konec (1:0, 0:0, 3:0)

20.04.2014, 19:00 • Siemens Arena, Vilnius • Petr Kašpárek

Tipsport: 2.6 5.35 1.85 Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!

Dnešní hokejový program ve Vilniusu je stejně jako tento textový přenos u konce. Přeji Vám krásný zbytek víkendu a příjemně strávené velikonoční pondělí. (21:37:40)
Začátek turnaje výrazně lépe vzešel lépe pro hostitelskou zem, která ve svém prvním zápase na turnaji poměrně snadno zvítězila nad Nizozemskem 4:0. O branky Litvy se postupně podělili Kumeliauskas, Gintautas, Zubrus a na závěr také Mindaugas Kieras.

Litva právě vstřelila branku!
V poslední vteřině zápasu ještě potvrdil vítězství Litvy svou trefou MINDAUGAS KIERAS. Asistence: Darius Pliskauskas, Edgar Rybakov.

58:30

Mantas Armalis dosavad předvedl 23 úspěšných zákroků, a je tak velice blízko k čistému kontu.

55:33

Po čtyřiceti vteřinách se může van Iersel vrátit do hry. Svůj první gól na šampionátu totiž vstřelil po přihrávce Rulevičiuse litevský kapitán DAINIUS ZUBRUS. Asistence: Pijus Rulevičius, Mindaugas Kieras.

54:53

Situace začíná být pro Nizozemce téměř neřešitelná. Hákování Jeffreyho van Iersela znamená přesilovou hru pro Litvu.

53:23

Na dnešní poslední utkání se do Siemens Arény přišlo podívat na hokej celkem 4 525 diváků.

51:09

Litva je opět o něco blíže k vytouženému vítězství, Arnoldas Bosas je zpět mezi svými spoluhráči a přesilovka Holanďanů tak zůstala nevyužitá.

51:00

Střelecky jsou o něco aktivnější hráči Litvy, kteří vyslali na branku soupeře v této třetině už šest střel. Nizozemci ohrozili Armalise zatím čtyřikrát.

49:09

Reprezentace Nizozemska má příležitost ke snížení stavu. Za hůl v obličeji soupeře dostává dvouminutový trest Arnoldas Bosas.

45:55

K radosti zaplněných tribun se podruhé v zápase zatřepotala síť v brance Nizozemska. Druhou branku Litevců vstřelil PAULIUS GINTAUTAS. Asistence: Daniel Bogdziul, Aimas Fiscevas.

Problémy netrápí pouze ledaře v Siemens Aréně. Z technických důvodů Vám ze třetí třetiny přineseme pouze změny stavu a případné vyloučení.

45:12

Nyní Nizozemcům zavařil třetí útok Litvy, ani tomu se však nepodařilo zdvojnásobit vedení svého týmu.

44:10

Nizozemci jsou pod velkým tlakem, ze kterého se na chvíli dostali jen díky vyhození na zakázané uvolnění.

43:57

Zubrus a spol dlouho motali hlavy nizozemských obránců, kteří můžou být rádi za střídajícího brankáře, který vychytal střelu litevského hráče.

43:30

A další zákrok musel předvést muž, který se hodně rychle musel dostat do zápasového tempa – Martijn Oosterwijk.

43:25

Po levé straně předvedl individuální akci Donatas Kumeliauskas, který svou střelou trefil pouze hrudník připraveného Oosterwijka.

42:17

Dále už to nešlo, Meierdrese ve zbytku utkání nahradí v brance Nizozemska Martijn Oosterwijk.

42:17

Ian Meierdres se po jednoduchém zákroku lapačkou po střele Kierase jen ztěžka zvedá zpět na své nohy.

42:03

Nabídku před odkrytou branku Nizozemska žádný z Litevců nezužitkoval ke vstřelení branky, domácí ale zůstávají nastěhování v útočném pásmu.

41:15

I s Meierdresem v bráně se pokračuje ve hře, kterou dost komplikuje stav ledu, který stále není v ideálním stavu.

40:31

Meirdres si přivodil při zákroku zranění nohy, na ledové ploše se už narychlo rozcvičuje Martijn Oosterwijk, který možná bude muset dochytat tento zápas.

40:29

Nizozemský brankář Ian Meierdres se musel hned po půlminutě hry pořádně natahoval po kotouči, kterému zabránil projít za brankovou čáru.

40:01

Tak bohužel se protáhne také přestávka mezi druhou a třetí třetinou. Ledová plocha je pod vodou, na které se lední hokej hrát rozhodně nedá.
Kromě jednoho jediného vyloučení, které přišlo kvůli špatnému střídání Nizozemců se toho ve druhé třetině příliš nestalo. Do třetí třetiny půjde z hubeným vedením v zádech Litva, která stále vede díky brance Kumeliauskase ze sedmnácté minuty zápasu.

40:00

39:56

V samotném závěru se ještě ke střele dostal nizozemský útočník Joey Oosterveld, branku ale netrefil.

39:37

V této části hry se už asi nic nestane, Litevci vyhodili kotouč do středního pásma a Nizozemci následně zaznamenali další postavení mimo hru.

39:00

Začala nám poslední minuta hry ve druhé třetině. U kotouče jsou hráči Nizozemska.

38:22

Litevcům přechod do útočného pásma nevyšel, jeden z hráčů vjel do třetiny příliš rychle, což pochopitelně znamená ofsajd.

38:15

Se solidní střelou švihem v podání Wurma si dokázal precizním zákrokem poradit Mantas Armalis.

37:34

Nardo Nagtzaam se natahoval ke kotouči marně, z následného brejku nedokázali změnit stav zápasu ani Litevci.

37:12

Rozehrávka z vlastní třetiny domácím nevyšla, dnes už po několikáté se píská zakázané uvolnění.

36:32

V posledních minutách jsou Nizozemci neškodní, vládu na hřišti převzal tým litevských hokejistů.

36:01

Do konce přesilovky zbývají poslední vteřřiny a Litva se musela s pukem vrátit až za vlastní branku.

35:26

Litevci se usadili v útočném pásmu, žádné ohrožení Meierdresovy branky ale nepřichází.

34:40

Hned na úvod Nizozemci odpálili kotouč až k brance na druhé straně hřiště, další útok Litvy zákládá Nerijus Alisauskas.

34:26

Nyní už ale rozhodčí viděli prohřešek. Nizozemci hráli stejně jako Litva v úvodní třetině v šesti hráčích, což sudím neuniklo.

34:14

Diváci si žádají za faul v blízkosti branky Meierdrese vyloučení, to však nepřichází a pokračuje hra v pěti na obou stranách.

33:27

Bendzius byl sice v obklíčení dvou protihráčů, přesto dokázal z mezikruží vystřelit pro brankáře Nizozemska málo nebezpečnou střelu.

33:04

Litva to často zkouší od modré čáry, po další střele z delší vzdálenosti se puk vydal na výlet mimo hřiště.

32:38

Meierdres musel proti střele jednoho z Litevců včas vytasit svůj beton, který zastavil pokus jednoho z hráčů v červeném.

31:50

Žádný oslnivý hokej to oproti první třetině není, obě mužstva se soustředí především na obranu.

31:28

Slušná šance pro Dariuse Pliskauskase, který se ale dostal s pukem do velkého úhlu, odkud se branka dá vstřelit jen hodně těžce.

30:32

Také Ian Meierdres se neodhodlal k rozehrávce a přerušil hru. Oba týmy můžou jet v klidu vystřídat.

30:02

Armalis ukryl puk ve své lapačce, následuje vhazování po jeho levé ruce.

28:59

Stále čekáme až se některý z hráčů zapíše ve druhé třetině do zápasových statistik. Žádné vyloučení ani vstřelená branka se v prostřední periodě nezrodila.

28:05

Statistika střel je zatím vyrovnaná, oba týmy ohrozili branku soupeře třináctkrát.

27:35

Kulevičius se dostal ke střele zápěstím, kterým domácí útočník ale branku Meierdrese nenašel.

27:07

Skokem vřed se Ian Meierdres dostal ke kotouči, který mu před tím vypadl z lapačky.

26:45

Amoldas Bosas vyhodil kotouč přes všechny čáry na zakázané uvolnění. Hra se opět nastěhuje před branku Mantase Armalise.

26:10

To samé se dá říci i o následné snaze Litevců, kteří zatím ve druhé periodě hrají pouze druhé housle.

25:20

Litevci se po dlouhé době dokázali dostat z obranné třetiny, jejich následný útok ale nebezpečný nebyl a Nizozemci se snadno vrátili zpět ke kotouči.

24:55

Obránce Jeffrey van Iersel dostal dost času a prostoru ke střele, která ale zamířila jen do výstroje pozorného Armalise.

24:40

Ve Vilniusu panuje solidní atmosféra, vidím to na návštěvu okolo pěti tisíc diváků, což je na tuto kategorii velice solidní číslo.

24:10

Jeden protiútok na každé straně, po tom nizozemském se k bekhendové střele dostal Tony Demelinne.

23:49

Střela od modré byla těsně před Armalisem tečovaná, Nizozemci zůstávají v útočné třetině.

23:15

Nizozemci obléhají branku Litvy, ta ale stále zůstává nedobytá a Armalis zůstává stoprocentní.

22:41

Armalis při svém zákroku vyrazil branku ze svého postavení, rozhodčí museli hru přerušit a vrátit brankovou konstrukci zpět do svého základního postavení.

22:08

Poprvé ve druhé třetině o sobě dali vědět také Litevci, první střelu vyrazil Meierdres a následný pokus letěl nad horní tyč.

21:48

Armalis si vyjel daleko z brankoviště, aby pomohl svému týmu s rozehrávkou.

21:10

Smid přišel na modré o kotouč. Naštěstí pro něj ale Litevci jeho chybu potrestat nedokázali.

20:45

Už to vypadalo na nebezpečný útok Nizozemska, vše ale ukončil hvizd rozhodčího, který správně odpískal ofsajd.

20:01

Vše už je v pořádku, po více než pětadvaceti minutách se může pokračovat druhou třetinou.
Přestávka bude ještě pár minut pokračovat, oba týmy se vydaly hromadně na led, kde probíhá neplánované rozbruslení.
Na ledě jsou po jeho úpravě velké kaluže, ve kterých se kotouč rychle zastavuje. Start druhé třetiny je tak o pár desítek vteřin opožděný.
Skvěle zaplněná aréna ve Vilniusu viděla v první dvacetiminutovce celkem pět dvouminutových trestů, žádná branka v přesilovce ale nepadla. Spokojenější přesto můžou být Litevci, kteří se díky dobré práci Bosase a následném zakončení Kumeliauskase dostali do vedení, které si zatím Litva bez větších problémů hlídá. Druhá třetina začne zhruba v 19:48.

20:00

19:52

V této periodě se už nic závratného nestane, do kabin se půjde za stavu 1:0 pro Litvu.

19:06

Ian Meierdres musí být stále v pozoru, Litevci dokážou zahrozit ze všech možných pozic.

18:40

První třetina se blíží ke svému konci a Litva stále nepouští svého soupeře do nebezpečných útoku. O ten se naopak postaral po dalším rychlém kontru Katulis.

17:32

Postavení mimo hru také v podání Nizozemců, kteří se marně snaží dostat se na delší čas před branku Armalise.

17:12

Zubrus se sice diví, na výroku rozhodčího, který odpískal postavení mimo hru už ale nic nezmění.

16:35

Po rychlém protiútoku se k radosti diváků dostávají domácí hráči do vedení! DONATAS KUMELIAUSKAS dostal přesně načasovanou přihrávku od Bosase, kterou dokázal šikovným zakončením proměnit v úvodní gól zápasu. Asistence: Arnoldas Bosas.

16:26

V posledních minutách hry se toho moc zajímavého neděje, rozhodčí poměrně hodně kouskují hru, což kvalitě hokeje moc nepomáhá.

16:10

Vysoký kotouč bez potíží zachytil ve své lapačce Meierdres. Na jeho kontě zatím svítí devět úspěšných zákroků.

15:33

Na dorážku před Armalisem marně čekal nizozemský kapitán Hagemeijer, o pár vteřin později se Litva osvobodila jen díky icingu.

14:49

Litva v plném počtu.

14:44

Až na samotný závěr přesilové hry přišla střela, kterou si však pohlídal Mantas Armalis, jenž následně přerušil hru.

14:07

Nizozemsku se tato přesilová hra vůbec nedaří, soupeři se hned několikrát snadno osvobodili.

13:40

Opět dokázali v oslabení zahrozit Litevci, Zubrus to ale se svým spoluhráčem nevyřešil nejlépe.

12:49

Litevci hráli v šesti a tak přichází na řadu přesilovka pro holandský celek. Trestné minuty v úvodu zápasu přibývají poměrně rychle.

12:41

Nizozemci byli pozornou a důraznou obranou vytlačení až do středního pásma, následně rozhodčí viděli další prohřešek proti pravidlům.

12:20

To přichází také o pár vteřin později, následuje další vhazování před Mantasem Armalisem.

11:53

Zajímavě vypadající protiútok Litvy je zastaven hvizdem rozhodčího, kotouč se totiž doklouzal až na zakázané uvolnění.

11:44

11:16

Postma nahazoval šikovně před branku, kde ale byl jeho spoluhráč Bruijsten příliš pozdě, Armalis dokázal poslat puk za branku.

10:58

Začíná zkrácená přsilovka Nizozemců, u kotouče jsou však stále hráči Litvy.

10:39

Úvod zápasu jednoznačně patří Litevcům, o další střelecký pokus se postaral Kulevičius.

10:20

Kličkovaná a následná střela v podání Alisauskase byla sice efektní, efektivní už nikoliv.

09:44

Dalším vyloučeným je domácí útočník Paulius Gintautas, přes minutu se tedy bude hrát ve čtyřech na obou stranách.

09:20

Pliskauskas byl až příliš blízko u Meierdrese, útočník Litvy tak nedokázal přehodit dobře postaveného gólmana soupeře.

08:59

Největší hvězda šampionátu Dainius Zubrus se ocitl na ledě poté, co ho vysokou holí do obličeje zasáhl Dax van de Velden, jenž inkasuje dvouminutový trest.

08:38

Následuje boj o kotouč, který se odehrává ve středním pásmu.

07:53

Nizozemsko v plném počtu.

07:41

Paulius Gintautas byl po šikovné přihrávce Bogdziula v solidní střelecké pozici, ze které však branka nepřišla.

07:01

Svůj pátý zákrok v utkání musel předvést Ian Meierdres, hra je opět přerušena a bude následovat buly po levé ruce brankáře Nizozemska.

06:25

Dobrá rána Kierase gólové parametry neměla, kotouč o pár decimetrů minul nizozemskou svatyni.

05:53

Mitch Bruijsten si odsedí za katrem dvouminutový trest za sekání.

05:53

Ve velké šanci se po přihrávce zpoza branky ocitl Alvaras Bendzius, který byl ale faulovaný a tak jeho zakončení nebylo ideální.

05:38

Útok Nizozemska nebezpečný nebyl, litevští obránci neměli žádný větší problém.

04:49

Litevci dokázali zamknout svého soupeře před brankou Meierdrese, který je zatím stoprocentní.

04:05

Ian Meierdres raději pokryl kotouč před dojíždějícím protihráčem ve své lapačce. Hra je přerušena a vhazovat se bude v útočném pásmu Litvy.

03:24

03:22

Ihned po buly vypálil Joy Turpijn, s jehož střelou od modré vale Mantas Armalis neměl žádné větší potíže.

03:15

Pěkná individuální akce Nagtzaama byla zbytečná, ještě před zakončením byla totiž posunutá litevská branka.

02:32

Ve vlastním oslabení dokázali zahrozit i Litevci, výpad z pravé strany si však Meierdres pohlídal.

02:04

Solidní šance hostů úvodní brankou nekončí, van den Heuvel nedokázal procpat kotouč za záda Armalise.

01:24

Hosté si zahrají přesilovou hru, na trestnou lavici už usedl Dovydas Kulevičius.

01:24

Kevin Bruijsten poprvé v utkání vyzkoušel pozornost domácího brankáře, kterým dnes je Armalis.

00:25

Hned v úvodu zápasu ukázal své kvality Zubrus, který dovezl kotouč po levé straně do útočné třetiny. Žádná střela na branku z toho však zatím nebyla.

00:01

Solidně zaplněnou Siemens Arénou zní hymny obou zemí, po kterých příjde už samotný začátek utkání mezi Litvou a Nizozemskem.

Litva: Armalis (Dauksevičius) – Kieras, Alisauskas, Vysniauskas, Aliukonis, Vezelis, Rulevičius, Aliapkin, Katulis – Bosas, Zubrus (C), Kumeliauskas – Bendzius, Kulevičius, Kuliesius – Kaminskas, Pliskauskas, Rybakov – Fiscevas, Gintautas, Bogdziul
Trenér: Bernd Haake (GER)

Nizozemsko: Meierdres (Oosterwijk) – de Jong, van Oorschot, Smid, van Iersel, Tummers, van de Velden, Turpijn, van Gestel – van den Heuvel, Mason, Hagemeijer (C) – Bruijsten, Nagtzaam, Bruijsten – Wurm, Demelinne, Postma – Oosterveld, Brekelmans, Houkes
Trenér: Chris Eimers

Rozhodčí: St. Jacques (CAN) – Jucers (LAT), Otmachov (RUS).
Nizozemsko

Holanďané se na předešlém šampionátů neuvedli ve vůbec špatném světle. Nizozemsko v šestičlenné skupině B skončilo na celkovém třetím místě se ziskem deseti bodů. Jen v jednom případě se stalo, že svěřenci hlavního kouče Chrise Eimerse odešli ze zápasu bez bodu. Stalo se tak v utkání s Polskem, které vyhrálo 3:1. Za zmínku stojí také cenný bod z duelu proti nakonec postupující Ukrajině. Ta měla s Nizozemci hodně potíží a nakonec brali dva body za výhru 2:3 po prodloužení.

Mužstvo Nizozemska je pro startující Mistrovství světa tvořeno z velké části z hráčů, kteří hrají za tým Friesland Flyers. Celek z Heerenveenu zde má hned sedminásobné zastoupení. Další pětice hráčů působí v Tilburgu Trappers, tedy v týmu, který v sezóně 2013/14 v tamní lize slavil mistrovský titul.

Kompletní hráčská nominace týmu Nizozemska:

Brankáři:
Ian Meierdres (Tilburg Trappers), Martijn Oosterwijk (Friesland Flyers)

Obránci:
Joy Turpijn (Dordrecht Lions), Erik Tummers, Jeffrey van Iersel (oba Geleen Smoke Eaters), Nicky de Jong, Dax van de Velden (oba Friesland Flyers), Boet van Gestel (Tilburg Trappers), Jordy van Oorschot, Jurryt Smid (oba HYS The Hague)

Útočníci:
Ivy van den Heuvel, Maarten Brekelmans, Diederick Hagemeijer (všichni Tilburg Trappers), Joey Oosterveld, Kevin Bruijsten, Levi Houkes (všichni Friesland Flyers), Mitch Bruijsten (Fort Wayne Komets), Ronald Wurm, Marco Postma (oba HYS The Hague), Steve Mason (EHC Brandis)
Litva

Nechybělo moc, a Litevská reprezentace by v letošním roce hrála v nižší divizi. Tomuto týmu se totiž na posledním Mistrovství Světa, které se konalo v Doněcku vůbec nedařilo. Všechny úvodní čtyři zápasy Litva prohrála, a o setrvání v této divizi muselo rozhodnout až poslední střetnutí s Estnonskem, které naštěstí Litevci zvládli a vyhráli suverénně 12-3.

V téměř devítitisícové Siemens Aréně dnes bude nejsledovanějším mužem na hřišti rozhodně Dainius Zubrus. Útočník New Jersey Devils po nepostupu jeho týmu do playoff NHL neváhal, a okamžitě se vydal do Vilniusu pomoci své zemi k postupu do A skupiny Mistrovství světa první divize.

A jací další muži se na domácím světovém šampionátů představí?

Brankáři:
Mantas Armalis (Mora IK), Nerijus Dauksevicius (Energija Elektrenai)

Obránci:
Roman Aliapkin (Chanty-Mansijsk), Mindaugas Kieras, Andrius Kaminskas (oba Slough Jets), Nerijus Alisauskas (EV Fussen), Justinas Vezelis, Arturas Katulis, Tomas Vysniauskas, Rolandas Aliukonis (všichni Energija Eletrenai), Pijus Rulevicius (St. Norbert College), Arnoldas Bosas (Gornyak Rudny).

Útočníci:
Danius Zubrus (New Jersey Devils), Aimas Fiscevas, Aivaras Bendzius, Paulius Gintautas, Dovydas Kulevicius, Sarunas Kuliesius (všichni Energija Elektrenai), Darius Pliskauskas (Phantoms Deurne), Edgar Rybakov (HK Lida), Daniel Bogdziul (Gvardia Doněck), Donatas Kumeliauskas (Arystan Temirtau)
Příjemný nedělní večer při sledování textového přenosu z Mistrovství světa 1. divize, konkrétně nás čeká duel z druhé výkonnostní skupiny. Od devatenácti hodin českého času se zaměříme na utkání mezi domácí Litvou a Nizozemskem.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:00.

4:0

Branky a nahrávky: 17. Kumeliauskas (Bosas), 46. Gintautas (Bogdziul, Fiscevas), 56. Zubrus (Rulevičius, Kieras), 60. Kieras (Pliskauskas, Rybakov)

Rozhodčí: St. Jacques (CAN) – Jucers (LAT), Otmachov (RUS)

Diváci: 4 525