Finsko – Česko

2:1

po s.n. (3:2) (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)

28.04.2022, 17:30 • Ostravar Aréna • Gabriela Juříková

Z Ostravar Arény odešli poslední diváci a i já se z Moravskoslezského stánku hokeje a sportu loučím. Přeji pohodový zbytek večera a při dalších zápasech EHT napočtenou. (20:15:39)
Prodloužení bylo v režii českého týmu a častými přečísleními držely hru, dá se říct, po celé tři minuty před Olkinuoraou. A jako poslední utkání v rámci Euro Hockey Tour skončilo i toto samostatnými nájezdy a stejně tak i vítězem. Až v osmé sérii rozhodl Sakari Manninem.
Nejlepší hráči utkání:
Za Českou republiku – Štěpán Lukeš
Za Finsko – Jussi Olkinuora

Sakari MANNINEN - 2:1

V samostatných nájezdech zvítězil tým Finsko.
V osmé sérii utkání rozhoduje prudkou střelou SAKARI MANNINEN.

64:40

Češi jsou nadále na kotouči a vůbec jej nechtějí soupeři propůjčit.

63:31

Na ledě je opět Blümel se Špačkem a jelikož se nezdařilo najít střeleckou pozici, vyjel z pásma, aby si trojici Finů roztáhl.

62:50

Přečíslení Kodýtka s Flekem nekončí pukem v brankové síti.

62:01

Lukeš si na puk nesáhl. Finové jakoby chtěli dostat kotouč přímou čarou a do hráčů prostě nestřílí.

61:00

Po krátké návštěvě útočné třetiny Finů se do úniku dostal Jiříček se Špačkem. Olkinuora střelu druhého jmenovaného vykryl pravým betonem.

60:12

Blümel krouží útočnou třetinou, pak dává puk Ščotkovi, který pálí mimo tři tyče.

60:01

Třetí třetina přinesla svižný hokej a mnoho přečíslení na obou stranách. Gól 8342 diváků nevidělo a tak nás čeká prodloužení.

60:00

59:40

Možná poslední střela je na hokejkách Finska. Lukeš zasahovat nemusel.

59:14

Další přečíslení Čechů nekončí střelou.

58:59

Blümel se Špačkem se dostávají do přečíslení. nakonec druhý jmenovaný vybízí ke střele Skleničku.

58:34

Rajala s Filppulou se snaží dopravit puk za Lukeše. Přes hokejky obránců to jde ovšem špatně.

58:00

Poslední dvě minuty základní hrací doby.

57:20

Lukeš po střele Nenonena ukazuje, že má problém s maskou, ale sudí nepíská. Český gólman se ne a ne hlásit o přerušení. Finové krouží pásmem, ke střele se ale nedostávají.

56:20

Dělovka Jiříčka končí na zadním mantinelu.

55:34

Hartikainen získává kotouč za Lukešovou brankou ale střela nakonec z výhry v osobním souboji není. Na steč se vydává po získání puku Zdráhal.

55:07

Špaček byl na ose hřiště ze střely vytlačen.

54:20

Po vhazování před Olkinuoraou se do střely opřel Stránský. Puk se projel brankovištěm.

53:48

Poté, co se nezdařil útočný výpad Manninenovy pětice, dostává se do útoku Černoch a jeho křídla.

53:12

Olkinuora pokryl střelu Červenky.

52:58

Zdráhal neviděl, že je za ním jedoucí Hladoník již obsazen a tak zpětná přihrávka přistála na hokejce Nenonena.

52:15

Vhazování před Lukešem zařídil střelou Sallinen.

51:40

Více bruslivá pasáž hry dává týmům odfrknout. Pokusy o střely jsou, jenže jsou více méně blokované.

50:59

Lukeš použil hokejku k likvidaci střely Palmu.

50:28

Olkinuora bude přihlížet vhazování po své levé ruce po střele Beránka.

50:06

Po buly před Lukešem se Flek s Beránkem dostávají do útočné třetiny. Olkinuora neměl práci. Jeho spoluhráči střelce eliminovali.

49:53

Lukeš vykryl pokus Mäenalanena.

49:40

Kousla napadá Finskou rozehrávku.

48:23

Lukeš vykryl pokus Palmu. Finové jsou nadále v pásmu až jim di kotouče šťouchl Smejkal.

47:59

47:59 Červenka jen těsně minul soupeřovu klec

47:59

Druhá šance Červenky letí těsně kolem pravé gólmanově tyči.

47:32

Po vyhraném buly měl Červenka puk na dlouhou hůl.

47:27

Olkinuora má puk v lapačce a dává možnost komerční přestávce.

46:22

Olkinuora čelil útokům s čistým štítem. Poslední střelu vyslal Flek jen do betonů.

45:38

České přečíslení zachránil Ohtamaa a přesto Češi stříleli. Olkinuora zadržel kotouč pod lapačkou.

45:35

Přečíslení na obou stranách. Finové jeli tři na jednoho, ale finální nahrávka na pravé křídlo nevyšla dle představ.

44:52

Manninen stál moc dlouho v brankovišti. Finové jsou vykázáni z pásma.

44:20

Češi se provinili icingem a hra se přesouvá před Lukeše.

43:38

Sražený puk zachytává za brankou Krejčík. Filppula se snažil o převzetí puku, jenže neuspěl.

43:12

Lehtonen se dostal za modrou a je pískán ofsajd.

42:52

Lukeš chytá pokus Sallinena.

42:10

Do zakončení se dostal Kodýtkova formace. Olkinuora na dvakrát přikrývá puk lapačkou.

41:45

41:17

41:17 Blümelova hezká akce

41:17

Blümel se dostal za obranu a protože těsně u modré útočné čáry klopýtl, tak k němu sjel obránce a zablokoval mu hůl. Dovoleně.

40:41

Do skončení Ščotkova trestu zbývá 23 vteřina a Lukeš čelil až nyní střele.

40:21

Smejkal drží hru před Olkinuoraou.

40:01

Další třetina začne přibližně v 19:10.
Druhá třetině je za námi a pro českého fanouška je pohled na skóre příznivější. Vyrovnání se sice dočkal až v závěru třetiny, která nabídla mnoho zajímavých situací. Přesilovku využil střelou z vrcholu kruhu Jiří Černoch. Třetí dějství dokončí Finsko ještě minutu a čtvrt přesilovku.

Střely 2. třetiny:
9:12
Střely po dvou třetinách:
17:20

40:00

39:31

39:31 Hezká akce Čechů ve vlastním oslabení. Černoch byl v šanci, Olkinuora ho vychytal

39:31

Do úniku se dostal Černoch. Olkinuora mu forhendovou kličku přečetl a puk vyrazil.

39:14

Vyloučení v týmu Česko:
Jan Ščotka – 2 min., nedovolený zásah do hlavy nebo krku.

38:45

38:45 Jiří ČERNOCH - 1:1

38:45

Česko právě vstřelilo branku!
Ostravar aréna se chvěje v základech, neboť Češi srovnávají na 1:1! Tato branka padla podobně jako gól Finska. Michael Špaček poslal puk na vrchol kruhu JIŘÍMU ČERNOCHOVI, který střelou z první nedal Olkinuoraovi sebemenší šanci. Asistence: Michael Špaček.

38:12

38:12

Vyloučení v týmu Finsko:
Sakari Manninen – 2 min., podrážení.

37:55

37:40

Je signalizován faul a Finsko bude dál hrát ve čtyřech.

37:15

Kodýtek nabídl ve střední třetině puk Zdráhalovi, kterému kotouč z hole ujel a tak se do útoku dostává Rajala s Manninenem.

36:47

Zdráhalovi puk ujel, ale dokázal jej udržet v pásmu.

36:34

Šulák střílí od modré. Olkinuora má kotouč v lapačce.

36:12

Roman Červenka – 2 min., sekání.

36:10

Hosté ztrácí puk a do útoku se dostává Salinen. Jenže je v zakončení sekán.

35:55

Sami Vatanen – 2 min., podrážení.

35:50

Do úniku se mohl dostat Jakub Flek, jenže obranná dvojice Finů se rychle sjela a i nahrávka na Beránka byla už pozdě.

35:10

Finsko je ale dost silné v obranných záležitostech a je opět v útočení.

34:21

Rychlý přesun domácích dostává Čechy pod tlak. nakonec to hostující tým řeší odebráním kotouče soupeři.

33:40

Po střele Ojämaki končí puk u Lukeše. Bude se tedy vhazovat po jeho levici.

32:58

Nakonec je víc rušno před Lukešem, kde nejen Stránský, ale i Šulák blokují střely soupeře.

32:10

Hosté jsou v útočné třetině. Stránský s Černochem hledali skulinu pro vyrovnání.

31:19

Šulák se Ščotkou rozjíždějí další útočnou akci. Před Olkinuorou se neděje nic zásadního a puk na hokejkách Finska míří po střele Pesona v ochrané síti.

30:58

Finové mají puk jen neudrželi pásmo.

30:47

Puk získává po vhazování Flek, jenže následná nahrávka Ščotky na najíždějícího útočníka končí až za všemi čarami. Hra se přesouvá před Lukeše.

30:45

Ofsajd pro Finsko a čeká nás komerční přestávka.

30:22

Ke střele se Finové nedostali. Česká obrana držela hru na mantinelu až soupeře vytlačila z pásma.

29:45

Nahrávku mezi kruhy vykrývá Nenonen a dostává hru do středního pásma. Domácí jsou nadále na kotouči a zkouší najít cestu k druhému gólu.

29:35

Další icing pro Finsko. I Češi nechávají na ledě stejnou pětici.

28:38

Vhazování před Olkinuorou vyhrává Černocha a je šance na vyrovnání. Ke kotouči se ale dostal Nenonen a vyhazuje přes všechny čáry.

28:28

Komerční přestávka.

28:25

Olkinuora zachytává pokus Smejkala, na dorážku dojíždí Stránský.

27:25

Za Lukešovou branou svádí boj Nedomlel s Sallinenem. Puk získává hostující tým a jede na útočnou misi.

27:00

Viděli jsme klidnější pasáž hry, kdy oba týmy v nasazení trošičku polevily.

25:40

Olkinuora leží v brankovišti a ani tak jej hosté nepřekonávají. Halou to jen zahučelo po pokusu Kousala se Zdráhalem.

25:01

Češi jsou v ofenzivním ladění a Olkinuora čelí mnoha střelám. Červenka krouží v levém kruhu a čeká na odražený puk.

24:40

Finové se osvobozují, a když Šulák za vlastní branou zpracovává kotouč, střídají.

24:05

24:05 Šuláková střela skončila těsně vedle tyče

24:05

Šulák střílí z osy hřiště, ovšem puk míří těšně kolem levé Olkinuoramovy tyče.

23:25

Nedomlel vyhazuje puk do středního pásma a Flek spěchá do útočného.

22:44

Sklenička blokoval Pesona, který čekal v brankovišti na dorážku.

21:40

Lukeš vykrývá střelu Vatanena a puk v pravém rohu sbírá Kodýtek.

21:14

Červenka s pukem na holi vyjíždí ze své třetiny. Daleko se ale Češi nedostali.

20:58

Olkinuora vykryl pokus Blümela.

20:07

Finsko se dostalo s pukem k Lukešovi, ale Šulák si na odražený puk za brankou počkal a nahrál do středního pásma Smejkalovi. Puk ovšem prochází až za brankovou čáru a píská se icing.

20:01

Další třetina začne přibližně v 18:18.
První třetina byla střelecky vyrovnaná, ovšem jen Finsko dokázalo z osmi střel vytěžit gól. V početní výhodě překonal Lukeše Teemu Hartikainen pohotovou střelou z mezikruží.
Česko mělo přesilovku dřív než soupeř, dokonce čtyřminutovou, jen ji nezakončil regulérním gólem. Ten, co v sedmé minutě padl, byl neuznán pro postavení útočícího hráče v brankovišti.

19:40

Puk letí po buly za Lukešovu bránu. Hosté jej vytahují do středního pásma.

19:31

Finové nahazují puk do ofsajdu.

19:10

Olkinuora vykrývá pokus Zdráhala.

18:30

Ohtamaa netrefuje kotouč správně a po přejetí ke své střídačce, kdy hosté útočí, jde střídat.

18:14

Vhazování se opakuje po pravé ruce Českého gólmana.

18:08

Lukeš zachytává střelu Ojantakenena.

17:32

Blümel sbírá kotouč za Olkinuoranovou brankou a vybízí ke střele Jeřábka.

15:54

Vhazování vyhrává Hladoník a na steč se posléze dostává Flek s Beránkem. Česká pětka se ovšem v útočném pásmu nezdržela dlouho. Na druhé straně se nezdařil protiútok Rajalovi a jeho spoluhráčům.

15:49

15:20

15:20 Teemu HARTIKAINEN - 1:0

15:20

Finsko právě vstřelilo branku!
Finové to nakonec ještě v přesilové hře stihli! Sakari Manninen poslal přihrávku do prostoru mezi kruhy na TEEMU HARTIKAINENA, který tvrdou střelou z první do pravého horního růžku otevírá gólový účet dnešního utkání. Asistence: Sakari Manninen.

14:58

Češi vykrývají útočný tlak, ale nedaří se dostat kotouč z pásma.

13:57

Vojtěch Budík – 2 min., držení.

13:50

Střela Rajaly letí těsně kolem tyče.

13:10

Češi jsou pod tlakem a jen díky držení hry na mantinelu se domácí nedostávají ke střelám.

12:27

Hietanen čeká za svou brankou na vystřídání spoluhráčů a zároveň hledá kudy puk dostat do útočné třetiny.

11:40

Po krátké návštěvě finské třetiny je hra opět před Lukešem. Kodýtkova pětka musí zůstat na ledě, protože zahrála zakázané uvolnění.

11:01

Puk se odráží do české třetiny, kde se české obraně nedaří dostat hru k Olkinuoramovi.

10:58

Finsku je pískán ofsajd.

10:37

Chystá se vhazování před Lukešem. Na buly se staví Mäenalanen se Špačkem.

10:37

09:51

Do útoku se dostává s kotoučem na holi Palmu. V pravém rohu bojuje se Stránským o kotouč, ovšem nakonec vyhrává český hráč a posílá hru nahrávkou do středního pásma.

09:25

08:58

Přesilovka se blíží ke konci a Finsko své dlouhé oslabení může považovat za úspěšné. Češi byli několikrát blízko k vstřelení úvodní branky.

08:24

Olkinuora zachytil do lapačky střelu Červenky, který pálil z první po nahrávce na osu hřiště.

07:51

Český tým střídá, protože se hra dostala do stření třetiny. Polevení v defenzívě využívá i Finsko.

06:50

Hosté začínají hru od vlastní brány. Přes střední pásmo dokličkoval s pukem do pásma Blümelm, kde je Olkinuora pod palbou. Puky jdou zatím jen kolem tyčí.

06:30

06:30 Neuznaná branka českého týmu

06:30

Puk byl již za brankovou čarou, ovšem gól není uznán pro postavení Smejkala v brankovišti.

05:40

V šanci se ocitl Černoch. Finové se osvobozují a na delší čas dostávají hru za obrannou čáru.

05:25

Harri Pesonen – 2 min. + 2 min., vysoká hůl.

05:10

Je signalizováno vyloučení na domácí straně.

04:54

Olkinuora uhájil nerozhodný stav a jeho spoluhráči jdou do útoku.

03:52

Nahození Ojamäkiho Lukeš vyráží. na steč se vydává Špačkova formace.

03:16

Vhaozování vyhrává Smejkal a Češi drží hru ve středním pásmu. Finové dosáhli toho, že Rijala dotlačil soupeře do ofsajdového postavení.

03:07

Finsko se zastavuje ofsajdem.

01:30

Jussi Olkinuora zasáhl proti střele Smejkala.

00:40

Vhazování po pravé ruce Lukeše vyhrává český tým a hned jde do útoku. Ten zakončuje Blümel, který si zpoza branky vyjel na levý kruh. Olkinuora má kotouč v lapačce.

00:04

Puk získávají hosté a po nezdařeném útoku se na kotouč dostává Innala, který od modré pálí.

00:01

Zazněly státní hymny a za pár vteřin utkání začne.
Právě začalo rozbruslení a zároveň Vám mohu představit oficiální
úvodní sestavy:

Finsko: Olkinuora (Tuohimaa) – Lehtonen, Kaski, Friman, Vatanen (A), Saarijärvi, Hietanen, Ohtamaa (A), Pokka – Innala, Manninen, Hartikainen – Rajala, Filppula (C), Ojamäki – Pesonen, Sallinen, Palmu – Nenonen, Mäenalanen, Ojantakanen – Erholtz.
Trenér: Jukka Jalonen

Česko: Lukeš (Kváča) – Šulák, Ščotka (A), Krejčík, Jeřábek, Sklenička, Jiříček, Nedomlel, Budík – Smejkal, Černoch, Stránský – Červenka (C), Špaček, Blümel – Zdráhal, Kodýtek, Kousal – Flek (A), Hladonik, Beránek – Fridrich.
Trenér: Kari Jalonen

Rozhodčí: Harnebring, Holm – Lederer, Hynek.
Předpokládaná sestava pro dnešní zápas s Finskem v rámci Českých hokejových her v Ostravě:

Brankáři: Lukeš (Kváča).
Obranné dvojice: Šulák – Ščotka, Krejčík – Jeřábek, Sklenička – Jiříček, Nedomlel – Budík.
Útočné trojice: Smejkal – Černoch – Stránský, Červenka – Špaček – Blümel, Zdráhal – Kodýtek – Kousal, Flek – Hladonik – Beránek.
Třináctým útočníkem bude Fridrich.

Jak vstoupí národní tým do domácího turnaje?

První utkání Českých hokejových her se rozehraje v 17:30. Finsko jako domácí tým, Česko bude v roli hostů.

Druhé utkání se odehraje mezi Rakouskem a Švédskem ve Vídni.
O Českých hokejových hrách:

První ročník Českých hokejových her se uskutečnil v roce 1994 a letos tak proběhnou již po čtyřiadvacáté. Nejúspěšnějším účastníkem je česká reprezentace, která vyhrála turnaj devětkrát. V minulosti vystřídal turnaj několik názvů i pořadatelských měst, hrál se mimo jiné ve Zlíně, Pardubicích, Liberci, Karlových Varech, Brně nebo v Praze.
Obhájcem prvenství ze zatím posledního ročníku v roce 2021 je česká reprezentace.

V Ostravě se hrálo MS jniorů a seniorů, ovšem České hokejové hry se uskuteční vůbec poprvé. Česká, dříve československá reprezentace na severovýchodu Moravy zatím sehrála třináct utkání s bilancí šesti výher, dvou remíz, pěti porážek a skóre 44:43. Poprvé se v Ostravě představila v lednu 1949 proti Spojeným státům, zatím naposledy v únoru 2016 při duelu s Ruskem.
Poslední vzájemné zápasy:

listopad Karjala cup Finsko – Česko 4:2.
prosinec Channel one cup Česko – Finsko 2:3sn

Suomi jsou poslední roky na mezinárodní scéně dominantní. Trenér Jukka Jalonen má pro český turnaj k dispozici sedmnáct vítězů z olympiády v Pekingu a mnoho hráčů se taky podílelo na medailových úspěších z předchozích mistrovství. Lídrem bude Valtteri Filppula a mezi známá jména a opory týmu patří i obránci Sami Vatanen, Mikko Lehtonen nebo forvardi Harri Pesonen, Jere Innala a Saku Mäenalanen.

Finsko vede průběžnou tabulku EHT s osmi body a lepším skóre před Švédskem.

Česká hokejová reprezentace si v letošní Euro Hockey Tour nevede dobře. S jedním bodem je na třetím místě a to jen díky tomu, že bylo Rusko z turnaje vyřazeno. Na Českých hokejových hrách jej nahradí reprezentace Rakouska, které dnes hraje ve Vídni od 19 hodin se Švédskem.
Ale zpět k utkání Finska s Českem zde v Ostravar Aréně.

K České reprezentaci se v úterý přidal Libor Šulák, Roman Červenka a Matěj Stránský. Přijel i Michael Špaček, ale až večer, protože se někde zatoulala výstroj a na led pak šel individuálně.
Ve středu dorazil gólman Marek Langhamer, protože se z účasti omluvil Nick Malík pro zranění kolene.
O druhou účast na MS bude bojovat Hynek Zohorna, který se k týmu přidal ve středu ráno. bratr Tomáš se necítí být stoprocentně fit, takže se trenérům omluvil.
V Ostravě trénuje i David Krejčí, ovšem do zápasů zasáhne až na Švédských hrách.

Češi zatím v přípravě odehráli šest utkání Euro Hockey Challenge s bilancí čtyř výher a dvou porážek. Nyní je čeká o poznání těžší test.
Jednu z posledních proher zažili se Slovenskou reprezentací, odvetu v Trenčíně už zvládli a vyhráli na nájezdy.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:30.

2:1

Branky a nahrávky: 16. Hartikainen (Manninen), rozh. náj. Manninen – 39. Černoch (Špaček)