Litva – Česko

97:89

konec (19:20, 42:47, 62:67)

24.02.2020, 18:30 • Siemens Arena, Vilnius • Skupina C • Aleš Pur (@PurAles)

To je z tohoto utkání vše, já Vám přeji hezký zbytek večera a u dalších přenosů se budu těšit na shledanou. (20:29:14)
Utkání je u konce a jestli ještě po třetí čtvrtině český tým vedl o pět bodů, tak poslední část se mu hrubě nevyvedla a první body dal až po osmnácti soupeře. Litva si tak vybudovala pohodlný náskok, který bez potíží udržela až do konce utkání a připsala si tak první výhru. Jak Litva, tak i Česká republika mají ve skupině bilanci jedné výhry a jedné porážky.

Nejvíce bodů: Bendžius 26 – Hruban 26
Nejvíce doskoků: Butkevičius 8 – Auda, Krejčí, Peterka 4
Nejvíce asistencí: Jokubaitis 6 – Šiřina 6

Konec zápasu. (97:89)

39:55

Ještě po jednom koši na každé straně. (97:89)

39:27

Farský po výhozu z boku dostal přihrávku pod koš a o desku dal své první reprezentační body. (95:87)

39:16

Šafarčík dává trojku! (95:85)

39:11

Bendžius se po dalším faulu českého týmu postavil na čáru trestného hodu a proměnil obě šestky. (95:82)

38:58

Ještě jedna proměněná šestka Litevců. (93:82)

38:37

Šafarčík byl při průniku pod koš úspěšný a dal dva body. (92:82)

38:25

Jenže Puršl neproměnil ani jeden... (92:80)

38:25

Birutis proměnil dva trestné hody, jenže poté se ohnal rukou po Puršlovi a trestné hody se budou po nesportovním faulu konat i na druhé straně. (92:80)

38:11

Vyoral po vysokém oblouku s trochou štěstí trefil. (90:80)

37:46

Jedna proměněná šestka domácích, zase tu máme dvanáctibodový náskok Litvy. (90:78)

37:34

Na druhé straně z protiakce lehce upravuje Puršl. Byly to jeho dnes první body. (89:78)

37:15

Birutis si pod košem našel prostor a o desku přidal další body. (89:76)

36:46

Jakubaitis pronikl pod koš a chtěl ještě vyhodit na trojku. Šlo to ale do autu. (87:76)

36:16

Je to teď i hodně o šestkách, ty domácí zdařile proměňují. (87:76)

35:59

Hruban po samostatné akci trefuje trojku z těžké pozice. (85:76)

35:45

Mačiulis proměnil dva trestné hody. (85:73)

35:40

Rychlá reakce koriguje výsledek na desetibodový rozdíl. (83:73)

35:21

Dimša trefuje trojku, je to o dvanáct. (83:71)

35:02

Další proměněné trestné hody Česka, nyní od Hrubana. (80:71)

34:35

Patrik Auda proměnil dva trestné hody a zaznamenal tak první české body v této čtvrtině. (80:69)

34:27

Jenže přišla ztráta a další koš pro Litvu. Už je to v této části hry 18:0. (80:67)

34:13

Bohačík nedal trojku, český tým stále v této čtvrtině neskóroval! Kříž byl po doskoku faulován, rozehrává se z boku. (78:67)

33:28

Litva pokračuje v náporu, další body dal Birutis. (78:67)

33:01

Český tým si bere oddechový čas. (76:67)

33:01

Jakubaitis se probil pod koš a svůj nájezd proměnil v další dva body pro Litvu. (76:67)

32:34

A další rána z dálky, nyní od Kuzminskase. Češi stále čekají na první body, Litva vede ve čtvrté čtvrtině 12:0. (74:67)

32:07

Rychlá kombinace Litvy a Bendžius dal trojku. (71:67)

31:43

Krejčímu nevyšel trojkový pokus, českým hráčům teď lehce odešla střelba. (68:67)

31:22

A šestka byla proměněna. (68:67)

31:22

Birutis dává další koš, je srovnáno a navíc bude následovat trestný hod. (67:67)

30:49

Valinskas trefil trojku, i když měl trochu štěstí. Míč poskočil po obroučce a poté teprve propadl košem. (65:67)

30:18

Hruban měl na levém křídle prostor na otevřenou trojku, trefil ovšem pouze obroučku. (62:67)

29:55

Krejčí faulován Mačiulisem, ten si v závěru čtvrtiny dá dva trestné hody. (62:66)

29:39

Proměněná šestka Litvy. (62:66)

29:39

Domácí trefují koš a navíc to byl s faulem Martina Peterky. (61:66)

29:25

Jedna proměněná šestka českého celku. (59:66)

29:20

Hruban skvěle zablokoval Mačiulise, český tým jde do rychlého přechodu do útoku. (59:65)

28:37

Butkevičius reaguje přesnou trojkou. (59:65)

28:00

Hruban z dálky dal koš z výskoku a je to už o devět bodů! (56:65)

27:47

Bohačíkova dalekonosná trojka se vykroutila z obroučky, tomuto nechybělo mnoho... (56:63)

27:18

Z protiútoku se prosadil Krejčí, ten po individuální akci nekompromisně zasmečoval! (56:63)

27:13

Bendžius nedal trojku. (56:61)

26:41

Vyoral už musel zakončovat a vyšlo mu to. Střela z dálky prolétla čistě obroučkou. (56:61)

26:05

Na druhé straně reaguje Hruban a alespoň trochu zastavuje nápor Litvy. (56:59)

25:33

Kuzminskas proměnil pouze druhý trestný hod. (56:57)

25:33

No a je to dokonce posouzeno jako nesportovní faul, takže po trestných hodech bude následovat i rozehrávka z boku. (55:57)

25:33

Faul pod košem na Kuzminskase, ten bude házet dva trestné hody. (55:57)

25:11

Po střele z otočky se trefil Mačiulis a je to už jen o dva body. (55:57)

24:34

Butkevičius měl dva trestné hody, proměnil pouze druhý pokus. (53:57)

24:24

Vzápětí Šiřina našel pod košem Bohačíka a ten dal snadné body. (52:57)

24:05

Butkevičius minul trojku z pravého křídla, obranný doskok si připsal Šiřina. (52:55)

23:46

Birutis dostal přihrávku pod koš a snadno zasmečoval. (52:56)

23:24

Jen o kousek přešlápl a jeho dalekonosný pokus skončil v koši. (50:56)

23:05

Motlejunas dává další dva své body, začátek třetí čtvrtiny je hodně střelecky aktivní. (50:53)

22:47

Motlejunas a po něm Auda dali po koši na každé straně. (48:53)

22:07

Auda donesl míč až prakticky do koše, zase je to o pět. (46:51)

21:36

Nechybělo mnoho a Hruban trefil trojku, míč se ale od obroučky odrazil ven. (46:49)

21:05

Hruban po cloně také trefuje. (46:49)

20:47

A hned z dalšího útoku přidal dva body Dimša. (46:47)

20:15

Hned z první akce druhého poločasu je koš, Motlejunas trefil o desku. (44:47)

20:01

Začala třetí čtvrtina. (42:47)
Druhý poločas začne přibližně v 19:32.
Je za námi první poločas, který byl ze strany české reprezentace velice povedený. Prakticky neustále si hosté udržovali náskok, o který přišli pouze na krátký okamžik. Litva se tak i ve svém druhém utkání trápí a dá se čekat, že v kabině domácích bude trochu neveselo.

Nejvíce bodů: Bendžius 18 – Hruban 14
Nejvíce doskoků: Butkevičius 7 – Krejčí, Auda 3
Nejvíce asistencí: Kalnietis 3 – Krejčí, Šiřina 3

20:00

Druhá čtvrtina skončila. (42:47)

20:00

Po rychlém brejku a s klaksonem vystřelil Šiřina a povedlo se mu trefit koš o desku! (42:47)

19:38

Proměnil pouze tu druhou a hned poté zamířil na střídačku. (42:45)

19:38

No a je z toho faul na Audu a trestné hody. (42:44)

19:14

Po nepřesné střele domácích s klaksonem začíná postupná akce Česka. (42:44)

18:42

Šiřina našel volného Hrubana a ten proměnil otevřenou trojku z levé strany. (42:44)

18:27

A zvládli to na výbornou, Litva se provinila prorážením. (42:41)

18:22

Krátká střela Krejčího, český tým se musí bleskově vracet do obrany. (42:41)

17:39

Audův útočný faul na Klanietise, toho trefil rukou do krku. (42:41)

17:26

Trenér české reprezentace okamžitě reaguje opětovným oddechovým časem. (42:41)

17:26

Elmantas Bendžius je teď jako rozjetý vlak, teď už Litvu dostal proměněnou trojkou do vedení! (42:41)

17:04

Hruban sice hned reagoval, ale rozjetý Bendžius přidal další dva body pro Litvu. (39:41)

16:25

Teď se už Bendžius trefil a je to už zase jen o dva body. (37:39)

16:15

Trocha nepřesností na obou stranách... (34:39)

15:28

Útočný faul domácích ve cloně, provinil se Birutis, pro kterého je to už třetí osobní chyba. (34:39)

15:00

Ronen Ginzburg si bere oddechový čas. (34:39)

15:00

Další trojka Litvy. Na levou stranu dostal přihrávku Butkevičius a navázal na svého spoluhráče. (34:39)

14:27

Hruban předvedl pěknou individuální akci, na šestce se uvolnil a z odskoku skóroval. (31:39)

14:08

Tak už jen o šest, neboť Bendžius z levé strany proměnil další trojkový pokus. (31:37)

13:48

Český tým už vede o devět! (28:37)

13:25

Litevci museli střílet, jenže chybovali v rozehře a míč jim utekl do zámezí. (28:35)

13:01

Brejk českého týmu, ten zakončil Vyoral a litevský trenér okamžitě přerušuje hru. (28:35)

12:48

Peterka mrazí publikum – další trojka! (28:33)

12:32

Bendžius ale reaguje stejnou mincí. (28:30)

12:05

Hruban trefil opravdu těžkou trojku přes clonu, Češi vedou o pět. (25:30)

11:50

Dal oba. (25:27)

11:50

Peterka byl faulován, zákrok byl označen jako nesportovní faul a český hráč má dva trestné hody. (25:25)

11:38

Trojku proměňuje po poměrně dlouhé rozehře Bendžius a je srovnáno. (25:25)

11:00

Hruban dostal chviličku prostor a hned toho dokázal využít k přesné střele ze střední vzdálenosti. (22:25)

10:54

Kuzminskas nyní fauloval uvolňujícího se Hrubana, Češi vyhazují z boku. (22:23)

10:42

Po trojce na každé straně, za hosty se trefil Krejčí, za Litvu Kuzminskas. (22:23)

10:01

Začala druhá čtvrtina. (19:20)

10:00

První čtvrtina skončila. (19:20)

09:55

Podobná akce i na domácí straně, přetahovaná pokračuje. (19:20)

09:44

Auda ve výskoku vypustil míč z ruky a ten doplachtil do obroučky. (17:20)

09:22

Další Motlejunasovo dopíchnutí, už ukazuje své kvality pod košem. (17:18)

08:57

Krejčí našel nabíhajícího Audu a ten byl rázem volný pod košem a skóroval! (15:18)

08:45

Motlejunas dobře dopíchl míč do obroučky, už je to zase pouze o jediný bod. (15:16)

08:22

První byl příliš dlouhý, druhý už ale propadl obroučkou. (13:16)

08:22

Faul na Audu, bude to moci potrestat dvěma šestkami. (13:15)

08:11

Přešlap domácího Valinskase, český tým přišel zdarma k míči. (13:15)

07:28

Birutis házel dvě šestky, dal první, druhá pouze poskočila po obroučce. (13:15)

07:10

Následný trestný hod proměněný nebyl, Litva už míří vpřed. (12:15)

07:10

A ten byl zakončen přesnou střelou Audy. Litva si ihned poté bere oddechový čas. (12:15)

07:06

Krejčí parádním blokem zastavil brejk Litvy tři na jednoho, tohle byl opravdu vynikající moment, po kterém sám rozehrál kontr. (12:13)

06:37

Bohačík dal trojku, vůbec první v tomto utkání! (12:13)

06:22

Dal pouze druhý pokus. (12:10)

06:22

Bendžius faulován Krejčím, zase tu jsou dva trestné hody. (11:10)

05:59

Útočný doskok Litvy dělá českému týmu problémy, jen horší zakončení nedostalo domácí do většího náskoku. (11:10)

05:24

Birutis dostal pod košem prostor, zasmečoval a Litva už vede! (11:10)

05:08

Šiřina netrefil střelu z odskoku, o chviličku později minul i Hruban. (9:10)

04:41

A tentokrát proměnil oba své pokusy. (9:10)

04:41

Birutis opět faulován při zakončení, dá si tak další dva trestné hody. (7:10)

04:25

Po Audově faulu proměnil Birutis jeden trestný hod. (7:10)

04:19

Kalnietis hledal pod košem Birutise, útok Litvy zastavil zákrok nohou. Domácí pokračují v útoku. (6:10)

03:50

Z protiútoku se pod koš natlačil Auda a využil svého postavení k dalšímu koši. (6:10)

03:35

Butkevičius proměnil dva trestné hody. (6:8)

03:15

Hruban pod košem vybojoval na Dimsovi míč a střelou o desku navýšil náskok na čtyři body. (4:8)

02:54

Mačiulis vzápětí dává další body. (4:6)

02:33

První body Litvy, po nájezdu pod koš skóroval Butkevičius. (2:6)

02:04

Mačiulis nevybojoval míč, Hruban bude vhazovat. (0:6)

01:48

Bohačík skóruje, český tým začal opravdu skvěle. (0:6)

01:33

Litva opět ztrácí míč, tentokrát pro uplynutí čtyřiadvacetisekundového limitu. (0:4)

01:09

Hruban z protiútoku skóruje! (0:4)

00:56

Chyba domácích v útoku, útočný faul udělal Motiejunas. (0:2)

00:17

Hned první akce českých basketbalistů končí košem, dva body zaznamenal Kříž. (0:2)

00:01

Utkání právě začalo. (0:0)
Týmy jsou již na palubovce, na řadě jsou hymny a poté už začne samotný zápas.
Zápas v Siemens Areně začne v 18:30, takže si na tento čas nic neplánujte a buďte u našeho přenosu. Jste k němu všichni zváni.
Rozhodčí

Zápas budou řídit Eddie Viator z Francie, Saša Maričić ze Srbska a Alexandre Deman z Francie.
Česká republika

Čeští basketbalisté mohou hrát v klidu, účast na ME mají jako jeden z pořadatelů jistou, přesto berou kvalifikaci jako možnost pro sehrání se bez Tomáše Satoranského, hrajícího v NBA a Pavla Pumprly, který po MS ukončil reprezentační kariéru. První duel Čechům vyšel, v Pardubicích zdolali Dánsko 75:71, když si ale ztížili zejména závěr. Nápor Dánů však zvládli ukočírovat a připsali si tak dva body do tabulky.
Litva

Litevským basketbalistům se vstup do skupiny nevydařil, v Belgii totiž padli o 21 bodů, když velkou ztrátu nabrali hned v první čtvrtině. A jelikož se jim ji nepodařilo ve druhé stáhnout a třetí část opět jasně patřila Belgii, závěrečný finiš už znamenal pouze korekci na konečný výsledek 86:65 pro domácí. Kvalifikace je ale teprve na začátku a šancí na reparát má Litva ještě dost.
Dobrý podvečer u basketbalu. Společně se podíváme na utkání kvalifikace ME, ve skupině C se střetnou Litva a Česká republika.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:30.

97:89

Litva: Kalnietis, Mačiulis, Birutis, Motlejunas, Kuzminskas, Mašiulis, Bendžius, Jokubaltis, Dimša, Sajus, Butkevičius, Valinškas.

Česko: Auda, Vyoral, Hruban, Šafarčík, Šiřina, Peterka, Bohačík, Puršl, Palyza, Krejčí, Kříž, Farský.

Rozhodčí: Eddie Viator (FRA), Saša Maričić (SRB), Alexandre Deman (FRA)