Mistrovství světa

Francie – Norsko

33:26

konec (18:17)

29.01.2017, 17:30 • AccorHotels Arena, Paříž • Finále • Patrik Sandev (@Thimpu25)

Tipsport: 1.2 12.0 6.5 Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!

Z mé strany vše, u dalších on-line přenosů brzy na shledanou. (19:08:35)
Francie – Norsko 33:26 (18:17)
Nejvíce branek: Karabatić 6, Guigou 5/2, Porte 5 – Tönnesen 5, Lie Hansen 4, Björnsen 4. Rozhodčí: Gjeding, Hansen (oba DEN). Sedmimetrové hody: 7/5 – 0. Vyloučení: 1:2.
Francie nakonec potvrdila roli favorita a obhájila titul mistrů světa z roku 2017. Norsko se drželo prakticky jen první poločas, ale je potřeba zmínit, že tehdy svému soupeři opravdu notně zatápělo. Jenže po přestávce přišel naprosto nepochopitelný výpadek. Seveřanům se vůbec nedařilo, propásli úvodní minuty druhého poločasu a už se zpátky do zápasu nevrátili. I tak však svým stříbrem slaví největší úspěch své házenkářské historie.

Konec zápasu. (33:26)

60

Už se vlastně vůbec nehraje. Francie má míč pod kontrolou a čeká, až uběhnou poslední vteřinky tohoto duelu. (33:26)

60

Jak si myslíte, že dopadl Tangen proti Gerardovi? Samozřejmě špatně... Další skvělý zákrok francouzského gólmana. (33:26)

59

Z takových pozic se Karabatić obvykle nemýlí. Naběhl úplně volným středem pole a před Bergerudem nezaváhal. (33:26)

58

Björnsen dostal slušnou přihrávku na brankovišti a z blízkosti z pozice pivota překonal Gerarda. (32:26)

57

Gerard si tenhle zápas užívá. A burcuje diváky, co to jde. Ti už pějí oslavné ódy a chorály. Logicky. Do konce utkání zbývají nějaké tři minuty. (32:25)

56

Gullerud snížil na rozdíl sedmi gólů. Tentokráte Gerard nezasáhl. Ale vadit mu to, ostatně jako celé Francii, za tohoto stavu ani nemusí. (32:25)

56

Bergerud zazářil. On jediný vlastně ve druhém poločase předvedl jakýsi optimálnější výkon. Teď z blízkosti skvěle vychytal Sorhainda. (32:24)

55

Oddechový čas pro domácí. (32:24)

55

Sorhaindo přidává celkově třicátý druhý francouzský gól. Před chvilkou jinak pařížskou halou zněla fantastická Marseillaisa. (32:24)

54

Tohle je jen jakási úprava skóre. O vítězi je totiž prakticky rozhodnuto. Statisticky se do střelecké listiny zapsal Björnsen. (31:24)

54

Karabatić naopak přešel rychle na soupeřovu polovinu a přidal na své konto svůj další zásah. (31:23)

53

Gerard vychytal i Myrhola. Francouzský gólman se stal pro svůj tým jednoznačně tím nejklíčovějším mužem tohoto finále. (30:23)

53

Žlutá karta pro realizační tým Francie. (30:23)

52

Norsko je pod obrovskou dekou prakticky celý druhý poločas. Nejinak tomu nyní bylo u O'Sullivana, jenž se z blízkosti neprosadil proti fantastickému Gerardovi. (30:23)

52

Francouzská hala slaví. Za mohutné podpory fanoušků se trefil mezi nohy Bergeruda střelou o zem Karabatić. (30:23)

51

Tangen se ve druhém poločase ještě neprosadil. A nepodařilo se mu to ani nyní hned ve dvou případech. Oba jeho pokusy byly zablokovány. (29:23)

50

Oddechový čas pro hosty. (29:23)

50

Že by tohle byl definitivní hřebíček do norské rakve? Je to dost možné. O šest branek a deset minut do konce? To je skoro nemožný úkol pro seveřany. Remili nyní navýšil náskok. (29:23)

49

Norsko se nestačilo správně zformovat, Porte tak prošel snadno sám před Bergeruda a nezaváhal. (28:23)

49

Parádní individuální akce Johannessena. Je až s podivem, jak se dokázal protancovat do vyložené střelecké pozice. Se zakončením pak neměl problém. (27:23)

48

Vyloučení v týmu Norsko (Christian O'Sullivan). (27:22)

48

Akce přes pivota Francouzům vyšla. Stačily tři přihrávky a už se míč dostal do rukou skórujícího Fabregase. (27:22)

47

Skvělé brankářské výkony! Gerard dobře zastavil průnik O'Sullivana, na druhé straně se Bergerud vytáhl z blízkosti proti Remilimu. (26:22)

47

Mahé navrátil francouzskému týmu čtyřbrankové vedení díky proměněné sedmičce. Její nařízení ale bylo minimálně ze strany rozhodčích sporné. (26:22)

47

Žlutá karta pro realizační tým Norsko. (25:22)

46

Hodně horko je před norskou branku. Házená prostě bolí. A teď se oba týmy dostávají poměrně často do křížku. (25:22)

45

... jo jo, tohle byla už snadná práce pro Myrhola. Sám se dostal tesně za brankoviště a odtud pohodlně překonal Gerarda. (25:22)

45

N'Guessan napřáhl z dálky, ale trefil pouze ruce připraveného Bergeruda. Ten svému týmu nyní hodně pomohl. Norové směřují do brejku... (25:21)

44

Johannessen a Narcisse se dostali u brankoviště do křížku. Byl to slušný zápasnický chvat. A trošku se trhla mela na palubovce. Ale emoce už opadly, pojďme pokračovat v tomto finále. (25:21)

44

Kroky viděli dánští rozhodčí. Školácká chyba Johannessena. A Francie se tak v poklidu pokusí o další postupný útok. (25:21)

43

Fabregas moc často nezakončuje, teď už vyslal druhou střelu na branku během krátké chvíle. Nicméně proti Bergerudovi neuspěl. (25:21)

42

Norsko se snaží udržet krok se svým soupeřem. Střelou z dálky prostřelil Gerarda urostlý Tönnesen. (25:21)

42

Fabregas a jeho první gól utkání. Francie v pohodě drží pohodlný náskok. Poslední minuty změnu na palubovce nepřinesly. (25:20)

42

O'Sullivan vystřelil z dálky. A překonal Gerarda. Jeho první trefa v tomto utkání. (24:20)

41

Sorhaindo se prosadil na pivotu. Byl poměrně nedůrazně bráněný, takže nakonec snadno překonal Bergeruda. (24:19)

40

Už je to pomalu folklor druhého poločasu. Norsko zase zbytečně, ale opravdu zcela zbytečně ztratilo míč. Čas se mu přitom stále krátí. (23:19)

39

Francie pokračuje v útočení, prakticky bez větších problémů drží pohodlný náskok. N'Guessan byl nyní během střelby faulován. (23:19)

38

Karabatić se dopustil technické chyby. Norsko jednoduše přešlo dopředu, na křídle byl volný Björnsen, který už se dokázal prosadit. (23:19)

38

Hykkerud na place, řítil se do brejku. Jenže v koncovce se trápí Norsko i nadále. A Gerard svůj tým opět neskutečně podržel. (23:18)

37

Porte se na křídle pomazlil s balónem a vychutnal si tohle zakončení. O pět branek. Tohle už se bude Norsku opravdu těžko dohánět. (23:18)

37

Zase Sagosen nepálil z vůbec ideální pozice. Ve druhém dějství seveřané doposud vsítili jen jednu jedinou branku! (22:18)

36

Narcisse se nyní krásně uvolnil do strany a odtud zacílil. Nicméně Bergeruda trefil jen do ramene. Pořád je na hřišti Norsko hodně malátné. (22:18)

35

Norsko mizerně rozehrálo. A Francie, konkrétně Karabatić, podržel vepředu balón. Hodně rozpačitý vstup do utkání ze strany seveřanů. (22:18)

35

Oddechový čas pro hosty. (22:18)

34

Guigou se rozehrál ve druhém poločase k velkému výkonu. A touhle brankou norské sebevědomí ještě více srazil dolů. (22:18)

34

Sagosen to znovu zkoušel, ale neuspěl. Gerard zase skvěle zasáhl. Všechny norské útoky jsou jednoduše uspěchané. (21:18)

34

Remili dostal ve středu pole příliš prostoru a nepohrdl svou šancí. Norové opravdu hodně chybují zpočátku zápasu. Úplně nepochopitelně. (21:18)

33

První branka norského týmu v tomto poločase. Přesně zakončit dokázal Myrhol. (20:18)

33

Sagosen nedokázal prostřelit výtečného Gerarda. A naopak domácí přešli do rychlého útoku. Snadná pořízená pro Guigoua. (20:17)

32

Dlouho si Francie připravovala tenhle útok. A Guigou se prosadil vůbec poprvé v utkání ze hry. (19:17)

32

Začalo se trošku opatrně. Přitom úvod první půle byl hodně divoký. Teď Remili zakončoval do tyčky, byl ale faulovaný. (18:17)

31

Tohle byla hodně nepovedená střela Lie Hansena. Norové si přitom nemůžou dovolovat zahazovat příliš útoků. (18:17)

31

Začal druhý poločas. (18:17)
Bude to pro Francouze ještě hodně těžká pořízená, to je zcela evidentní. Jak předznamenávalo Norsko už před zápasem, finále v Paříži si nechce jenom zahrát a zúčastnit se. Dokonce nad svým soupeřem vedlo i o tři branky. Jenže favorit tohoto střetnutí prokázal svoje kvality a po poločase je šťastnější on. Každopádně je se na co těšit po přestávce, to zcela určitě ano.

30

První poločas skončil. (18:17)

30

V poslední možné vteřině strhli Francouzi vítězství v prvním poločase na svou stranu. Nádherný závěr. Porte byl oním posledním střelcem prvního dějství. (18:17)

30

Karabatić to zkusil individuálně, i proti přesile se vydal do středu palubovky a odtud i pod tlakem dokázal přesně zacílit. (17:17)

29

Norové se v posledních minutách nemohli gólově prosadit. A jejich krátkodobé trápení nakonec ukončil Tangen. (16:17)

29

Gerard začíná mezi třemi tyčemi kouzlit jeden úspěšný zákrok za druhým. Skvěle vychytal Gulleruda. A na druhé straně se z brejku prosadil Mahé. Srovnáno! (16:16)

29

Oddechový čas pro hosty. (15:16)

28

Další neproměněná sedmička by mohla být smrtící pro Francii. Ale těžkou situaci Mahé zvládl. A proměnil. (15:16)

27

Mrazivá atmosféra. Celá pařížská hala začala s Marseillaisou. Zatím diváci vidí krásné finále té nejlepší házené na světě. (14:16)

26

Gerardův perfektní zákrok v oslabení! Tohle je důležitý moment pro Francii v závěru poločasu. Jöndal ho překonat z blízkosti nedokázal. (14:16)

26

I v oslabení se Francie dokázala prosadit a snížit stav. Narcisse je oním úspěšným střelcem. (14:16)

25

Francouzi si vůbec nepohlídali střed hřiště. Sagosen tam potom uvolnil Myrhola, jenž sám před Gerardem nezaváhal. (13:16)

25

Vyloučení v týmu Francie (Ludovic Fabregas). (13:15)

24

Abalo by byl zajisté i skvělým gymnastou, kdyby se na tenhle sport dal už od dětství. Skvělé akrobatické zakončení tohoto chlapíka. (13:15)

24

Žlutá karta pro tým Norsko (Magnus Jöndal). (12:15)

23

Správný vikingský nájezd, tak to Norové umí nejlépe. Zase se prosadili po rychlém útoku, kterým vyplenili francouzskou branku. Konkrétně to byl Tangen. (12:15)

23

Narcisse dokázal zacílit ze strany. Ve francouzské brance jinak figuruje již Gerard místo Omeyera. (12:14)

22

Tohle už vypadá pro Nory opravdu hodně zajímavě. Do tříbrankového náskoku se ještě nedostali. Seveřané jsou produktivní i nadále. Teď se prosadil z devíti metrů Tangen. (11:14)

22

Sagosen mířil jen mimo. nebyl v úplně ložené pozici. A naopak na druhé straně neuspěl Remili. Bergerud skvěle zasáhl. (11:13)

21

Tohle bylo o fous! Porte byl ve vyložené pozici, málem se míč dostal za brankovou čáru, ale nakonec po zákroku Bergeruda skončil na tyči. (11:13)

21

Snadná norská kombinace a hlavně přesné zakončení pravačkou. To byl základ úspěchu celé gólové akce. Přesně k tyči zamířil Sagosen. (11:13)

20

Lie Hansen špatně přihrál. Zbytečná ztráta pro Norsko. A pak z brejku snadno skóroval Porte. (11:12)

19

Oba týmy se v poslední minutě trošku zasekli střelecky. A až nyní po rychlém útoku vypálil přesně Lie Hansen ze snadné pozice. (10:12)

17

K dorážce se nyní dostal Remili a pohotově zakončil. Po oddechovém čase Francie záhy snížila. (10:11)

17

Oddechový čas pro domácí. (9:11)

17

Typický rychlý přechod do útoku. To je snad největší norská zbraň. A těžil z ní nyní Tönnesen. Zatím je on nejproduktivnějším hráčem zápasu. (9:11)

16

Lie Hansen trefil smolně tyčku. Francie se naopak dostala do brejku, který snadno proměnil Mahé. (9:10)

16

Francie musí v útoku zabrat, to je jasné. Zatím je Norsko opravdu hodně produktivní. Přesnou střelu z křídla zaznamenal Porte. (8:10)

15

Lie Hansen si i nadále vede skvěle, ostatně jako celé Norsko. Poslal svou pumelici přesně do šibenice. (7:10)

14

Christensen přišel na sedmičku. A risk se vyplatil – chytil! Možná až moc váhal se svým zakončením Guigou. (7:9)

14

Krásnou technickou střelu nyní vyslal Lie Hansen. Norsko stále drží Francii na uzdě. Pořád si drží těsný náskok. (7:9)

13

Žlutá karta pro tým Francie (Adrien Dipanda). (7:9)

13

Bleskově na druhé straně odpověděl Sorhaindo. Jeho první trefa v tomto utkání. A zase je to jen o jednu branku. (7:8)

13

Tönnesen a jeho třetí branka v tomto utkání. Byl sice faulovaný, ale dokázal ze střední vzdálenosti propálit Omeyera. (6:8)

12

Guigou rozehrával během krátké chvíle druhou sedmičku. A znovu byl úspěšný. Norsko se dopouští často nedovolených přestupků. (6:7)

11

Nádherně byl uvolněný na křídle Jöndal. A ač dost tísněn, našel skulinku mezi nohama Omeyera. (5:7)

10

Guigou se nyní postavil k sedmimetrovému hodu namísto očekávaného exekutora Mahého. A Francie udělal dobře. Proměnil! (5:6)

10

Na druhé straně se Myhrol neprosadil. Omeyer ale neměl vyloženě tak těžkou pozici s touhle střelou. (4:6)

9

Bude to těžká práce pro Francii, to je vidět. Bergerud si nyní dokázal poradit se zakončením Remiliho. (4:6)

9

Myrhol dostal přihrávku do středu těsně za brankoviště a v pohodě zacílil. Poprvé někdo z týmů vede o dva góly. (4:6)

8

Sorhaindo se dopustil technické chyby. Norsko je tedy znovu u míče a bude nyní útočit. Na to, že hraje v oslabení, to tedy klobouk dolů. (4:5)

8

Možná že Omeyer mohl v tomhle případě zasáhnout. Přece jenom Björnsen střílel téměř z nulového úhlu. Ale poradil si. (4:5)

7

Bleskově zužitkovali Francouzi tuhle svojí první přesilovku. Ve středu pole si naskočil Remili a střelou o zem překonal Bergeruda. (4:4)

7

Vyloučení v týmu Norsko (Kent Robin Tönnesen). (3:4)

6

Přetahovaná o vedení pokračuje. Tönnesen zase poslal Norsko do vedení. Začátek utkání je hodně divoký. Ostatně jak se dalo předpokládat. (3:4)

6

Karabatić, jeden z tahounů francouzského týmu, se dokázal uvolnit na levé straně a z vyložené pozice se v koncovce nezmýlil. (3:3)

5

Jöndal a jeho trefa z křídla. Viděli jsme vůbec první trefu tohoto typu. Norové jdou do vedení. (2:3)

5

Žlutá karta pro tým Norsko (Espen Lie Hansen). (2:2)

5

Poprvé čaroval také Bergerud. Druhou sedmičku dokázal polapit. Mahé ho trefil pouze do jeho ruky. (2:2)

4

Žlutá karta pro tým Norsko (Christian O'Sullivan). (2:2)

3

Tönnesen si naskočil ve středu pole a svou dělovku levačkou poslala přesně k tyčce. Omeyer byl na tohle zakončení krátký. (2:2)

2

Mahé je skvělým sedmičkářem. A teď to pouze potvrdil. Poslal francouzskou trikolóru do vedení. (2:1)

2

Krásný zákrok Omeyera! Pořádně své fanoušky rozvášnil, jako to umí snad jen tenhle francouzský veterán. Neprosadil se proti němu Björnsen. (1:1)

2

Karabatić si po první neúspěšné střelbě napravil reputaci. A ze střední vzdálenosti zamířil přesně do šibenice. (1:1)

1

Na druhé straně se Norové prosadili ihned po rychlém protiútoku. První gól tohoto finále zaznamenal Lie Hansen. (0:1)

1

První střelu na branku vyslal Karabatić. Minimálně to nebyla příliš připravená střela. Zamířil nakonec jen vedle. (0:0)

1

Utkání právě začalo. (0:0)
Na řadu přichází norská hymna. Francouzská Marseillaisa bude znít jako další v pořadí.
Oba týmy již slavnostně nastupují na hrací plochu. Atmosféra v pařížské aréně bude zajisté velkolepá. Na oko vypadá každé místečko na tribunách zaplněné.

Francie: Omeyer, Gerard – Remili, Nyokas, Narcisse, N. Karabatić, Mahé, N'Guessan, Accambray, Abalo, Sorhaindo, Guigou, Fabregas, Dipanda, Porte, Mem.

Norsko: Christensen, Bergerud – Sagosen, Hykkerud, Myrhol, Överby, Tönnesen, Jöndal, Björnsen, Lindboe, Gullerud, Abelvik Röd, O'Sullivan, Tangen, Sögard Johannessen, Lie Hansen.

Rozhodčí: Gjeding, Hansen (oba DEN).
Mrkněme ještě na cestu, jakou oba týmy musely podstoupit, aby se dostaly do tohoto finále. Francie zatím vyhrála ve všech případech, v play-off postupně vyřadila Island, Švédsko i Slovinsko. Norsko prohrálo zatím jen jednou jedinkrát. A paradoxně v základní skupině právě proti nynějšímu protivníkovi, kterému má zkrátka co oplácet. Nejprve vyřadilo v osmifinále Makedonii, ve čtvrtfinále skolilo Maďarsko a v tuhé semifinálové bitvě přetlačilo po prodloužení Chorvatsko.
Zato Norsko má obávané střelce Kristiana Björnsena, Sandera Sagosena a Bjarteho Myrhola, jejichž výkony budou pro mužstvo znovu klíčové. Všichni tři se drží v nejlepší desítce všech šutérů na šampionátu. A především pak bude zajímavé sledovat jejich souboj s brankářem Vincentem Gérardem, statisticky třetím nejlepším brankářem turnaje, popřípadě se slavným veteránem Thierrym Omeyerem. Ale nemyslete si, že Norsko nemá kvalitního muže mezi třemi tyčemi. Vždyť Espen Christensen (který toho ovšem odehrál méně než Torbjörn Bergerud) má čtyřiačtyřicetiprocentní úspěšnost zásahů, což je vůbec nejvyšší číslo šampionátu.
Francie sází hlavně na týmový výkon. Prakticky na každém postu má hráče světové extratřídy, každý dokáže kvalitně bránit i útočit. A jen stěží se dá vyzdvihnout nějaká hvězda, která by vyloženě zářila nad ostatními. Země galského kohouta zkrátka vypadá jako silně zářící souhvězdí. Považte sami, že dosavadním nejlepším střelcem týmu je Nedim Remili s třiatřiceti góly, za což mu v rámci celého šampionátu patří až devatenáctá příčka. To je poměrně nudné číslo na aktuálního házenkářského giganta, nemyslíte?
Celkově může Francie získat již svůj šestý titul mistra světa ve své historii. Aktuálně disponuje v tomto sportovním odvětví doslova zlatou generací, která vybojovala nejcennější kov už na minulém světovém šampionátu v Kataru. A před vlastními fanoušky nemíní Norsku podlehnout. To zatím prožívá doslova házenkářskou pohádku. Ať už dopadne tohle střetnutí jakkoli, bude slavit dosavadní největší úspěch historie. Vždyť jeho nejlepším výsledkem bylo doposud šesté místo na MS v roce 1958 konaném ve východním Německu, pokud-li pomineme čtvrtou příčku z ME z loňského roku.
Francie versus Norsko. To je házenkářská bitva roku 2017. Zcela jistě natřískaná AccorHotels Arena v Paříži se těší dvojnásob, protože do boje o zlato na Mistrovství světa se probojoval rovněž samotný pořadatel. Norsko nebude mít vůbec snadnou úlohu. Elektrizující atmosféra a navíc jeden z nejkvalitnějších týmů na světě, to jsou jen některé atributy trikolórového pekla, jaké na seveřany zajisté čeká. Ostatně jejich vítězství by v konečném účtování znamenalo asi hotovou házenkářskou senzaci.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:30.