastra zpoza kruhů zachytil Tomáš Suchánek svou lapačkou.

19:26

Výhoz Česka těsně nedoplul za brankovou čáru, můžeme v klidu vystřídat.

18:54

Jakub Brabenec nahodil do středního pásma, kotouč ale Petr Hauser nedokázal zachytit.

18:16

Češi mají stále problémy s rozehrávkou, Kanada velmi aktivně napadá.

17:18

17:18 Únik Martina Ryšavého skončil trefou do Milice.

17:18

Zcela sám se na druhou stranu vydal Martin Ryšavý, Thomas Milic ho však přečetl a puk vyrazil.

17:00

Hráči v bílém nadále tlačí, Suchánek nemá hůl.

16:22

Českému týmu se nedaří rozehrát přes důrazný kanadský forčeking.

15:26

Marcel Marcel zavezl puk dopředu, kde si ho však záhy zpátky berou Kanaďané.

14:38

Do střely Zacha Deana vložil Stanislav Svozil svou hůl a puk letí do hlediště.

14:23

Nahození domácích z vlastního pásma je následováno hvizdem sudího na zakázané uvolnění.

14:12

Matyáš Šapovaliv přihrál Jiřímu Kulichovi, ten se rozjel na Thomase Milice podobně jako při gólu v prodloužení proti Švédsku, tentokrát ale na brankáře nevyzrál.

13:44

Jiří Kulich se vydal s pukem na holi dopředu, zastavil ho však obránce v bílém.

12:41

12:41 Dylan GUENTHER - 0:1

12:41

Brandt Clarke na modré zamíchal s kotoučem, následně přihrál DYLANU GUENTHEROVI, který přesnou ranou z první otevírá skóre tohoto zápasu. Asistence: Brandt Clarke a Brennan Othmann.

12:33

Ránu Dylana Guenthera Suchánek vyráží.

12:10

Kanaďané zamkli útočnou třetinu a hledají prostor ke střele.

11:26

Pokus Olena Zellwegera dorážel Shane Wright, Suchánek ovšem zůstal pozorný.

10:58

Český tým vyhazuje a může si na chvíli oddechnout.

10:51

První přesilovka pro domácí, David Jiříček se dopustil držení.

10:14

Matyáš Šapovaliv dostal puk od Eduarda Šalého a vypálil z kruhů těsně mimo kanadskou svatyni.

10:01

Puk se z hole Adama Měchury s odrazem o mantinel dostal mezi diváky.

09:54

Český tým se z krkolomné situace u modré nakonec osvobodil zakázaným uvolněním.

09:14

09:14 Horní tyč Gabriela Szturce.

09:14

Gabriel Szturc na druhé straně zajel do mezikruží, odkud trefil břevno!

08:46

Kotouč už spadl za záda Tomáše Suchánka po nahození Connora Bedarda od modré, jelikož ale kanadský mladík zavezl puk za modrou, tak gól nemůže být uznán.

08:20

Matouš Menšík poslal puk do rohu a se svými spoluhráči zavelel ke střídání.

07:10

Brennan Othmann hledal Logana Stankovena, toho si ovšem pokryl David Špaček.

06:33

Opět se setkaly hokejky dvou hráčů, tentokrát to byli Stanislav Svozil a Zach Dean, puk zase letí do zámezí.

06:15

Puk od Adama Měchury srazil Olen Zellweger na střídačku svého týmu.

05:40

Jakub Brabenec to zkusil zpoza kruhů, Thomas Milic měl svou vyrážečku připravenou.

05:07

Joshua Roy přenechal puk Loganu Stankovenovi, jehož následná rána jde vedle.

04:46

Jiří Ticháček hledal Matyáše Šapovaliva, do přihrávky vložil jeden z domácích svou hůl a touš se odráží na kanadskou střídačku.

04:20

Jakub Kos zavezl puk za branku, ten však následně končí zas ve středním pásmu.

03:55

A tak se také stalo, jejich rozehrávka ovšem nebyla přesná a píská se zakázané uvolnění.

03:33

Caedan Bankier uhasil všechno nebezpečí, tohle oslabení Kanada nejspíše ustojí bez úhony.

03:05

Přihrávku Stanislava Svozila do slotu vyráží Thomas Milic.

02:40

Javorové listy opět vyhazují.

02:17

David Jiříček trefil od modré bránícího soupeře.

01:50

Tyson Hinds vyhazuje po vhazování přes celé hřiště.

01:45

Nathan Gaucher je prvním vyloučeným hráčem zápasu za nedovolené bránění.

01:28

Connor Bedard si pohrál o obránci a zkusil z pravé strany vypálit, Suchánek ale zůstal pozorný.

01:03

Tyson Hinds nahodil za Suchánkovu klec, oba týmy střídají.

00:40

Jakub Kos se zasekl na útočné modré, Kanaďané opět vyrážejí do útoku.

00:11

Kanada vyhrála vhazování a dopředu se po pravé straně vydal Dylan Guenther, jeho ale zastavil Jiří Ticháček.

00:01

00:01 První finálové buly.

00:01

Oba týmy na ledě, za chvíli vypukne finále mistrovství světa juniorů 2023!

Česko: Suchánek (Král) – Ticháček, Jiříček (A), Svozil (C), Špaček, Hamara, Moravec, Čech – Kulich (A), Šapovaliv, Šalé – Szturc, Brabenec, Chmelař – Kos, Menšík, Ryšavý – Měchura, Marcel, Hauser – Sapoušek.
Trenér: Radim Rulík

Kanada: Milic (Gaudreau) – Del Mastro (A), Zellweger, Allan, Clarke, Hinds, Korchinski, Matier – Othmann, Wright (C), Guenther (A) – Roy, Stankoven, Bedard – Dean, Gaucher, Ostapchuk – Schaefer, Bankier, Fantilli – Beck.
Trenér: Dennis Williams

Rozhodčí: Harnebring (SWE), Salonen (FIN) – Grillo (USA), Wyonzek (CAN).
Kanada

Kanaďané nezačali turnaj dobře, parta vedená kapitánem Shanem Wrightem podlehla Česku. Javorové listy ovšem promíchaly sestavu a probral se i Connor Bedard, ten na sebe upozornil proti Německu, kdy zaznamenal 7 bodů při skóre 11:2. Dalších pět si pak připsal proti Rakousku, kdy pomohl demolici 11:0 a pomohl i při výhře 5:1 nad Švédy.

Překvapivě nejvyrovnanější zápas odehráli Kanaďané ve čtvrtfinále proti Slovensku. Domácí si sice vypracovali vedení 3:1, to však dokázali naši sousedé srovnat a dovést celý boj do prodloužení. V něm si vzal slovo však Connor Bedard, který si pohrál se všemi třemi Slováky na ledě a následně vymíchal i skvěle chytajícího Adama Gajana. A dobře se nevyvíjelo ani semifinálové derby s USA. Hosté si vybudovali náskok 2:0, jenže Kanaďané nechtěli rekordně zaplněné ochozy zklamat, zabrali a nakonec soupeře přejeli 6:2.
Česko

Český výběr psal v Scotiabank Centre historii. Nejen, že po 30 letech dokázalo naše mužstvo porazit Kanadu, ale také poprvé od roku 2001 vyhrálo oba úvodní souboje. Češi klopýtli ve skupině pouze se Švédskem v prodloužení 2:3, s Německem a Rakouskem už to byl zase rozdíl třídy. A podobně hladce vypadalo i čtvrtfinále, kdy český tým sice umožnil Švýcarsku vedení 1:0, pak už ale soupeři nic nedovolili a vyhráli 9:1.

Pak přišla bitva v semifinále, ve které se národnímu týmu postavilo problémové Švédsko. Stejně jako ve vzájemném souboji ve skupině Švédové vzali zápas do svých rukou ve druhé třetině a do té třetí šli s jednogólovým náskokem. I nyní však přišlo vyrovnání, tentokrát se trefil 39 vteřin před koncem David Jiříček. Prodloužení pak začali Češi lépe, pak už ovšem přišla na řadu únava a iniciativu přebíral tým Tre kronor. Tomáš Suchánek ale zavřel svou klec a naopak se 49 sekund před sirénou vydal na druhou stranu Jiří Kulich, jenž vystřelil Česku finále.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 00:30.

2:3

Branky a nahrávky: 53. Kulich (Šalé, Šapovaliv), 54. Kos (Hamara) – 13. Guenther (Clarke, Othmann), 25. Wright (Guenther, Othmann), 67. Guenther (Roy)

Rozhodčí: Harnebring (SWE), Salonen (FIN) – Grillo (USA), Wyonzek (CAN)

Diváci: 10 735

01:45 CAN 2 Gaucher, nedovolené bránění
10:51 CZE 2 Jiříček, držení
12:41 CAN 0:1 Guenther (Clarke, Othmann)
20:40 CAN 2 Del Mastro, podrážení
24:35 CAN 0:2 Wright (Guenther, Othmann)
34:11 CZE 2 Brabenec, nedovolené bránění