Davis Cup

Tomáš Macháč – Jordan Thompson

2:0 6:4, 7:5

konec Česká rep. – Austrálie 1:0

22.11.2023, 16:16 • Palacio de Deportes José María Martín Carpena, Malaga (ESP) • Čtvrtfinále • Jan Vojkůvka (@JanVojkuvka)

Tipsport: 1.87 1.99 Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!

Tomáš Macháč (78.) poslal český daviscupový tým do vedení 1:0! V úvodním souboji dvojek proti Austrálii porazil za hodinu a 55 minut Jordana Thompsona (56.) 6:4, 7:5. Světovou osmasedmdesátku zdobil po drtivou většinu utkání kvalitní servis, díky čemuž si prohrál jen jedno podání, zatímco sám se na returnu prosadil hned třikrát.

První set rozhodl brejk z prvního gemu, v němž Macháč využil nerozehranosti soupeře a výhodu brejku si donesl až do koncovky. A to navzdory menšímu zdravotnímu problému, když ve čtvrtém gemu musel děj na kurtu na chvíli přerušit kvůli problémům s rychlým tlukotem srdce.

Na kurt se ovšem po chvilce vrátil, první set dovedl do vítězného konce a i ve druhé sadě byl nebezpečnějším hráčem. Tentokrát si na brejk ale musel počkat až do devátého gemu, kdy uspěl v dlouhém gemu přes tři shody.

Thompson se v tu chvíli ještě dokázal psychicky sebrat a okamžitým rebrejkem vykřesal naději, že by mohl zápas zdramatizovat. Hned v dalším gemu ale opět přišel o podání a tentokrát už Macháč duel zdárně doservíroval.

Český tenista si v utkání pomohl 26 vítěznými údery, přičemž Thompson jich trefil jen 16. Macháč tím dokázal napravit vysoký počet nevynucených chyb, jichž spáchal hned 38, o pět víc než Australan. (18:18:42)

Konec zápasu

2:0; 7:5 - Tomáš Macháč

7:5

Macháč po servisu ven z dvorce trefil forhend do pravé strany kurtu a vítězí!

40-15

Dva mečboly! Thompson chtěl vyrazit do protiútoku podél pravé lajny, zastavila ho však síť.

30-15

1:0; 6:5; 30-15 - Tomáš Macháč

30-15

Macháč ze středu základní čáry trefil znamenitý forhend na pravou boční lajnu!

15-15

Thompsonovi pomohla páska. Prasátko těsně za síť.

15-0

Nečistě trefený forhend Thompsona. Míček vyletěl mimo.

6:5

Konec přestávky, podávat bude Tomáš Macháč.

6:5

Následuje přestávka a výměna stran.

6:5

1:0; 6:5 - Tomáš Macháč

6:5

Vítězný return podél levé lajny! Macháč má znovu brejk!

40-15

Dva brejkboly! Prudký úder do levého rohu Thompson z doběhu vybral, ale jen do sítě.

30-15

Thompson zahrál výtečný úhel do pravé strany. Macháč míček nevytáhl ani po riskantním sklouznutí.

30-0

Vysoký Thompsonův úder po přeběhu využívá Macháč k razantnímu forhendu z první.

15-0

Macháč měl sice volno na pravé straně, ale rozhodl se soupeře prohodit křížem. Thompson míček trefil do sítě.

5:5

1:0; 5:5 - Jordan Thompson

5:5

Macháč útočil a útočil, soupeře ovšem neustřílel. Zkusil kraťas, který však nepřelezl přes pásku. Rebrejk!