Mistrovství světa

Kazachstán – Německo

4:5

konec (2:3, 1:1, 1:1)

22.05.2022, 15:20 • Helsinki Ice Hall, Helsinky • Skupina A • Michal Luxa (@MisakMispulin), Milan Huppert

Tipsport: 7.46 6.32 1.33 Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!

Němci potvrdili roli favorita, avšak neměli to vůbec jednoduché. Kazachstánci bojovali jako lvi do posledních vteřin, aby se nakonec museli smířit s těsnou porážkou 4:5.

Krátce po startu třetí třetiny posunul stav do vyrovnané podoby Nikita Michajlis, avšak německé hokejisty inkasovaný gól nevykolejil a ve 48. minutě vsítil rozhodující zásah Yasin Ehliz, který napoprvé trefil blokujícího hráče, napodruhé poslal puk Šutovovi mezi betony.

Svěřenci kouče Söderholma se díky vítězství posunuli na druhou příčku skupiny A o tři body před Kanadu, ta má však jedno utkání k dobru. Kazachstán je stále s nulou, rozhodující utkání o setrvání mezi elitou odehraje v pondělí proti Itálii. (17:48:29)
Statistiky zápasu:

Střely na branku – 22:36 (4:14, 8:5¨11, 10:11)
Vyhraná vhazování – 28:31
Trestné minuty – 6:4
Nejlepší hráči: Pavel Akolzin – Yasin Ehliz.

59:25

Tentokráte to byl Roman Starčenko, kdo zkoušel štěstí od levého mantinelu. Opět úřadoval Dustin Strahlmeier, jenž pravým betonem vykopl touš mimo bezprostřední nebezpečí.

59:17

Po buly zůstali kazachstánští hokejisté v útočném pásmo a rána znovu vyšla na Darrena Dietze. Dustin Strahlmeier i v tomto případě připravený, puk schoval do výstroje.

58:52

Oddechový čas pro Kazachstán.

58:52

Na druhé straně závar před německou svatyní, který vyřešil Dustin Strahlmeier. Všiml si puku před brankovištěm, skočil po něm a ukryl jej v lapačce.

58:26

Hokejisté v modrých dresech už hráli bez gólmana, když mohl rozhodnout Yasin Ehliz, ze střední třetiny však mířil jenom do pravé části brankové konstrukce.

58:19

Po rychlém zpracování vystřelil od modré čáry Darren Dietz. Dustin Strahlmeier si našel prostor, odkud na kotouč dobře viděl a včas srazil betony k sobě.

57:50

Akci německého mužstva zastavil hvizd rozhodčí signalizující postavení mimo hru. Maxmilian Kastner vrhl nepochopený pohled na Ehla, právě ten spoluhráče zastavil v rozletu.

57:28

Kazachstánci potřebují útočit, ale aktuálně se jenom brání. Přes všechny čáry za cenu zakázaného uvolnění vyhodil Leonid Metalnikov, Roman Starčenko tlačil na Moritze Müllera marně.

57:12

Moritz Seider neúspěšně zkusil získat pevné postavení v útočné třetině. Dobře myšlenou nahrávku Yasin Ehliz přejel, za zády ji zpracovával bez úspěchu.

56:39

Pěkně schoval Nikita Michajlis svou střelu za obránce. Dustin Strahlmeier toho skutečně moc neviděl a měl štěstí, že od beka puk zamířil nad horní tyčku.

56:18

Na druhé straně si zahrál i gólman Dustin Strahlmeier. I on předvedl zákrok lapačkou, ale o poznání snazší, rady si věděl s projektilem vypáleným z hole Ševčenka.

56:09

Marc Michaelis přihrál mezi kruhy, odkud Daniel Fischbuch přihrával na pravou stranu. Rychlou střelou se mohl mezi střelce zápasu zapsat znovu Yasin Ehliz, avšak Andrej Šutov se skvěle přesunul a zasáhl lapačkou.

55:23

Výrazně přiblížit Němce vedení mohl Lukas Reichel. Andrej Šutov jeho střelu vůbec nezaregistroval a měl obrovské štěstí, že ji našel ve své výstroji.

55:05

Další z kazachstánských útoků zastavil svým hvizdem čárový rozhodčí. Po nedorozumění mezi Jegorem Petuchovem a Arkadijem Šestakovem odpískal ofsajd.

Dnešní utkání sleduje 3 124 diváků.

4:5

Branky a nahrávky: 3. Starčenko, 16. Petuchov (Asetov, Sam. Danijar), 40. Akolzin (Starčenko, Sam. Danijar), 41. Michajlis (Sagadějev, Metalnikov) – 5. J. Müller (Bittner, Karachun), 17. Pföderl (Seider), 19. Fischbuch (Wagner, Seider), 26. Reichel (Gawanke, Noebels), 48. Ehliz (Wissmann, Bittner)

Kazachstán: Šutov (Kudrjavcev) – Blacker, Orechov, Dietz, Metalnikov, Beketajev, Šalapov, Sam. Danijar – Akolzin, Sagadějev, Starčenko (C) – Michajlis (A), Valk (A), Savickij – Paňukov, Šestakov, Ševčenko – Petuchov, Gurkov, Asetov – Rachmanov.
Trenér: Jurij Michajlis

Německo: Strahlmeier (Niederberger) – Seider (A), M. Müller (C), Gawanke, J. Müller, Wissmann, Wagner, Bittner – Fischbuch, Michaelis, Ehliz – Pföderl, Reichel, Noebels (A) – Karachun, Loibl, Schmölz – Ehl, Kastner, Soramies.
Trenér: Toni Söderholm

Rozhodčí: Hansen (NOR), Öhlund (SWE) – Beresford (GBR), Niitylä (FIN)

Diváci: 3 124

02:57 KAZ 1:0 Starčenko
04:38 GER 1:1 J. Müller (Bittner, Karachun)
15:46 KAZ 2:1 Petuchov (Asetov, Sam. Danijar)