konec (2:0)

27.09.2021, 19:00 • Kaunas Arena • Čtvrtfinále • Vít Muzikář

Tipsport: 2.5 3.91 2.23 Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!

Děkujeme za pozornost, hezký zbytek večera. (21:04:11)
Kazachstán si tak zahraje v semifinále s Portugalskem, posledním mistrem Evropy. Druhou semifinálovou dvojici tvoří Brazílie a Argentina.
Ukázalo se, že i ve futsale je nejhorší vést 2:0 o poločase a Kazaši hodili Íránce do Csaplárovy pasti.

Přitom Írán byl v prvním poločase lepší, živější, pohyblivější. Měli výborné brejky, dva z nich proměnili. Kazašský trenér byl několikrát na své svěřence pořádně naštvaný. Nicméně už v závěru prvního poločasu začali Kazaši mačkat soupeře a ve druhém poločase už dominovali. Íránce držel skvělý Samimi, načež ve 25. minutě nahrál Douglas do běhu Tursagulovi a ten o levou ruku íránského brankáře snížil. Následně o čtyři minuty později se zdálo, že Higuita fauloval po ztrátě míče do kolena Shajariho, ale hlavní sudí nařídil nepřímý kop za nafilmovaný pád. Íránci se vztekali, ale Douglas rozehrál standardku a Knaub ranou bez přípravy srovnal.

Následně si ublížil Ahmad Abbasi a Írán musel na chvíli stáhnout svého nejlepšího hráče. Ve chvíli, když už spělo všechno do prodloužení a stavu 2:2 po normální hrací době jako v dnešním prvním čtvrtfinále, tak Taynan spálil jasnou šanci. Zasekávačkou se v brankovišti zbavil obránce, ale trefil posledního možného hráče, který poslal míč na roh. Při něm se položil Taynan do voleje a za přispění třetí asistence Douglase ve druhém poločase skóroval na bližší tyč.

Íránci ještě zkusili powerplay a Javidova střela ze čtrnácti metrů skončila těsně vedle brány. V posledních minutách měl na noze prodloužení tentýž hráč, ale z dorážku lapil Higuita a při závaru pak Ahmad Abbasi překopl bránu.

39:59

Javid neproměnil stoprocentní šanci u pravé tyče, následně při závaru Ahmad Abbasi zleva přestřelil branku.

39:44

Orazov zase posílá centr z levé strany na roh.

39:32

Taynan vystihl nahrávku, sklepl patou pod sebe a Douglas obloučkem minul levou tyč prázdné brány.

39:17

Javid přebral balón na pravé straně a levačkou přes Taynana mířil z takových čtrnácti metrů vedle bližší tyče.

38:38

Při centru z pravé strany reklamovali Íránci ruku Orazova, ale výzvu si nevzali.

38:22

Tavakoliho centr z levé strany srazil Orazov.

38:07

Írán vzal timeout a postavil powerplay s Hassanem Zadehem v dresu brankáře.

38:07

Kazachstán právě vstřelil branku!
Douglas rozehrál roh zleva na pravou stranu a TAYNAN se položil do voleje a střelou přesně k přední tyči využil clony Orazova. Asistence: Douglas.

37:55

Douglas vypíchl balón Ahmadu Abbasovi z pravé strany a přes otáčejícího se Hassana Zadeha zakončil na bližší tyč, kde vyrazil balón Samimi na rohový kop.

37:23

Taynan pokazil centr z levé strany na Orazova a rozehrává Hassan Zadeh s Ahmadim.

36:53

Hassan Zadeh málem na posledním obránci namazal Nurgožinovi a ten by jinak běžel sám na Samimiho.

36:26

Ahmad Abbasi se otočil na levé straně, ale pokus pravačkou zastavil Nurgožin.

36:12

Akbalikov byl na polovině hřiště držený Ahmadim.

35:29

Nečistá nahrávka Higuity z levé strany skončila s klikou před brankovištěm, pak podržel míč Douglas, ale Samimi dobře vyběhl.

34:55

Esmaeilpour se otočil na levé straně kolem Nurgožina, Akbalikov zaváhal na šestce a zakončení směřovalo do boční sítě.

34:02

Kazaši právě udělali pět faulů a ty se přenesou i do případného prodloužení!

33:59

Tavakoli vzal aut zleva a volej Esmaeilpoura z pravé strany skončil o fous vedle protější tyče.

33:33

Taynan sklepl nahrávku Higuity z pravé strany na Orazova, jeho střela byla sražena.

32:55

Tursagulov byl dostoupen na polovině hřiště po rozehrávce Higuity.

32:41

Kazaši odpálili balón z pravé strany až k Samimiu.

32:23

Taynan vypálil volejem z pravé strany při rohu zleva do zadní části těla spoluhráče Orazova, následně nůžky Douglase z šesti metrů skončily vedle levé tyčky.

31:54

Oladghobad šel do přečíslení, ale jeho nahrávka z pravé strany byla tečovaná vedle zadní tyče.

30:53

Oladghobad dostal nahrávku na pravou stranu a Higuita výborně zasáhl při snaze o lob. Následně vyrazil i dorážku Ahmada Abbasiho z jedničky mezi nohy.

30:30

Taynan postrčil Douglasovi, jeho ránu vytáhl Samimi rukou.

30:28

Dvojí hraní Íránu s brankářem, nepřímý kop z šestky proti Samimimu, obrovská příležitost pro Kazachstán.

29:43

Íránci si koledovali, že jim standardku vezmou kvůli pravidlu o čtyřech sekundách a zakončení Esmaeilpoura na levé straně na dlouhou nohu zablokoval Knaub.

29:40

Ahmad Abbasi byl zdvojený Orazovem a Knaubem, byl faulovaný, postrčil míč do druhé vlny na Oladghobada a tomu odskočil balón do náruče Higuity. Sudí se potom vrátil k onomu zákroku, ukončil výhodu a nařídil standardní situaci.

29:25

Ahmad Abbasi se natahoval po nahrávce na levé straně, ale v těžké pozice minul branku zhruba z osmi metrů.

29:03

Nurgožin si přehodil balón na pravačku, Douglas dobře clonil, ale Samimi vyrazil míč.

28:47

Javid vypálil vedle zadní tyče.

28:46

Na pravé straně se píská třetí faul Kazachstánu. Na fauly 1:3.

28:07

Douglas rozehrál onen nepřímý kop proti dvěma hráčům ve zdi na levou stranu a tvrdou střelu pravačkou ARNOLDA KNAUBA škrtal Samimi levou rukou, načež míč skončil uprostřed brány. Asistence: Douglas.

28:04

Higuita vystřelil, snažil se dorážet a vypadalo to, že zasáhl levé koleno Shajariho, ale hlavní sudí nařídil nepřímý kop za nafilmovaný pád Shajariho, ten dostal kartu.

27:43

Orazov podrazil Tavakoliho na pravé straně, na fauly 1:2.

27:19

Írán nechal volného Douglase na pravé straně a měl štěstí, že nahrávka Tursagulova zleva nebyla přesná.

26:49

Douglas si navedl míč na pravačku na levé straně, ale trefil jednoho z obránců, následuje aut Tursagulova.

26:26

Ahmad Abbasi nemůže došlápnout a vypadá to, že v dnešním zápase dohrál.

26:26

Na zemi zůstal ležet jeden z Íránců po souboji s Jessenamanovem.

25:59

Jessenamanov rozehrál aut zprava pod sebe a Knaub byl blízko, aby skóroval k levé tyči brankáře, tu ale míč minul.

25:46

Ahmad Abbasi se na pivotu otočil kolem Knauba a pokus z pravé strany vytáhl Higuita pravou rukou o palubovku vedle vzdálenější tyče.

25:38

Knaub zkazil nahrávku na pravou stranu a aut z poloviny hřiště bere Ahmadi.

25:02

Higuita přečetl nahrávku za obranu.

24:18

Douglas přehodil padajícího hráče na pravé straně a DAUREN TURSAGULOV skóroval o levou ruku brankáře Samimiho, kdy balón propadl k zadní tyči. Asistence: Douglas.

23:43

Samimi vytáhl ránu Douglase z dálky pod břevno. Pak vychytal i Tursagulova z otočky na pravé straně.

23:36

Taynan hodil míč na pivota na levou stranu na Tursagulova, jeho střelu z otočky kryl Samimi pravou rukou.

22:44

Samimi se vrací do brány.

22:44

Taynan seběhl na střed do druhé vlny a jeho bodlo zastavil obránce.

22:30

Samami byl ošetřovaný, takže musí vystřídat a na plac nastupuje Sepehr Mohammadi.

22:30

Samimi byl nejprve tvrdě zasažen při ráně z otočky na levé straně, následně pálil Douglas zprava ze střední vzdálenosti střílel mezi nohama Ahmadiho do bližší tyče!

21:53

Nečistá rána z voleje Ahmadiho z dálky letěla moc až ke stropu haly.

21:30

Nepřesná narážečka Taynana s Douglasem na pravé straně znamená aut pro Írán z obranné poloviny papírově domácích.

21:00

Hassan Zadeh se položil do střely Higuity z pravé strany.

20:22

Douglas natáhl při powerplay k zakončení z levé strany vedle protější tyče.

20:01

V Íránu asi neznají Csaplárovu past! Nechme se překvapit, jestli je skutečně nejhorší vést 2:0.

20:01

Iránci zaslouženě vedou po poločase. Hlavně v prvních osmi minutách jsme viděli několik vyložených šancí. Íránci šli snad třikrát sami na Higuitu a obranná fáze Kazachstánu moc nefungovala. Následně skóroval Oladghobad při brejku dva na jednoho odrazem o zadní tyč. Kazašský kouč reagoval timeoutem, kde své svěřence seřval. Nicméně i nadále byli Íránci aktivnější. Měli mnohem lepší pohyb a Kazaši mohli být rádi, že Ahmad Abbasi neproměnil obrovskou příležitost při kontru dva na dva a sám před Higuitou překopl bránu.

Následně už ale přidal Írán svou druhou trefu. Iránci zaslouženě vedou po poločase. Hlavně v prvních osmi minutách jsme viděli několik vyložených šancí. Íránci šli snad třikrát sami na Higuitu a obranná fáze Kazachstánu moc nefungovala. Následně skóroval Oladghobad při brejku dva na jednoho odrazem o zadní tyč. Kazašský kouč reagoval timeoutem, kde své svěřence seřval. Nicméně i nadále byli Íránci aktivnější. Měli mnohem lepší pohyb a Kazaši mohli být rádi, že Ahmad Abbasi neproměnil obrovskou příležitost při kontru dva na dva a sám před Higuitou překopl bránu. Následně už Írán přidal druhou trefu. Esmaeilpour si krásně při rozehrávce vyměnil míč s Javidem, zaběhl za Taynana a třetím dotekem po kličce Higuitovi zasouval do prázdné brány. V závěru ale Kazaši začali hodně praktikovat powerplay s brankářem v poli a zmáčkli Íránce. Orazov střílel na dlouhou nohu do tyče a tři sekundy před koncem ještě vzal Kazachstán trenérskou výzvu, k zákroku na Taynana došlo podle všeho o fous před brankovištěm a penalta se nepískala.

20:00

19:57

Penalta se nepíská.

19:57

Kazaši dobře presovali, Taynan si potom rychle narazil na levé straně a byl zasažený do levé nohy Tavakolim. Kazaši si berou výzvu. Otázkou je spíše, zda to bylo uvnitř brankoviště, nebo mimo něj. Faul to rozhodně byl.

19:16

Higuita namazal Shajarimu, ale potom napravil chybu při kontru Íránu po levé straně.

18:53

Orazov dostává kartu za kosu na levé straně na Tavakoliho.

18:49

Orazov se otáčel na šesti metrech a při závaru v brankovišti zakončoval z pravé strany na dlouhou nohu do zadní tyče prázdné brány!

18:41

Orazov strčil míč špičkou sálovky z levé strany na Tursagulova, toho při otočce vychytal Samimi!

18:11

Esmaeilpour byl po rozehrávce Samimiho na levou stranu, byl zdvojený.

17:58

Higuita si přichystal míč na pravačku na levé straně a jeho rána dopadla vedle zadní tyče. Írán si bere timeout.

17:39

Higuitovu tvrdou střelu vyrazil Samami a dorážce Orazova z otočky vedle levé tyče moc nechybělo.

16:17

Kazaši hráli powerplay s Higuitou a nečistá střela Tursagulova z levé strany neměla šanci na úspěch.

15:59

Akbalikov se uvolnil na levé straně a při souboji s Ahmadim se navíc dotkl míče jako poslední, takže rozehrává Samimi.

14:52

Írán právě vstřelil branku!
AHMAD ESMAEILPOUR podržel míč v rozehrávce s Javidem, odběhl od svého spoluhráče, zaběhl za Taynana. Javid mu poslal míč obloučkem za posledního beka Kazachstánu a AHMAD ESMAEILPOUR si hodil míč kolem Higuity a ze třetího doteku z pravé strany zasunul po zemi do prázdné brány. Asistence: Mahdi Javid.

14:09

Esmaeilpour měl otevřenou levou stranu, Akbalikov a ještě jeden hráč se ji snažil zavírat a Esmaeilpour si házel míč na pravačku, načež byl poslán k zemi, ale i přes zlobu Íránu se nepískalo.

13:32

Knaub zastavil rukou nahrávku Esmaeilpoura po levé straně.

13:23

Higuita udělal chybu v rozehrávce na levou stranu a aut kope Javid.

13:01

Shajari pokryl z pravé strany Akbalikova a pouštěl balón za branku Íránu.

12:46

Íránci jsou lepší a jejich vedení je zcela zasloužené.

11:49

Ahmad Abbasi s Oladghobadem krásně vyřešili situaci dva na dva a první zmiňovaný potí v levé části brankovišti sám před Higuitou spálil směrem nad branku obrovskou příležitost!

11:24

Higuita nasadil jesle při rozehrávce z levé strany presujícímu Ahmadu Abbasimu. Pak vzteklý trenér Kazachstánu seřval na dvě doby Orazova.

10:53

Írán kopl roh z levé strany a rána Ahmadiho z voleje skončila výrazně nad břevnem.

10:41

Kazachům se úplně nedaří v útočné fázi po inkasovaném gólu.

09:43

Shajari dobře nastavil tělo před Jessenamanova na levé straně a Íránci mohou kombinovat.

09:27

Higuita byl pátým hráčem při powreplay a po odrazu balónu do levé poloviny vápna trefil Jessenamanov Samimiho.

08:51

Esmaeilpour nahrával nepřesně křížem z levé strany na Javida.

08:06

Samimi si počkal na standardní situaci z pravé strany na delší tyč.

07:45

Kazaši si vzali timeout a trenér své svěřence docela seřval.

07:45

Ahmad Abbasi se otočil na levé straně kolem Taynana a mezi jeho nohama centroval, na pravé straně pozdě přistoupil Orazov k MOSLEMU OLADGHOBADOVI a ten zakončil (zřejmě) mezi pravou rukou Higuity, ale určitě odrazem o zadní tyč. Asistence: Saeid Ahmad Abbasi.

07:12

Tursagulov naznačil střelu, posadil hráče na palubovku a při zakončení Orazova z levé strany se do trajektorie balónu vložil obránce.

06:51

Nechybělo mnoho, aby při nástřelu z levé strany skóroval Ahmad Abbasi na dlouhou nohu do prázdné brány.

06:37

Higuita už víceméně na středu musel střílet z osy hřiště, hrozila ztráta a brankář Kazachstánu poslal míč vedle pravé šibenice.

06:15

Ahmad Abbasi si hodil míč na pravé straně kolem Akbalikova, Higuita natáhl svou pravou nohu.

05:48

Akbalikov byl na pivotu zdvojený, ale silou vůle udržel balón a nakonec centroval zleva mezi nohama beka do brankoviště, kde se ubránili Íránci.

05:12

Zatím tedy skvělý futsal nahoru-dolů, šance střídá šanci.

04:51

Esmaeilpour dostal při autu zleva míč na střed proti noze a jeho rána se zastavila na reklamním panelu za brankou.

04:36

Kazaši presovali až nahrávka na Shajariho na levou stranu šla do autu.

04:02

Esmaeilpourovu střelu z pravé strany vyráží Higuita pravou rukou.

03:43

Akbalikov udělal kličku Tavakolimu na levé straně, udržel míč na lajně a obstřel směřující na zadní tyč skončil na levé ruce Samimiho.

03:20

Festival spálených vyložených příležitostí pokračuje dál. Tohle byla největší šance! Higuita nakopával středem, Taynan si zpracoval míč levačkou a v situaci dva na nikoho posunul míč do levé poloviny brankoviště Tursagulovi před prázdnou branku, ten minul přední tyč!

02:59

Třetí loženka Íránu, Javid dostal hezkou nahrávku na levou stranu a byl sám proti Higuitovi, ten dobře načasoval výběh!

01:56

Tursagulov se otočil na pivotu na pravou stranu, ale míč mu utekl od sálovky.

01:21

Ahmad Abbasi zabíhal za obranu na levou stranu a nechybělo mnoho, aby běžel sám na Higuitu.

00:40

Hassan Zadeh zachytil nahrávku patou a pokus z pravé strany vykopával Higuita levou nohou!

00:16

Douglas udělal hrubku v rozehrávce a Oladghobad šel zprava sám na Higuitu, ten zasáhl levou rukou!

00:01

Kazaši rozehráli.

00:01

Írán: Samimi (S. Mohammadi, B. Mohammadi) – Ahmadi, Hassan Zadeh (C), Oladghobad, Ahmad Abbasi – Esmaeilpour, Rafieipour, Tayebi, Shajari, Tavakoli, Javid, Nematian.

Kazachstán: Higuita (C) (Atantajev) – Taynan, Orazov, Tursagulov, Douglas – Karagulov, Nurgožin, Valjullin, Akbalikov, Jessenamanov, Knaub, Tokajev, Sarbassov.

Rozhodčí: Shepheard (AUS), Pelissier (FRA) – Santamaria (ARG).
Írán
V roce 2012 v thajském Bangkoku uhrál Írán v základní remízu s pozdějšími finalisty ze Španělska. V osmifinále ale narazil na Kolumbii a padl 1:2. To před pěti lety už má v souvislosti s Kolumbií lepší vzpomínky. Kolumbie totiž pořádala MS a Írán šokoval v osmifinále vyřazením Brazílie na penalty. Brazilci tehdy obhajovali zlato a byl to poslední zápas v kariéře na MS pro brazilskou legendu Falcaa. Íránci následně zvládli prodloužení ve čtvrtfinále proti Paraguaycům. V semifinále o gól prohráli s Rusy, ale tohle zklamání si vynahradili vyhraným penaltovým rozstřelem v souboji o bronz. Írán tak získal historicky první medaili na světovém šampionátu.

Co se týče probíhajícího MS v Litvě, tak Íránci skončili v základní skupině druzí. Ve svém prvním vystoupení zdolali Srbsko poměrem 3:2, když k vidění byly dvě přímé červené kartě (po jedné na každé straně). Také druhé utkání proti USA, které se na MS vrátilo po třináctileté odmlce, nedohráli Íránci kompletní. Červenou kartu viděl již ve druhé minutě Samimi. Nicméně Írán zvítězil 4:2. Posléze potřeboval k prvenství ve skupině F porazit v přímém souboji Argentince, obhájce zlata. Írán nestačil na Argentinu 1:2, ačkoliv jediný íránský gól tedy stál za to! Hassan Zadeh při rychlém protiútoku krásným padáčkem přehodil brankáře Mosensona, který vyběhl na hranici brankoviště.

Tím pádem se Írán střetl v osmifinále s Uzbekistánem a byl z toho gólově nejbohatší zápas. Hlavně ale pořádně bláznivý. Proč českého futsalového rozhodčího bylo interesantní, že role asistenta sudího se zhostil dlouhodobě nejlepší český sudí Ondřej Černý, který mj. pískal i finále ME 2018. Jednalo se o nádherný zápas s naprosto bezprecedentním vývojem. Íránci vedli 2:0, respektive 3:1, protivník srovnal. Nicméně těsně před pauzou Íránci skórovali a po poločase měli díky nejtěsnějšímu možnému rozdílu k výhře blíž. Íránci pak odskočili do vedení 8:4 a zdálo se být hotovo, nicméně Uzbekové sáhli k powerplay a snížili na 6:8. V 37. minutě to ale bylo znovu o tři góly a vypadalo to, že se už Uzbekistán z této složité situace nedostane. Každopádně během necelých 40 sekund se dostal na kontakt a v závěrečné sekundě si vzal trenérskou výzvu. Reklamoval faul brankáře na pivota. Sudí se dlouho u VIR radili, ale pokutový kop nenařídili a prodloužení se tak nekonalo.
Kazachstán
Na posledním MS před pěti lety v Kolumbii podlehl v osmifinále dvojnásobným mistrům světa ze Španělska 2:5. V témže roce skončil na ME třetí, když v souboji o bronz přehrál Srby poměrem 5:2 a získal historicky první medaili pro Kazachstán na velké akci. Následně o dva roky později skončil čtvrtý na evropském šampionátu. V utkání o třetí místo prohrál s Ruskem fotbalovým výsledkem 0:1. Rusům stačila jen trefa Edera Limy z 29. minuty.

Vzestup kazašského národního týmu souvisí s tím, že Kazaši sahají k naturalizaci. Na jejich soupisce najdeme reálně Brazilce Taynana, Douglase (známého z působení v Chrudimi) či Higuitu, jednoho z nejlepších brankářů planety. Ten chytá i v dresu hegemona kazašské klubové scény Kajratu Almaty, jenž se utká v základní skupině Ligy mistrů s Plzní. Za Kajrat nastupují i Douglas, Orazov, Nurgožin, Akbalikov, Jesenamanov a Tursugalov. Co se týče Higuity, tak ten disponuje výbornou hrou nohama a je mimochodem i vzorem českého brankáře Ondřeje Vahaly.

Zmiňovaný Taynan platí za jednoho z nejlepších hráčů na světě. Právě on poskytl rozhovor oficiálnímu webu FIFA, kde prozradil, že Kazachstán chce skončit na tomto MS mezi čtyřmi nejlepšími. Také si postěžoval, že těsně před turnajem prodělal koronavirus, takže na čtrnáct dní nemohl ani trénovat. Taynan označil Douglase, o kterém již byla řeč, za nejlepšího obránce na světě.

Co se týče výsledků Kazachů na historicky devátém MS, tak ve své základní skupině si poradili s Kostarikou 6:1, domácí Litvou 3:0 a ve svém závěrečném vystoupení v první fázi turnaje remizovali s Venezuelou 1:1. Skóre otevřel Douglas v páté minutě, ale jedenáct sekund před koncem vyrovnal Alfredo Vidal. Plichta ale stačila Kazachstánu k vítězství ve skupině. Získal sice sedm bodů, stejně jako Venezuela, ale vstřelil o šest branek více a skóre bylo klíčovým faktorem pro určení výše postaveného celku při rovnosti bodů. V osmifinále tak narazil Kazachstán na Thajsko a to bez větších problémů poslal z turnaje ven výhrou 7:0. Kazaši tak zatím inkasovali pouze dvakrát na celém turnaji a mají nejlepší obranu.
Hezký den, vítejte u textové reportáže z posledního čtvrtfinále na MS ve futsalu, ve kterém se střetnou Írán a Kazachstán. Začínáme v 19:00.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:00.

2:3

konec (2:0)

Branky: 8. Oladghobad (Ahmad Abbasi), 15. Esmaeilpour (Javid) – 25. Tursagulov (Douglas), 29. Knaub (Douglas), 39. Taynan (Douglas)

Karty:   29. Shajari (IRN) – 19. Orazov (KAZ)

Rozhodčí: Shepheard (AUS), Pelissier (FRA) – Santamaria (ARG)