konec (15:13)

26.01.2022, 18:00 • MVM Dome, Budapešť • Karel Jedlička

Tipsport: 5.98 10.8 1.24 Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!

Nizozemsko – Chorvatsko 28:28 (15:13)
Nejvíce branek: L. Steins 6, Jansen 5, Schagen 4, Bourget 4/4 – Martinović 12/5, Šipić 8, Cindrić, Lučin a Srna 2. Rozhodčí: Kurtagić, Wetterwik (SWE). Sedmimetrové hody: 4/4 – 5/5. Vyloučení: 3:3. ČK: 49. Srna (CRO). Střely na bránu: 37:44. (19:34:13)

Dnešní utkání sledovalo 5275 diváků.
Obhájci stříbra Chorvati zakončili letošní evropský šampionát na 8. místě, Nizozemci obsadili konečnou 10. příčku, což je jejich nejlepší umístění v historii.
Zaslouženou remízou končí poslední vystoupení obou zemí na šampionátu. Chorvati lépe začali a po Šipićově kanonádě si udržovali náskok, ve druhé a třetí čtvrthodině zápasu ale převzali otěže hry Nizozemci a dlouho si udržovali náskok. Pak je ovšem postihl sedmiminutový střelecký výpadek a mezi 42. a 48. minutou úřadující vicemistři Evropy otočili na rozdíl tří branek ve svůj prospěch. Po Šipićovi převzal obsluhu nejsilnější zbraně Ivan Martinović, který se trefil sedmkrát ze hry a proměnil i všech pět sedmiček.
Ve vyhecovaném a otevřeném závěru se tulipánům podařilo vyrovnat, kvůli horšímu celkovému skóre při rovnosti bodů však obsadili celkové páté místo ve skupině za Chorvaty.

Konec zápasu. (28:28)

60

Luc Steins to ještě stihnul a tři vteřiny před sirénou do protipohybu brankáře v pádu vyrovnává. (28:28)

60

60. Tin LUČIN - 27:28

60

Tin Lučin si vyměnil míč s Martinovićem a rychlý výpad zakončil přesně! 16 vteřin před koncem vede Chorvatsko. (27:28)

60

Vzápětí je tu oddechový čas pro Chorvatsko. Do konce zápasu zbývá 38 vteřin. (27:27)

59

59. Ivar STAVAST - 27:27

59

Ivar Stavast střílí v čase 58:57 z osy hřiště z devíti metrů vyrovnávací branku! (27:27)

Ke 4. místu ve skupině stačí Chorvatům remíza, Nizozemci tedy potřebují skórovat ještě dvakrát.

59

Oddechový čas si v čase 58:44 vyžádal nizozemský trenér Kippers. (26:27)

59

Ante Gadža znovu zakončuje nepřesně. Závěr je hodně nervózní z obou stran. (26:27)

59

Marić vypíchl míč Stavastovi a do útoku jdou opět Jihoslované. (26:27)

58

Gadža střílí přes obránce vedle nizozemské brány. (26:27)

58

Chorvatská lavička se marně domáhala penalty po zákroku na Martinoviće. (26:27)

57

Okamžitě po rozehrávce odpovídá přesnou střelou Luc Steins. (26:27)

57

Pod břevno se o brankářovo rameno trefuje Ivan Martinović. (25:27)

56

Samir Benghanem proměňuje rychlý brejk. (25:26)

56

Luc Steins se protáhl na brankoviště a obstřelil Ivana Pešiće. (24:26)

55

Tin Lučin po rozehrávce z devíti metrů opět zvyšuje. (23:26)

55

Po gólovém festivalu předchozích pár minut se hra zklidnila, Chorvati útočí spíše ve vyčkávacím duchu. (23:25)

53

A opět okamžitá odpověď pod břevno z pravačky Ivana Martinoviće. (23:25)

52

S góly se roztrhl pytel, Luc Steins střílí kontaktní branku. (23:24)

51

51. Rutger ten VELDE - 22:24

51

Za pět vteřin po rozehrání si však naběhl na levou spojku ten Velde a krásně zarotovaným míčem obhodil Pilipoviće. (22:24)

51

Hned po rozehrání odpovídá střelou ze střední vzdálenosti Martinović. (21:24)

51

Schagen z křídla umístil míč do skulinky v bližší šibenici. (21:23)

50

50. Ivan MARTINOVIĆ - 20:23

50

Ivan Martinović znovu zvyšuje na rozdíl tří branek. (20:23)

50

Oddechový čas si krátce po soupeři vyžádal také chorvatský trenér Horvat. (20:22)

49

Po sedmi minutách ukončuje střelecké mlčení Nizozemska ze sedmičky tradiční exekutor Bourget. (20:22)

49

Třetí vyloučení a následně červená karta pro Zvonimira Srnu. (19:22)

48

Oddechový čas pro Nizozemce, kteří již šest minut neskórovali a naopak čtyřikrát po sobě inkasovali. (19:22)

48

Teprve podruhé se zapisuje mezi střelce Luka Cindrić, který i s bolavým ramenem našel odrazem o zem skulinku u tyče. (19:22)

47

47. Zvonimir SRNA - 19:21

47

Naopak Zvonimir Srna napálil míč z výšky k tyči. (19:21)

47

Čekání na nizozemský gól se protahuje, Baijens se prezentoval jen slabým pokusem nad břevno. (19:20)

47

Martinović ze spojky křížnou střelou minul bránu. (19:20)

46

Z brankoviště napnul síť nechytatelnou dělovkou Martinović! Obhájci stříbra vedou poprvé od 14. minuty. (19:20)

45

Postupný útok Holanďanů zakončuje Baijens ztlumenou střelou, která doskákala po palubovce před Pilipoviće. (19:19)

44

Gadžovi utíká těžká přihrávka do autu. (19:19)

43

Osmý zásah kanonýra Šipiće, který všechny nasázel ze hry. (19:19)

42

Rutger ten Velde skóruje technicky z hranice brankoviště. (19:18)

42

Brankáři zatím při trestných hodech nemají šanci, další využívá Martinović. (18:18)

41

41. Florent BOURGET - 18:17

41

Další sedmička Florenta Bourgeta s velkým štěstím prošla za Pilipoviće, který si na míč sáhl. (18:17)

40

Martinović střílí k tyči, kde byl připravený van Leeuwen. (17:17)

39

Chorvatská obrana vzala soupeři míč a oranžoví se rychle stahují. (17:17)

38

Cindrić sklepl přihrávku na pivota Šipiće, který opět prokázal zabijácký instinkt. (17:17)

37

Lučin se protáhl do mezery na levé spojce při hře 5 na 5, neprostřelil však zkušeného van Leeuwena, který byl povolán jako náhradník do nizozemské reprezentace až pro tento zápas. (17:16)

36

Druhý gól ze sedmimetrového hodu střílí Florent Bourget. (17:16)

36

Vyloučení v týmu Chorvatska (Zvonimir Srna). (17:16)

35

Martinović stejným způsobem jako před chvilkou využívá i další sedmimetrový hod. (16:16)

35

Vyloučení v týmu Nizozemska (Samir Benghanem). (16:15)

35

Střídající Pilipović vystihl prostrčení na Schagena. Ten se snažil dostat k odraženému míči, ale došlápl do brankoviště. (16:15)

34

Tom Jansen střílí tvrdou ranou svůj pátý gól. (16:15)

33

33. Ivan MARTINOVIĆ - 15:15

33

Martinović nezaváhal ani ze třetí nařízené sedmičky. (15:15)

31

Po 18 vteřinách druhé půle skóruje v pokračující přesilovce Ivan Martinović průnikem na brankoviště a dělovkou o tyč. (15:14)

31

Začal druhý poločas. (15:13)
Po 30 minutách hry platí nečekané skóre. Nizozemci v úvodu prohrávali o dvě branky, ale v polovině poločasu se dostali do vedení a od té doby tahají za delší konec. Výhra by jim zajistila celkové osmé místo na šampionátu, naopak Chorvati by při tomto výsledku skončili v nadstavbové skupině poslední.

30

První poločas skončil. (15:13)

30

30. Bobby SCHAGEN - 15:13

30

Čtyři vteřiny před sirénou vyslal neskutečnou gólovou ránu z dálky do šibenice Bobby Schagen. (15:13)

30

Oddechový čas pro Nizozemce 35 vteřin před poločasovou přestávkou. (14:13)

30

Gól ze sedmimetrového hodu vstřelil Ivan Martinović. (14:13)

29

Vyloučení v týmu Nizozemska (Ivar Stavast). (14:12)

29

Hned po rozehrání však pálí přesně z levého křídla Rutger ten Velde. Chorvatský brankář ránu jen ztlumil. (14:12)

29

Ivan Martinović si dal úspěšné repete a prostřelil brankáře po rychlé akci mezi nohy. (13:12)

28

Martinovićova rána z pravého křídla otřásla zadní tyčí. Branková konstrukce zachránila Holanďany již potřetí. (13:11)

27

Samostatnou akci do plných zakončil chytrým podstřelem Luc Steins. (13:11)

27

První sedmimetrový hod Chorvatska využívá Ivan Martinović. (12:11)

26

Oddechový čas pro Chorvatsko. (12:10)

26

Ivo Steinsovi utíká míč do autu a do protiútoku mohou postupovat chorvatští házenkáři. (12:10)

25

25. Ivo STEINS - 12:10

25

Opět zapomenutý hráč na stejném místě, ani Ivo Steins nenechal chybu obrany bez trestu. (12:10)

24

Ze samostatného úniku snižuje Ante Gadža. (11:10)

23

Jansen se protáhl do mezery na levé spojce a obstřelil chorvatského brankáře. Nizozemci poprvé vedou o dvě branky. (11:9)

21

A vzápětí z rychlého brejku suverénně proměňuje Schagen. (10:9)

21

Na druhé straně Thijs van Leeuwen rozpažil a vyrazil tutovku barcelonské hvězdy Cindriće. (9:9)

21

Baijensův podstřel zablokoval Martinović. (9:9)

20

20. Ivan ČUPIĆ - 9:9

20

Pohlednou kombinaci Chorvatů zakončuje z křídla úplně volný Ivan Čupić. (9:9)

19

Nizozemci přestáli oslabení bez úhony a přecházejí do útoku, Benghanem však z šestky neprostřelil Pešiće. (9:8)

18

Dani Baijens se uvolnil kličkou doleva a trefuje se mezi Pešićovu hlavu a břevno. (9:8)

17

Nezastavitelný Marin Šipić si naběhl s míčem skoro až do sítě, zakončit stačil samozřejmě ještě před dopadem. (8:8)

17

První vyloučení v týmu Nizozemska (Luc Steins). (8:7)

16

16. Bobby SCHAGEN - 8:7

16

Tulipány opět sehrály dobře secvičený signál a po rozehrávce nepřímého hodu z dálky pálil pod břevno rozběhnutý Bobby Schagen. (8:7)

15

Lučinova rána se odráží od tyče zpět do hry. Chorvatsko již hraje v plném počtu. (7:7)

14

Neméně pěkný byl následující přesně zakončený průnik, kterým vzápětí vyrovnává Jansen. (7:7)

14

14. Luka CINDRIĆ - 6:7

14

Šťastný zásah jihoslovanského celku. Luka Cindrić nejdříve ztratil míč při průniku k brankovišti, dostal ho však zpět a přesnou přihrávku stačil v pádu uklidit do brány. (6:7)

13

Luc Steins se v přesilovce protáhl obranou a zblízka zavěsil. (6:6)

13

Přesilovka pro Nizozemce. Vyloučen byl Zvonimir Srna. (5:6)

13

Za Chorvatsko se opět prosazuje pěknou střelou přes obránce Marin Šipić. (5:6)

12

Baijens si obloukem oběhl vysunutého hráče, ale pálí opět z přílišné dálky jen do pozorného Pešiće. (5:5)

11

11. Zvonimir SRNA - 5:5

11

Rychlý protiútok Chorvatů založil brankář Pešić a zakončil bombou do sítě Zvonimir Srna. (5:5)

11

Z velké dálky zkusil štěstí po rozehrávce z devítky Jansen, jeho dělovku Ivan Pešić vyráží. (5:4)

10

Žlutá karta pro tým Chorvatska (Zvonimir Srna). (5:4)

9

Martinovićova rána z devítky prosvištěla těsně kolem spojnice. (5:4)

8

8. Samir BENGHANEM - 5:4

8

Samir Benghanem se obtočil kolem protihráče a z pravé spojky technicky obhodil Pešiće. (5:4)

7

Za Chorvatsko zatím střílí jen Šipić. Oranjes ho opět nechali úplně volného na středu brankoviště. (4:4)

7

Martinović otřásl spojnicí nizozemské brány a další rychlý brejk proměňuje Jansen. (4:3)

6

6. Robin SCHOENAKER - 3:3

6

Z protiútoku Nizozemska prostřelil brankáře Robin Schoenaker a je vyrovnáno. (3:3)

6

Lučinovu střelu o zem vystihl De Knegt. (2:3)

5

Ze sedmimetrového hodu skóruje Florent Bourget. (2:3)

4

Ani při třetím zakončení z hranice brankoviště nezaváhal Marin Šipić. (1:3)

3

První gól Nizozemska zařídil dělovkou z výskoku k tyči Tom Jansen. (1:2)

2

2. Marin ŠIPIĆ - 0:2

2

Šipić převzal míč od pronikajícího Cindriće, nenechal se odstavit přesilou a v pádu znovu napnul síť. (0:2)

1

Nizozemci svůj první útok nedotáhli do zakončení. Na druhé straně proměnil přihrávku na střed brankoviště Marin Šipić. (0:1)

1

Utkání právě začalo. (0:0)

Nizozemsko: De Knegt, van Leeuwen – Stavast, ten Velde, Blaauw, Schoenaker, Bourget, Sluijters, L. Steins, Benghanem, Schagen, I. Steins, Boomhouwer, Smit, Jansen, Baijens.
Trenér: Kippers

Chorvatsko: Pilipovič, Pešić – Marić, Gadža, Gojun, Maraš, Načinović, Čupić, Cindrić, Lučin, Martinović, Šipić, Srna, Jelinić, Glavaš.
Trenér: Horvat

Rozhodčí: Kurtagić, Wetterwik (SWE).
Nizozemsko
Oranjes jsou naopak největším překvapením turnaje. Na minulé mistrovství Evropy postoupili poprvé od roku 1961, teď si účast zopakovali – samozřejmě především díky rozšíření turnaje na 24 zemí. Na úvod šokovali domácí Maďary díky 11 gólům magdeburského kanonýra Kaye Smitse a před posledním utkáním mají jisté umístění v nejlepší desítce.

Chorvatsko
Stále ještě úřadující vicemistři Evropy už hrají v závěrečném duelu jen o konečné sedmé místo. Ve vyrovnané tabulce nadstavbové skupiny však také mohou klidně klesnout na poslední příčku.
Svěřenci Hrvoje Horvata řešili během šampionátu potíže s covidem, několikrát povolávali dodatečné náhradníky na poslední chvíli, ale v základní skupině zvládli potřetí za sebou klíčové derby se Srbskem. Porážka v dalším ex-jugoslávském souboji s Černou Horou jim však zatarasila cestu do semifinále.

Chorvatsko – Francie 22:27
Chorvatsko – Srbsko 23:20
Chorvatsko – Ukrajina 38:25

Chorvatsko – Černá Hora 26:32
Chorvatsko – Dánsko 25:27
Chorvatsko – Island 23:22
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:00.

28:28

Nizozemsko: De Knegt, van Leeuwen – Stavast, ten Velde, Blaauw, Schoenaker, Bourget, Sluijters, L. Steins, Benghanem, Schagen, I. Steins, Boomhouwer, Smit, Jansen, D. Baijens.

Chorvatsko: Pilipović, I. Pešić – Marić, Gadža, Gojun, Maras, Načinović, Čupić, Cindrić, Lučin, Martinović, Šipić, Srna, Jelinić, Glavaš, Ćavar.