Rusko – Finsko

4:3

konec (0:3, 1:0, 3:0)

09.01.2015, 21:30 • Harborcenter, Buffalo (USA) • Petr Dejnožka

Finkám zbyly pouze oči pro pláč, ruské mužstvo slaví. Hlavní duel dnešního večera je ale teprve na programu, od 1 hodiny ráno středoevropského času si to o místo v semifinále rozdá Česko a Švédsko! (23:33:49)
Střely na branku ve třetí třetině:

Rusko – 16 (30)
Finsko – 4 (21)
Nejlepší hráčkou na finské straně je po právu Ronja Savolainenová, z ruského celku dostane cenu Nina Pirogovová.
První čtvrtfinále světového šampionátu žen do 18 let v americkém Buffalu nebylo pro slabé povahy. Finky vedly po první části o tři góly a měly nakročeno k historickému postupu do bojů o medaile, nakonec se ale nic z toho nekoná. Rusky rozhodly o své výhře tři vteřiny před koncem, hrdinkou je Fanuza Kadirovová, která nejprve srovnala a posléze poslala sbornou do semifinále!

60:00

59:57

Rusko právě vstřelilo branku!
Tak to je naprosto neuvěřitelné vyvrcholení prvního čtvrtfinálové střetnutí! Finky po prohraném vhazování v útočném pásmu totálně propadly, což znamenalo samostatný únik FANUZY KADIROVOVÉ, která postupovala osamocena na branku Finska! Svůj únik zakončila ranou do horního růžku a rozhodla tím o ruské postupu do semifinále mistrovství světa – 4:3! Bez asistence.

59:48

Zakázané uvolnění ruského výběru bude znamenat ještě jedno vhazování před Tarakanovovou.

59:09

Na druhé straně vyslala pěknou střelu Petra Nieminenová, Tarakonovová nic neviděla a se štěstím jí dokázala vytěsnit mimo tři tyče!

58:50

Rusko je v pěti a s pukem v útočném pásmu.

58:35

Ruská střídačka si vybrala čas na oddych a poradu. Za patnáct vteřin jim na ledě přibude vyloučená Rachimovová.

58:35

A rázem mohlo být zavařeno na problém! Fanuza Kadirovová se prokličkovala až před branku, kde následně bekhendem poslal puk na finskou gólmanku! Ten kotouč vypadl z výstroje a zastavil se až o její pravou tyč! Nakonec to pro Suomi dobře dopadlo!

58:27

Před klecí Tarakanovové je ticho, na druhé straně se píská postavení mimo hru.

58:11

Tato početní výhoda rozhodně nepatří v podání Finek k těm nejpovedenějším. Na nějakou kloudnou akci mají ještě čtyřicet vteřin.

57:49

Rusky znovu dostávají kotouč až za branku Kati Asikainenové.

57:28

Nakonec z toho byl však pokus Šochinové na straně druhé, její rána ale byla přizvednuta až do ochranné sítě nad finskou klecí.

57:10

Finsko se usadilo v útočné třetině a hledá co nejlepší pozici na střelu.

56:50

V tuto chvíli již nesledujeme tak silný ruský tlak a na následné dvě minuty zřejmě k žádné změně nedojde. Za nedovolené bránění totiž usedá na trestnou lavici Alsu Rachimovová (RUS).

56:01

Následně se Savanderová sama vydala ohrozit ruskou branku, její táhlá rána ale mířila zhruba půl metru nad břevno svatyně Valerie Tarakanovové.

55:33

Kadirovová se pokoušela o něco podobného, jako u vyrovnávací branky. Tentokrát ale napálila pouze bránící Savanderovou.

55:09

Vyhození Čisťjakovové bylo hodně prapodivné, nakonec zasáhlo ruskou střídačku. Hra je přerušena, vhazovat se bude po levé ruce ruské brankářky.

54:47

Kemppainenová znovu nahodila kotouč a spolu s finskými spoluhráčkami se ho snaží držet v rohu útočného pásma.

54:16

Finkám se dařilo poměrně dlouhou dobu držet útočnou třetinu, k ohrožení branky Valerie Tarakanovové ale nedošlo.

53:30

Suomi oslabení přežilo a hraje v plném počtu.

53:18

Čisťjakovová zakončila kombinaci sborné tvrdou ranou z voleje těsně mimo.

52:49

Šochinová zavezla kotouč do útočného pásma, Rusky kombinují...

52:21

Icing ruského týmu při vlastní početní výhodě dává Finkám znovu trochu klidu.

51:55

Rusky navíc mají k dispozici ještě přesilovou hru, to budou další krušné momenty pro finské hráčky.

51:48

Finský trenér Jari Risku si vybírá oddechový čas a pokusí se zkonsolidovat své hráčky na závěrečných osm minut třetí třetiny!

51:48

Nakonec ještě ani nedošlo na přesilovou hru a ruský výběr ztrátu tří branek definitivně maže! Do útočné třetiny vnikla FANUZA KADIROVOVÁ a svižnou ranou do horního růžku nedala Asikainenové moc šancí zasáhnout – 3:3! Bez asistence.

51:30

Sini Karjalainenová (FIN) musela hasit svoji chybu na útočné modré čáře nedovoleným zákrokem, což jí vyneslo dvě minuty nervů na trestné lavici.

50:47

Početní výhoda Finek není úplně nejlepší, seveřanky jsou ale hlavně rády, že čas do konce zápasu se znovu o trochu přiblížil.

49:55

Ruský tým se dopustil ve vlastním obranném pásmu nedovoleného zákroku, za podražení jde za katr Darja Těrjoškinová (RUS).

49:31

Rachimovové střela od mantinelu vůbec nesedla, Finky se zase po dlouhé době podívají do útočné třetiny.

48:52

Až teď se jim daří definitivně vyhodit a osvobodit tím unavenou čtveřici.

48:13

Finky se ubránily a jsou v plném počtu. Stále však mají v obranné třetině velké množství starostí.

48:00

Z ostrého úhlu zkoušela štěstí Kadirovová, Asikainenová se dokázala včas přesunout a zabránit nejhoršímu.

47:31

A pro tentokrát dokonce za ruskou svatyní. Tato přesilovka favoritovi duelu vůbec nevychází.

47:00

Nyní se sborná při kombinaci v útočném pásmu nedokázala dohodnout, puk je znovu ve střední třetině.

46:37

Šochinová si před brankou puk zpracovala vysokou holí, Rusky jsou vykázány z útočné třetiny.

46:23

Na pořadu dne je ruská přesilovka, dočkáme se vyrovnání?

46:13

Minni Lehtopeltová (FIN) nyní musela zatáhnout za záchrannou brzdu, vybrala si však ten nejdrsnější možný způsob. Kličku unikající ruské hráčky zastavila kolenem, což znamená dvouminutový trest, ale hlavně velké potíže pro ruskou útočnici.

45:45

Hrubá chyba finské defenzívy a fantastický zákrok Asikainenové proti ráně Pirogovové z první! Finky stále žijí!

45:11

Klička na útočné modré čáře nevěstí nic dobrého ani v ženském hokeji. Průnik Hietaharjuové je zastaven pro postavení mimo hru.

44:21

To se jim ale nepodařilo úplně dobře. Šikovné ruce ukázala dnes již poněkolikáté Fanuza Kadirovová, která se prokličkovala až před finskou brankářku. Kati Asikainenová tentokrát podržela finský výběr!

44:01

Finky se snaží nasbírat co nejvíce času hrou v útočné třetině a tím otupit drtivý ruský tlak.

42:56

Vážení, tohle bude ještě drama! Rusky nakonec nabídnutou přesilovou hru využívají! V obrovském závaru, který vznikl na finském brankovišti, si dokázala najít puk NINA PIROGOVOVÁ a s obrovským štěstím ho propasírovat až do sítě – 2:3! Asistence: Fanuza Kadirovová a Anna Šochinová.

42:43

České hokejistky, které od 1 hodiny ráno čeká střetnutí se Švédskem, právě vstoupily do arény a upřeně hledí na ledovou plochu, co že se to zde rodí za překvapení.

42:22

Minuta z přesilové hry je pryč, Finky se stále brání.

41:40

Zbytečný trest pro seveřanky znovu trochu komplikuje situaci. Nea Ruuskanenová (FIN) si přidržela protihráčku při napadání, za což jí rozhodčí posílají za katr. Dočkáme se dalšího snížení ze strany ruské sborné?

40:58

Rusky pokračují v úvodním náporu, jejich soupeře pouze nahazuje kotouče. Nic jiného už dnes zřejmě neuvidíme.

40:20

Tak to je začátek! Nina Pirogovová krátce po vstupu do třetí části postupovala sama na finskou branku, volila přímou střelu, jenže trestuhodně přestřelila!

40:01

Střely na branku ve druhé třetině:

Rusko – 10 (14)
Finsko – 8 (17)
A to se jim také povedlo. Rusky sice dokázaly snížit na rozdíl dvou branek, stále však mají před sebou velký díl práce. Suomi bude zuby nehty v závěrečné dvacetiminutovce hájit své vedení, díky kterému by se mohly posunout do semifinálových bojů. Třetí část bude psát svůj děj od 22:57.

40:00

39:38

Propagační střelu Salomakiové sebrala ruská gólmanka bez potíží lapačkou. Finky jistě budou chtít dohrát druhou třetinu v ruském obranném pásmu.

38:50

Alsu Rachimovová si zřejmě přivodila nějaké zranění a je ruským lékař v náručí odnášena z ledu. Při pohledu na střídačku se ale zřejmě nebude jednat o nic vážného.

38:20

Tak to by mohlo Finky ještě hodně mrzet! Ruuskanenová postupovala s Kaitalaovou ve dvou na osamocenou brankářku Tarakanovou! Přihrávka první jmenované ale nepatřila mezi nejpřesnější, takže nakonec puk skončil a v rohu kluziště.

37:13

Sakkinenová z ostrého úhlu Tarakanovovou prostřelit nedokázala, Finky však zůstanou v útočné zóně i s kotoučem na hokejkách.

35:55

Ta ale nic zajímavého nepřinesla, také severské soupeřky hrají v plném počtu.

35:39

Rusky jsou v pěti a začíná jejich zkrácená přesilovka.

35:00

Při hře ve čtyřech sledujeme svižný hokej, s mírnou převahou ruské sborné. Utkání bude zajisté ještě hodně zajímavé.

33:55

Přesilová hra Suomi příliš dlouho netrvala, trestnou lavici na druhé straně doplní Sara Sakkinenová (FIN) za držení.

33:39

Nyní však budou muset ruské hráčky s útočným snažením polevit, za nedovolené bránění je k časoměřičům vykázána Darja Seredinová (RUS).

33:31

Rázem se Rusky znovu vracejí do zápasu! Kdo jiný mohl být autorem důležité branky, než kapitánka ANNA ŠOCHINOVÁ, která v průběhu druhé části znovu vykřesává pro sbornou naději – 1:3! Bez asistence.

33:07

Anna Šochinová byla blízko ke kontaktní brance, z levého kruhu mířila mezi betony finské brankářky! Puk sice Asikainenové prošel, na poslední chvíli ho odstřelila jedna z vracejících se obránkyň!

32:33

Korotkichová obešla tři protihráčky, svojí následnou střelou ale napálila pouze hruď Asikainenové.

31:50

Po dlouhé době se přerušuje kvůli finskému postavení mimo hru.

31:16

Hakalaová nejprve obkroužila ruskou svatyni, po nepřesné střele se k puku dostala ještě Anniina Kaitalaová, jež spálila velkou příležitost na možná definitivní rozhodnutí zápasu! Tarakanovová se předvedla a ramenem vytěsnila puk mimo!

30:49

Finky spoléhají na nahazované kotouče, které se jim daří dojíždět. Podobnou taktiku mohou zajisté aplikovat až do závěrečné sirény.

30:07

Kapitánka Anna Šokinová chce prokázat svoji kvalitu, a proto většinu útoků bere na sebe. Nevím, zda je to úplně nejlepší řešení. Prvním dobrým krokem je však to, že jsou ruské hráčky v útočné třetině nebezpečné.

29:29

Střelu Šokinové tečovala nepříjemně obránkyně Savolainenová, Asikainenová měla co dělat, ale nakonec na změnu směru dokázala zareagovat.

28:43

Rusku hodně pokulhává přesnost přihrávek, na což sborná poměrně hodně doplácí. V polovině zápasu je tak stále blízko šokujícímu vyřazení.

27:51

Chybu Seredinové mohla odměnit Sara Sakkinenová, střela z ostrého úhlu ale ruskou gólmanku nezaskočila.

27:10

Bolgarevová se mohla opřít do kotouče z prostoru kruhů, obětavé finské hráčky jí však v jakémkoliv zakončení zabránily.

26:22

Na druhé straně napálila Kadirovová pouze brankářku Asikainenovou, Rusko to musí zkoušet znovu a znovu.

25:49

Kaitalaová vyslala jedovatou ránu, kterou Tarakanovová vyrazila pouze na čepel Ruuskanenové! Její dorážku však ruská jednička reflexivně zlikvidovala!

25:03

Korotkichová nedokázala ideálně zpracovat prudkou přihrávku přes střední pásmo, následně vrací puk zpět do své obranné třetiny.

24:29

Několik tvrdých soubojů u mantinelu rozsekla čárová sudí odpískáním ofsajdu.

24:03

Pokračujeme bez zbytečného přerušování, ani jeden z týmů se nedokáže po delší dobu usadit v útočné třetině.

23:11

Další čistě ubránění útok ruských osmnáctek, skupinka fanoušků ruského týmu je na tribuně snad poprvé na turnaji ticho.

22:37

Pirogovová se dvakrát za sebou snažila tahem zamést kotouč na branku, pokaždé ale trefila pouze první atakující hráčku před sebou.

21:40

Sborná zakládá svoji rozehrávku od vlastní branky, přechod přes střední pásmo jí dnes ani náhodou nevychází.

21:17

Čárová rozhodčí se po finském ofsajdu projela nedobrovolně po ledě, z bodu pro vhazování odklouzala až hluboko do útočného pásma Finek. Diváci jí za to odměnili potleskem, sama aktérka to bere s úsměvem.

21:05

Anna Šochinová vyslala tvrdou ránu příklepem z levé strany, finské brankářce pouze zaduněl pravý beton.

20:32

Také v úvodu druhé části se Finky snaží o držení kotouče na polovině soupeře, Rusky si ho ale včas berou zpět.

20:01

Střely na branku v první třetině:

Rusko – 4
Finsko – 9
V Buffalu se nám rodí překvapení, další dějství však napoví mnohem více. Sejdeme se zde znovu v 22:14.
Až zhruba minutu poté, co hráčky opustily ledovou plochu, rozhodčí třetí branku uznaly a dokreslily tím naprosto šokující první třetinu! S tímto opravdu v Harborcentru počítal málokdo, Finky jsou hodně blízko senzačnímu postupu do semifinále.

20:00

19:59

Finsko právě vstřelilo branku!
Tak to je doslova neuvěřitelné! Ještě tři vteřiny před koncem první části měly Rusky puk jednoznačně na svých hokejkách, jenže naprosto nepřesnou nahrávkou ho poslaly na modrou čáru. Tam se do něj tahem opřela RONJA SAVOLAINENOVÁ, která ho nekompromisně poslala pod břevno – 0:3! Asistence: Sara Sakkinenová a Nea Ruuskanenová.

19:22

A znovu se to seveřankám nepodaří, jejich přechod je tentokrát přerušen pro ofsajd.

19:01

Rusky se zatím brání naprosto senzačně, své soupeřky takřka nepustily přes střední pásmo.

18:19

Finky nyní dostanou možnost ještě navýšit své překvapivé vedení. Darja Těrjoškinová (RUS) totiž nedovoleně bránila útočné akci Suomi, za což si odsedí dvě minuty na trestné lavici.

17:29

Šochinová zkusila skrýt svoji střelu za dvě finské hráčky, paradoxně ale napálila pouze clonící Korotkichovou.

17:00

Ganějevová vyrobila hrubici na útočné modré čáře, čímž darovala Elle Valikangasové rychlý protiútok. Členka čtvrté finské formace si ji dokázala obhodit a příklepem umístit puk do lapačky Tarakanovové.

16:53

Hakalaová dlouho čekala, než jí spoluhráčky vyjedou z útočné třetiny, přesto to však uspěchala. Nemůže následovat nic jiného než finský ofsajd.

16:00

Před brankou jako další zůstala nepokrytá Kristina Korotkichová, se svou příležitostí však naložila více než prachbídně.

15:09

Skvěle Asikainenová! Finská gólmanka se bleskurychle přesunula a na poslední chvíli vykopla z brankové čáry jedovaté zakončení Lichačovové!

14:52

Ruský tlak začíná ve finském obranném pásmu vzrůstat, unavená pětice Suomi je ve velkých problémech.

14:14

Kadirovová využila nepřesnosti ve finské rozehrávce a natlačila se do střelecké pozice. Její bekhendová rána nebyla úplně špatná, postrádala však potřebnou přesnost.

13:58

Nyní se hra začala pro změnu kouskovat, na vině je postavení mimo hru v podání Rusek.

13:37

Puk skončil mimo hrací plochu, což ukončilo finské snažení. Čeká nás buly před ruskou střídačkou.

13:16

Rusky začínají mít postupem času trochu navrch, o průběhu duelu jasně vypovídá fakt 1:7 na střely z pohledu sborné.

12:22

Korotkichová křižným pasem našla najíždějící Štarjovovou, která si musela složitě zpracovávat puk, a z toho důvodu již neměla na brankovišti příliš času na zakončení. Asikainenová v klidu kotouč odrazila.

11:08

Hodně aktivní Saanni Hakalaová našlápla ve střední třetině do úniku a velkou rychlostí se dostala až do střelecké pozice. Ránu mezi nohama obránkyně však Tarakanovová sebrala lapačkou.

10:21

Finsko předvádí oproti dřívějším zápasům naprosto odlišný, koncentrovaný výkon. Před favoritem z Ruska je ve zbývajících padesáti minutách ještě spousta práce.

09:23

Nahození Savolainenové branku Ruska neohrozila, finská osmnáctka však zůstane s pukem v útočné třetině.

08:16

A další střela mířila na ruskou klec, od levého mantinelu jí vyslala Nelli Salomakiová. Beton Valerie Tarakanovové byl tentokrát na místě.

07:19

Ruská sborná má zatím velké potíže s bráněním finských útoků, Tarakanovová jim s nejistými zákroky příliš nepomáhá.

06:53

Další střela Hakalovové byla vyrážečkou ruské brankářky odklizena až do ochranné sítě.

06:40

Rusky musí rázem směrem dopředu zabrat, jejich kombinace v útočné třetině však příliš nekoušou.

05:19

Podobný úvod si ruské hokejistky nepředstavovaly ani v těch nejhorších nočních můrách. Díky rychlému přechodu přes střední pásmo se na pravé straně dostala ke kotouči SAMI HAKALAOVÁ, která s přispěním teče jedné z bránících hráček procpala puk mezi betony Tarakanovové – 0:2! Asistence: Petra Nieminenová a Anniina Kaitalaová.

05:07

Hodně překvapivý úvod dnešního střetnutí, Finky se totiž na začátku šesté minuty dostávají do vedení! Musíme však poznamenat, že jim k tomu pomohla také velká porce štěstí! Nahození od modré čáry předvedla PETRA NIEMINENOVÁ, její střela byla několikrát tečována a nakonec zapadla přímo pod břevno ruské branky – 0:1! Asistence: Nelli Salomakiová a Ronja Savolainenová.

04:29

Vzápětí se píská ruský icing kvůli příliš brzkému nahození jedné z obránkyň.

04:16

Tentokrát se již Finsku povedlo dostat puk alespoň o centimetry do středního pásmu, sborné byl při návratu do útočné třetiny odpískán ofsajd.

04:11

Další finské vyhození zastavily brusle hlavního rozhodčího, celku ze severu Evropy v úvodu zápasu štěstí příliš nepřeje.

03:19

Nahození Šochinové sebraly finské obránkyně, dostat puk ze své obranné třetiny se jim ale nepovedlo.

02:49

Nyní se do dobré příležitosti drala Fanuza Kadirovová, svůj průnik chtěla zakončit bekhendovou střelou na přední tyč, kotouč ale mezi tři tyče nevměstnala.

02:19

Střela Ganějevové od modré čáry nabrala velkou výšku, puk se zastavil až o plexisklo za finskou klecí.

01:58

Nepřesná rozehrávka Suomi končí zakázaným uvolněním. Vhazovat se bude před Asikainenovou.

01:23

Do Harborcentra nyní dorazily Kanaďanky, které si prohlíží svého semifinálového soupeře. Ten vzejde právě z tohoto klání.

01:11

Seveřanky mají v úvodu více ze hry, teď se jim však nepovedla rozehrávka, což znamená zakázané uvolnění.

00:23

Finky se ihned po vhazování dostaly do obrovské příležitosti! Anniina Kaitalaová zůstala naprosto sama před ruskou brankářkou, zkusila zakončení bekhendem, jenže to se jí nepovedlo podle představ! Tarakanovová následně kotouč lapila!

00:01

Rusky budou do dnešního čtvrtfinále vstupovat, vzhledem k výkonům, v dosavadním průběhu turnaje v roli favorita. Pro mě osobně by případný postup celku Suomi byl velkým překvapením.

Rusko: Tarakanovová (Kondakovová) – Pirogová, Těrjoškinová, Zuboková, Seredinová, Ganejevová, Čisťjakovová, Lobovová, Gamovová – Korotkichová, Šochinová (C), Štarjovová – Kanajevová, Rachimovová, Bolgarevová – Kadirová, Faljachovová, Dorofejevová – Gimazetdinová, Lichačevová, Dobrodějevová. Trenér: Alexandr Uljankin.

Finsko: Asikainenová (Keisalaová) – Savanderová, Savolainenová, Hietaharjuová, Haakanaová, Karjalainenová, Lehtopeltová, Virtaová – Nieminenová, Kaitalaová (C), Hakalaová (A) – Koukkulaová, Ruuskanenová, Sakkinenová – Kiukasová, Salomäkiová (A), Kemppainenová – Keromaaová, Haukijärviová, Valikangasová.
Trenér: Jari Risku.

Rozhodčí: Nakajamaová (Japonsko) – Leclercová (USA), Strohmengerová (Německo).
Na druhé straně stojící Finsko zatím zažívá hodně rozpačitý turnaj. Po úvodní šokující porážce 2:0 se Švýcarskem prohrávalo Suomi stejným způsobem i proti Japonsku, nakonec ale zvítězilo díky čtyřem vstřeleným brankám. Tento výsledek evidentně Finky povzbudil, v klíčovém duelu přehrály Švédky a postup do čtvrtfinále si tak po právu zasloužily.
Rusky zatím prošly turnajem s jednou výhrou a dvěma porážkami. Dokázaly udolat hned na úvod skupiny český národní tým 3:1, následně poté hodně dlouho vzdorovaly Kanadě. Jedinou kaňkou na výkonech ve skupinové fázi je porážka od Spojených států vysoko 1:7.
V prvním čtvrtfinále světového šampionátu žen do 18 let v americkém Buffalu se proti postaví hokejistky Ruska a Finska. O favoritovi duelu zde není pochyb, sborná zatím předvádí na turnaji slušné výkony a právě proti severskému sokovi si bude chtít vybojovat místo mezi nejlepšími čtyřmi týmy na světě.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:30.

4:3

Branky a nahrávky: 34. Šochinová, 43. Pirogovová (Kadirovová, Šochinová), 52. Kadirovová, 60. Kadirovová – 6. Nieminenová (Salomakiová, Savolainenová), 6. Hakalaová (Nieminenová, Kaitalaová), 20. Savolainenová (Sakkinenová, Ruuskanenová)

Rozhodčí: Nakajamaová (Japonsko) – Leclercová (USA), Strohmengerová (Německo)