Mistrovství Evropy žen

Srbsko – Turecko

3:2

konec (21:25, 25:21, 25:21, 22:25, 15:13)

08.09.2019, 18:45 • Ankara Sport Hall, Ankara (TUR) • Finále • Tomáš Kohlmann (@tom__kohlmann)

Tipsport: 1.24 4.06 Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!

Nejproduktivnější hráčkou finále se stala Tijana Boškovićová s 23 body, o jeden méně nasbírala Brankica Mihajlovićová a jedenácti body k titulu přispěla Mina Popovićová.

Na turecké straně zaznamenala 16 bodů Meryem Bozová, po 11 si podělily Zehra Günesová a Hande Baladinová. (21:20:24)
Úžasné finále mistrovství Evropy volejbalistek rozhodl nejmenší možný rozdíl, Srbsko poráží domácí Turkyně výsledkem 15:13 v rozhodující páté sadě.

Dvanáct tisíc fanoušků v hale utichlo, přesto Turecko v roli outsidera tohoto finále pomohlo ke skvělému volejbalovému zážitku i díky tomuto skvělému obecenstvu.

Konec zápasu

15:13

Útok Mihajlovićové sice zpracovala Akozová v poli, turecký blok se ale dotkl sítě a Srbsko obhajuje titul mistryň Evropy!

14:13

Gözde Yilmazová ještě první mečbol odvrací na hlavním kůlu!

14:12

Turkyně prováhaly možnost k útoku špatnou nahrávkou Özbayové a Brankica Mihajlovićová otřela svůj technický úder o turecký blok! Před dvěma mečboly Srbska si Giovanni Guidetti bere oddechový čas.

13:12

Po další turecké chybě na příjmu Baladinová útočí jen do srbského bloku!

12:12

Bozová po time-outu podává jen do sítě.

11:12

Oddechový čas pro Zorana Terziće.

11:12

Turkyně skvěle ubránily Boškovićovou a Baladinová využila srbského bloku k dalšímu obratu ve skóre!

11:11

Čisté eso Meryem Bozové! Přestřelka servisů pokračuje!

11:10

Bušaová už další servis nasměrovala do sítě.

11:9

Bianka Bušaová přidává další eso! Pátý srbský bod v řadě!

10:9

Hande Baladinová ztroskotala na srbském bloku!

9:9

Akozová chybuje na příjmu a Mihajlovićová kralovala nad sítí!

8:9

Bianka Bušaová boduje ze servisu také na druhé straně!

7:9

Další skvělý servis Günesové, Srbky jen přehrály míč na tureckou polovinu a míč domácím hráčkám spadl na palubovku!

6:9

Dvacetiletá blokařka Zehra Günesová trefuje přímý bod z podání!

6:8

Po oddechovém času Tijana Boškovićová kazí podání, strany se mění za stavu 8:6 pro Turecko. Napětí by se dalo krájet.

6:7

Oddechový čas domácího trenéra Guidettiho.

6:7

Brankica Mihajlovićová udeřila z pipu, snižuje na 6:7.

5:7

Srbskému trenéru Terzićovi se povedlo pozdržet hru, Karakurtová pak podává do zámezí.

4:7

Srbské zaváhání na příjmu trestá nad sítí Meryem Bozová! Karakurtová vytáhla skvělý servis.

4:6

Ebrar Karakurtová nezaváhala útokem na handě.

4:5

Zehra Günesová středem útočí do autu.

3:5

Fenomenální turecká obrana, domácí hráčky všechno pochytají, Karakurtová teď ale v těžké pozici v záklonu smečovala těsně do autu.

2:5

Neskutečná euforie v Ankaře! Skvělý servis Özbayové doplnila útokem středem sítě Zehra Günesová!

2:4

Oddechový čas pro Srbsko.

2:4

Mina Popovićová nad sítí složila míč na palubovku, ovšem italská rozhodčí Vagniová viděla její dotyk sítě! Hala zase bouří.

2:3

Turecký dvojblok si počíhal na Minu Popovićovou!

2:2

Další smečovaný servis Mihajlovićové už končí výrazně za koncovou čárou.

2:1

Výborný servis Mihajlovićové si Turkyně solidně přihrály, Günesová ale nedokázala složit míč středem a Boškovićová posílá Srbsko do vedení.

1:1

Tijana Boškovićová také úspěšně zaútočila na hlavním kůlu.

0:1

Ebrar Karakurtová na úvod pátého setu vytáhla pořádně ostrý útok z hlavního kůlu!

0:0

Začal pátý set.
O titulu mistryň Evropy ve skvělém finále rozhodne až zkrácená sada do patnácti bodů. Srbky ve druhé polovině čtvrtého setu vedly už o tři body, pak ještě 21:19, závěr ale fantasticky vyšel domácímu Turecku.

22:25

Turkyně zablokovaly Boškovićovou a ve fanatické atmosféře oslavují vyrovnání na 2:2 na sety!

22:24

Yilmazová na hlavním kůlu přidává čtyřiadvacátý bod!

22:23

Srbský zázrak! Další skvělý servis domácích Srbky jen přehrály přes síť, nahrávačka Ognjenovićová ale zablokovala Baladinovou!

21:23

Tijana Boškovićová ztroskotala na tureckém bloku! Skvělý turecký obrat pokračuje.

21:22

21:22

Turkyně ubránily čtyři srbské útoky, pak blokařka Erdemová při absenci nahrávačky Özbayové skvěle nahrála za hlavu a Bozová otáčí stav ve prospěch Turecka!

21:21

Tijana Boškovićová smečuje do zámezí! Drama vrcholí.

21:20

Na hlavním kůlu si se srbským blokem poradila Hande Baladinová.

21:19

Bianka Bušaová vytáhla další skvělý servis, tentokrát už sama boduje!

20:19

Brankica Mihajlovićová potrestala špatný turecký příjem.

19:19

Další podání už Günesová nasměrovala do sítě.

18:19

Nyní se skutečně vrací Bušaová místo Milenkovićové.

18:19

Zehra Günesová přidává bod přímo z podání!

18:18

Hattrick! Tentokrát blokem boduje Bozová proti Milenkovićové! Čas návratu pro Bušaovou?

18:17

18:17

A další turecký bod blokem! Tentokrát proti Tijaně Boškovićové.

18:16

Milenkovićová zahrála jen do tureckého bloku a Srbkám už se nepodařilo míč vykrýt.

18:15

Úspěšná ulívka Boškovićové.

17:15

Mina Popovićová po time-outu podává do autu.

17:14

Srbský blok si počíhal na Ebrar Karakurtovou! Oddechový čas pro Giovanniho Guidettiho.

16:14

Bezchybný útok Boškovićové.

15:14

Mihajlovićová podala jen do sítě.

15:13

Smeč Ebrar Karakurtové páska sítě vynesla těsně do autu.

14:13

Tijana Boškovićová technickým úderem vytloukla turecký dvojblok.

13:13

Znovu Maja Ognjenovićová v tíživé situaci vytáhla kombinaci středem, zakončila Mina Popovićová.

12:13

Tijana Boškovićová smečovala do autu, Turecko otáčí průběh čtvrtého setu!

12:12

Bouře nadšení v Ankaře! Karakurtová zablokovala Mihajlovićovou při útoku z handy!

12:11

Eda Erdemová zaskórovala ze servisu!

12:10

Dělový útok Karakurtové přinesl desátý turecký bod.

12:9

Další srbský úspěch středem sítě, prosadila se Mina Popovićová a Guidetti přerušuje hru oddechovým časem.

11:9

Mihajlovićová posadila svůj diagonální útok přímo na postranní čáru.

10:9

Brankica Mihajlovićová se prosadila útokem po lajně. Předcházel tomu ale další dlouhý souboj, v němž oba týmy bojovaly, jak to šlo.

9:9

Eda Erdemová propasírovala svůj útok srbským blokem, od něj se míč odrazil do anténky.

9:8

Při lobovaném úderu Boškovićové zaváhala v poli Karakurtová.

8:8

Boškovićová smečovala do zámezí, rozhodčí Michlićová zprvu přisoudila bod Srbsku, nakonec ale bod získává Turecko, aniž by domácí tým potřeboval video, to se nelíbí hostujícímu trenérovi Terzićovi.

8:7

Brankica Mihajlovićová smečuje do zámezí.

8:6

Ebrar Karakurtová úspěšně zaútočila z pipu.

8:5

Meryem Bozová dostala nahrávku příliš nalepenou na síť a proti srbskému dvojbloku byla bez šance.

7:5

Vysoká úspěšnost Srbska středem sítě pokračuje díky Stefaně Veljkovićové.

6:5

Další podání srbské univerzálky už končí v síti.

6:4

Parádní servis Boškovićové Ismailogluová neměla šanci přihrát.

5:4

Karakurtová servíruje daleko do autu.

4:4

Středem zaútočili také domácí, boduje Zehra Günesová.

4:3

Mina Popovićová se prosadila středem sítě.

3:3

Zehra Günesová zablokovala pipe Mihajlovićové.

3:2

Meryam Bozová zabodovala útokem z pipu.

3:1

Další srbský blok, tentokrát proti Bozové. Karakurtová dnes působí na postu smečařky, byť často hraje také na univerzálu.

2:1

První bod Karakurtové, té pomohla Popovićová, která po nadražení blokem neviděla balón a pletla se spoluhráčkám do cesty, míč tak spadl na palubovku.

2:0

Brankica Mihajlovićová si blokem vyšlápla na Edu Erdemovou.

1:0

Mina Popovićová otevřela čtvrtý set útokem středem sítě.

0:0

Začal čtvrtý set.
Turkyně posílají do boje Karakurtovou, na palubovku se vrací Ismailogluová, na nahrávce zůstává Özbayová.

25:21

Stefana Veljkovićová úspěšným útokem středem sítě zakončila třetí set! Také třetí set končí 25:21, Srbky otáčejí průběh na 2:1 ve svůj prospěch.

24:21

Zehra Günesová přidává svůj už čtvrtý bod útokem středem sítě v této sadě.

24:20

Po výborném servisu Ercanové mohly Turkyně zaútočit na snížení, Bozová je ale zablokována.

23:20

Meryem Bozová uspěla na hlavním kůlu.

23:19

Brankica Mihajlovićová znovu měla proti sobě trojblok, tentokrát už se dokázala razancí prosadit.

22:19

Zehra Günesová zabodovala středem sítě.

22:18

Oddechový čas pro domácího trenéra Guidettiho.

22:18

Stefana Veljkovićová boduje přímo z podání!

21:18

Turecké nahrávačce Özbayové je odpískána nahrávka nad polem soupeře, byť se domácí zlobí.

20:18

Tijana Boškovićová úspěšně zakončila ze zadní zóny.

19:18

Brankica Mihajlovićová je znovu zastavena tureckým blokem!

19:17

Milenkovićová se zaskvěla v poli proti pipu Bozové, Mihajlovićová pak je ale zablokována. Turkyně proti ní postavily trojblok.

19:16

Brankica Mihajlovićová skládá vysokou nahrávku, Srbsko odskakuje na tříbodové vedení.

18:16

Boškovićová se prosadila útokem ze zadní zóny.

17:16

Nepovedený servis Boškovićové doletěl jen do sítě.

17:15

Fatma Yildirimová je zablokována, Srbky zase odskakují!

16:15

Sérii pěti tureckých bodů za sebou zakončila Bozová podáním do zámezí.

15:15

Tijana Boškovićová smečuje do autu a je vyrovnáno!

15:14

Střídá také Terzić, Bušaovou, která byla pod tlakem na příjmu, nahrazuje Milenkovićová.

15:14

Další perfektní servis Bozové Srbky jen přehrály zadarmo přes síť a Yildirimová boduje třetím útokem v řadě!

15:13

Úspěšné obrany domácích využívá Yildirimová k třináctému bodu.

15:12

Meryem Bozová zaznamenává druhý turecký přímý bod z podání!

15:11

Fatma Yildirimová zabodovala proti srbskému dvojbloku.

15:10

Na druhé straně kazí servis Günesová.

14:10

Nepovedený servis Mihajlovićové.

14:9

Baladinovou nahrazuje Fatma Yildirimová, Guidetti nadále točí sestavou.

14:9

Özbayová dostala přihrávku příliš nalepenou k síti, Baladinová pak smečuje do bloku.

13:9

Po delší době se v útoku prosadila Bianka Bušaová.

12:9

Boškovićová přidává další úspěšný útok z hlavního kůlu.

11:9

Zehra Günesová je znovu úspěšná středem sítě.

11:8

Proti Tijaně Boškovićové Turkyně nepostavily žádný blok, srbská hvězda se tak snadno prosadila.

10:8

Tijana Boškovićová smečuje do autu, turecký tým se vrací do třetího setu. Zoran Terzić si bere oddechový čas.

10:7

Středem sítě boduje Zehra Günesová.

10:6

Znovu dostala šanci Mihajlovićová a teď už dokázala složit míč na palubovku.

9:6

Turecký dvojblok si vyšlápl na Mihajlovićovou!

9:5

Mihajlovićová promarnila další dvě možnosti ke zvýšení náskoku, na druhé straně se ze zadní zóny prosadila Bozová.

9:4

Opět Turkyně chybují, Meliha Ismailogluová smečuje do autu.

8:4

Další turecký útok do zámezí, domácí tým se teď trápí. Pomoct turecké hře přichází nahrávačka Özbayová.

7:4

Po horším příjmu se Srbkám nepovedlo zaútočit, ovšem nahrávačka Ognjenovićová pak jednoblokem smázla Baladinovou!

6:4

Tijana Boškovićová servíruje do sítě.

6:3

Další chyba tureckého týmu, Hande Baladinová smečuje do autu z hlavního kůlu.

5:3

Krásná rozehra plná hezkých obranných zákroků na obou stranách, Bozová ji ale zakončila nevynucenou chybou při útoku do zámezí.

4:3

Eda Erdemová se prosadila za hlavou Naz Aydemirové.

4:2

Meryem Bozová smečuje jen do sítě.

3:2

Pipe Mihajlovićové Turkyně ještě ubránily, Boškovićová pak už ale udeřila po lajně.

2:2

Brankica Mihajlovićová svůj smečovaný servis nasměrovala do sítě.

2:1

Hande Baladinová smečuje do zámezí.

1:1

Tijana Boškovićová nejdříve sice útočila do tureckého bloku, míč nadražený vysoko do vzduchu pak ale snadno složila na palubovku.

0:1

Meryem Bozová rozehrála třetí set přesným diagonálním útokem z hlavního kůlu.

0:0

Začal třetí set.

25:21

Yilmazová útočí do zámezí a druhý set končí opět 25:21, tentokrát ale pro Srbsko a finále je vyrovnané 1:1 na sety.

24:21

Těsný aut z podání Erdemové, potvrdilo jej i video.

23:21

23:21

Aréna znovu bouří nadšením! Podání Erdemové Bušaová zahrála rovnou na tureckou polovinu a Yilmazová pak využila blokující Mihajlovićovou k úspěšnému útoku.

23:20

Yilmazová svůj útok otečovala o srbský blok.

23:19

Když se Srbky dostávaly do potíží, tak zase pomohl útok středem sítě, zakončila Veljkovićová.

22:19

22:18

Tijana Boškovićová smečuje jen do tureckého dvojbloku, oddechový čas pro Zorana Terziće.

22:17

Meryem Bozová snižuje na rozdíl pěti bodů.

22:16

Také domácí univerzálka po přímém bodu z podání servíruje jen do sítě.

21:16

Turkyně posílily blok, první eso domácího týmu zaznamenává Meryem Bozová.

21:15

Další podání Boškovićové doletělo jen do sítě.

21:14

Tijana Boškovićová přidává čisté eso.

20:14

Brankica Mihajlovićová se prosadila nekompromisním útokem ze zadní zóny.

Oddechový čas pro Giovanniho Guidettiho.

19:14

Při útoku Veljkovićové středem se turecký blok dotkl sítě.

18:14

Smeč Meryem Bozové byla tečována srbským blokem.

18:13

Meliha Ismailogluová už dokázala uvést míč do hry, Srbky ale středem útočí takřka bezchybně, tentokrát uspěla Mina Popovićová.

17:13

Do třetice špatné podání, Mihajlovićová mířila jen do sítě.

17:12

Na podání chybuje také domácí nahrávačka Aydemirová.

16:12

Nepovedený servis Ognjenovićové doletěl jen do sítě.

16:11

Ulívku Mihajlovićové Turkyně zkoušely vybrat, i přes veškeré úsilí se jim to ale nepovedlo.

15:11

Až za stavu 10:15 Turecko poprvé boduje po vlastním podání ve druhém setu! Pomohla k tomu Boškovićová útokem do zámezí.

15:10

Srbky dostaly možnost k dalšímu zvýšení, Mihajlovićová ale smečuje jen do sítě.

15:9

Mihajlovićová složila míč z hlavního kůlu, navíc se turecký blok dotkl sítě.

14:9

Hande Baladinová zabodovala diagonálou z hlavního kůlu.

14:8

Další souhra středem sítě po ose Ognjenovićová – Veljkovićová.

13:8

Podání Boškovićové bylo příliš dlouhé.

13:7

Středem sítě nezaváhala Stefana Veljkovićová.

12:7

Dva skvělé zákroky tureckého libera Akozové pomohly k bodu, neboť Mihajlovićová nakonec smečuje do zámezí.

12:6

Tijana Boškovićová zabodovala razantním útokem za hlavou Ognjenovićové.

11:6

Meryem Bozová našla mezeru ve srbském dvojbloku.

11:5

Brankica Mihajlovićová zaskórovala útokem z pipu a Giovanni Guidetti přerušuje hru oddechovým časem.

10:5

Bianka Bušaová se prosadila na hlavním kůlu, Srbsko už vede o pět bodů.

9:5

Brankica Mihajlovićová úspěšně zaútočila za hlavou Ognjenovićové.

8:5

Meryem Bozová zabodovala ze zadní zóny.

8:4

Srbky znovu v úvodu setu bezchybně ztrátují, tentokrát středem sítě uspěla Mina Popovićová.

7:4

Další srbská chyba na podání, tentokrát zaváhala Stefana Veljkovićová.

7:3

Brankica Mihajlovićová vytloukla turecký dvojblok.

6:3

Bianka Bušaová podává do zámezí.

Srbský trenér Terzić pak neúspěšně vyzval video, to prokázalo dopad míče za koncovou čáru.

6:2

Výborná nahrávka Ognjenovićové jednou rukou, ze zadní zóny pak zabodovala Mihajlovićová.

5:2

Dlouhá rozehra končí v turecký prospěch díky ulívce Bozové.

5:1

Tijana Boškovićová trefuje čisté eso!

4:1

Výborný zákrok Boškovićové v poli, Bušaová na hlavním kůlu přidává čtvrtý srbský bod.

3:1

Tijana Boškovićová udeřila ze zadní zóny, začátek druhého setu bodově kopíruje ten první.

2:1

Stefana Veljkovićová zabodovala středem sítě.

1:1

Podání Miny Popovićové bylo příliš dlouhé.

1:0

Po úspěšné obraně domácích mohla zaútočit Ismailogluová z pipu, ale smečuje jen do srbského dvojbloku.

0:0

Druhý set otevře svým servisem Meliha Ismailogluová.

0:0

Začal druhý set.
První set rozehrálo lépe Srbsko, dostalo se do tříbodového vedení, to ale Turkyně dokázaly smazat a pak udeřily šestibodovou sérií při podání Naz Aydemirové.

21:25

Na opačné straně chybuje ze servisu i Mihajlovićová a Turecko vítězí v prvním setu finále 25:21!

21:24

Při prvním setbolu Baladinová servíruje do zámezí.

20:24

Turecký blok si teď vyšlápl na Boškovićovou i na hlavním kůlu!

20:23

Fantastická rozehra! Skvělé zákroky na obou stranách barikády, nakonec bodují domácí hráčky díky úspěšnému dvojbloku proti Boškovićové.

20:22

Turecký příjem teď trápí Maja Ognjenovićová, Hande Baladinová nepřetlačila srbský dvojblok a domácí trenér Giovanni Guidetti si vybírá oddechový čas.

19:22

Výborný servis Ognjenovićové využila Tijana Boškovićová.

18:22

Brankica Mihajlovićová složila míč na hlavním kůlu.

17:22

Hande Baladinová hůře přihrála, pak ale sama po nahrávce libera Akozové dokázala úspěšně zakončit.

17:21

Těsný aut po servisu Kübry Akmanové.

16:21

Hande Baladinová nezaváhala z hlavního kůlu.

16:20

Úspěšný srbský pipe zakončila Tijana Boškovićová.

15:20

Meryem Bozová na hlavním kůlu vytlouká srbský blok.

15:19

Další ohromné potíže Srbska na příjmu, hostující hráčky přehrály míč zadarmo přes, Baladinová ale z pipu útočí těsně do autu.

14:19

A už o pět! Po dalším servisu Aydemirové si Srbky špatně přihrály a pak nepřehrály míč přes síť.

14:18

Obecenstvo je v extázi! Hande Baladinová se prosadila z pipu a Turecko vede o čtyři body.

14:17

Veljkovićová i Bušaová byly zablokovány! Srbky pak už nedokázaly udržet míč ve hře.

14:16

Aydemirová přidává přímý bod z podání a Zoran Terzić přerušuje hru oddechovým časem.

14:15

Turecko jde poprvé do vedení! Domácí blok nadrazil útok Boškovićové a středem sítě pak udeřila Kübra Akmanová.

14:14

Naz Aydemirová parádně zahrála přes hlavou na druhou přes.

14:13

Servis Erdemové byl příliš dlouhý.

13:13

Šikovný technický úder Ismailogluové po lajně přináší vyrovnání.

13:12

Maja Ognjenovićová podává až za koncovou čáru. Každé srbské podání doprovází bouřlivý pískot publika.

13:11

Ismailogluová dostala rychlou nahrávku na hlavní kůl, je ale zablokována.

12:11

Turkyně měly možnost se dostat do vedení, Ismailogluová ale v těžké pozici nepřekonala srbský blok.

11:11

Eda Erdemová se postarala o vyrovnání za hlavou nahrávačky Aydemirové.

11:10

Úspěšná ulívka Bušaové vrací Srbsku vedení.

10:10

Rychlá souhra středem sítě, zakončila turecká kapitánka Eda Erdemová.

10:9

Akmanová další servis nasměrovala jen do sítě.

9:9

Bouřlivé ovace po úspěšném útoku Bozové, k němu přispěl i výborný servis Kübry Akmanové.

9:8

Stefana Veljkovićová útočí jen do pásky sítě.

9:7

Srbky ubránily ulívku Bozové, pak ale došlo k velkému nedorozumění hostujících hráček a Turecko snižuje na 7:9.

9:6

Srbský tým nadále výborně ztrátuje, teď se prosadila Boškovićová.

8:6

Ismailogluová zabodovala za hlavou Aydemirové.

8:5

Na servisu chybuje také domácí nahrávačka Aydemirová.

7:5

Podání Miny Popovićové doplachtilo až za koncovou čáru.

7:4

Bianka Bušaová zabodovala na hlavním kůlu.

6:4

Eda Erdemová se prosadila proti srbskému dvojbloku.

6:3

Mihajlovićová se parádně trefila do servisu a zapisuje první eso finále!

5:3

Brankica Mihajlovićová udeřila útokem za hlavou nahrávačky Ognjenovićové.

4:3

Meryem Bozová se prosadila při útoku z pipu.

4:2

Maja Ognjenovićová úspěšně zahrála na druhou přes.

3:2

Servis Stefany Veljkovićové byl příliš dlouhý.

3:1

Tijana Boškovićová vytlouká turecký dvojblok.

2:1

Velmi nepovedený útok Ismailogluové ze zadní zóny končí v síti.

1:1

Baladinová se tentokrát už dokázala prosadit a k jásotu obecenstva vyrovnává na 1:1.

1:0

Hande Baladinová byla ubráněna a Tijana Boškovićová otevírá skóre finále!

0:0

Utkání zahájí svým servisem Bianka Bušaová.

Srbsko: Bušaová, M. Popovićová, Mihajlovićová, Ognjenovićová, Veljkovićová, Boškovićová – S. Popovićová

Turecko: Akmanová, Baladinová, Ismailogluová, Aydemirová, Erdemová, Bozová – Akozová

Rozhodčí: Michličová (Pol.), Vagniová (Ita.).
Utkání bude sledovat beznadějně vyprodaná dvanáctitisícová aréna v Ankaře, která požene domácí tým proti favorizovanému Srbsku.
Začátek finále byl posunut na 18:45.
Turecko

Turecký tým patří dlouhodobě mezi evropskou či i světovou špičku, přesto na výraznější triumf čeká. Na světových šampionátech Turkyně ještě neprolomily brány čtvrtfinále, na těch evropských pak v posledních osmi letech vybojovaly dvě druhá místa, to první ale zůstává zakleté. Turecku se také velmi daří v loni vzniklé Lize národů, kde mezi světovou elitou obsadilo loni druhé a letos čtvrté místo.

Probíhající šampionát Turecko rozehrálo základní skupinou A zde v Ankaře. Postupně porazilo Řecko 3:0, Finsko 3:2, Bulharsko 3:1, Francii 3:0 a až na závěr našlo přemožitele v podobě svého dnešního soupeře po prohře 1:3.

V osmifinále si Turkyně prožily velmi těžké chvíle proti Chorvatsku, kdy prohrávaly 1:2 na sety a byť se po srovnání ujaly v tie-breaku vedení 6:0, tak Chorvatky se dokonce v jednu chvíli dostaly do vedení, Turecko ale ubojovalo výhru 16:14 ve zkrácené hře. Ve čtvrtfinále proti silnému nizozemskému výběru pak Turecko zvítězilo přesvědčivě 3:0.

Včerejší semifinále proti Polsku Turecko mělo dlouho pod kontrolou, když první dva sety hladce ovládlo a i přes obrovský výpadek ve třetím setu si ve čtvrtém dějství přeci jen zajistilo finálovou účast v domácí aréně.

Italský trenér Turecka Giovanni Guidetti během turnaje velmi složitě hledá ideální sestavu. Dlouhodobá jednička na nahrávce Cansu Özbayová během turnaje ztratila místo v základní sestavě, na palubovce ji nahradila Naz Aydemirová. Na postu univerzálky většinou začíná zápas Meryem Bozová, ovšem v osmifinále, čtvrtfinále i semifinále musela postupem času přepustit své místo Ebrar Karakurtové a je dost možné, že právě Karakurtová se pro dnešní finále dostane do základní sestavy. Největší jistotou tak je kapitánka Eda Erdemová na bloku, nejproduktivnější hráčka týmu v osmifinále s Chorvatskem i včerejším semifinále.
Srbsko

Srbské volejbalistky zažívají nesmírně úspěšné období, když po prohře v olympijském finále 2016 (1:3 s Čínou) ovládly o rok později mistrovství Evropy v Ázerbájdžánu a Gruzii, v roce 2018 pak předčily všechny soupeřky také na mistrovství světa v Japonsku.

Během letošního reprezentačního léta Srbsko vsadilo všechno na dvě karty, olympijskou kvalifikaci i tento šampionát upřednostnilo před Ligou národů, do niž poslalo po většinou tým složený z mladých hráček a ten plán vychází na výbornou, když kvalifikační turnaj na olympiádu v Polsku vyhrálo a na evropském šampionátu už chybí jediné vítězství k obhajobě triumfu.

Na tomto mistrovství Srbsko odehrálo už osm zápasů a pokaždé ztratilo maximálně jeden set. V základní skupině postupně zdolalo Finsko 3:0, Bulharsko i Francii shodně 3:1, Řecko 3:0 a Turecko 3:1. V osmifinále nedalo šanci Rumunsku 3:0, podobně hladce beze ztráty setu porazilo i Bulharsko, ve včerejším semifinále si pak Srbky poradily 3:1 s Itálií v repríze loňského finále mistrovství světa.

Zkušený trenér Zoran Terzić se opírá hlavně o skvělou univerzálku Tijanu Boškovićovou či smečařku Brankicu Mihajlovićovou, hře udává ráz nahrávačka Maja Ognjenovićová.
Hezký podvečer při sledování obrovského šlágru na evropském šampionátu volejbalistek. Pořadatelé v Ankaře si nemohli přát lepší vyvrcholení turnaje než finálový zápas domácího Turecka s aktuálními mistryněmi světa a obhájkyněmi evropského zlata ze Srbska.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:45.

3:2

Srbsko: Bušaová, Lazovićová, M. Popovićová, Mirkovićová, Mihajlovićová, Ognjenovićová, Veljkovićová, Bjelicová, Aleksićová, Boškovićová, Milenkovićová, Blagojevićová – Pusićová, S. Popovićová

Turecko: Özbayová, Ercanová, Akmanová, Baladinová, Ismailogluová, Aydemirová, Yilmazová, Bozová, Erdemová, Günesová, Yildirimová, Karakurtová – Sariogluová, Akozová

Rozhodčí: Michličová (Pol.), Vagniová (Ita.)