Mistrovství světa - I. B Divize

Ukrajina – Japonsko

2:3

konec (1:2, 1:1, 0:0)

28.04.2019, 12:00 • Tondiraba Ice Hall, Tallinn • 1. kolo • Martin Augustin (@ogy_16)

Úvodní zápas šampionátu sledovalo 450 diváků. Od 15:30 ale hrají domácí Estonci a na toto utkání už jistě přijde podstatně větší návštěva. (14:18:10)
Střely na branku – 22:26 (6:12, 12:7, 4:7)
Trestné minuty – 6:22
Pojďme se za zápasem ještě trochu ohlédnout... Asiaté byli většinu první třetiny o něco lepším týmem. Jejich úvodní nápor podtrhl v 5. minutě vedoucím gólem Juširoha Hirana, jehož dorážka se štěstím prošla až za záda brankáře soupeře. Ukrajinci srovnali z téměř první nebezpečnější akce, Vitalij Ljalka vymetl parádní střelou šibenici. Ve 13. minutě si však vzalo Japonsko vedení zpět, když samostatný únik proměnil Hiroto Sato.

Ve druhé třetině Ukrajina postupně srovnala obraz hry a začala být nebezpečná. Třetí gól ale vstřelili opět Japonci, které poslal v čase 37:42 do dvoubrankového trháku pohotovou tečí Tecuja Saito. 14 sekund před koncem periody se však trefil Pylyp Pangelov-Juldašjov.

Ve třetí třetině už gól nepadl. Na straně Ukrajiny měl v jejím úvodu šanci na vyrovnání Gavryk, ten ale ani nadvakrát nepřekonal brankáře Hatu. Japonci zase orazítkovali v přesilovce tyčku. Minutu před koncem byl ještě vyloučen Kohej Sato a Ukrajina to zkusila i bez brankáře, ovšem vyrovnat se už evropskému týmu nepodařilo.
Nejlepším hráčem Ukrajiny je vyhlášen Vitalij Ljalka (dnes 1+0). Na straně Japonska si cenu přebral Juširoh Hirano (1+1). Teď si Japonci vyslechnou svou národní hymnu.
Hokejisté Japonska závěr ubránili, byť hráli ve čtyřech proti šesti Ukrajincům a mohou se tak radovat z vítězného vstupu do turnaje! Nyní proběhne vyhlášení nejlepších hráčů obou týmů.

59:45

Ljalka teď trefil vlastního spoluhráče před brankou. Rána to byla přitom velmi tvrdá.

59:02

Ukrajinci hrají v šesti!

59:00

Oddechový čas Japonska.

59:00

Vitalij Ljalka se málem dostal do samostatného úniku, ale fauloval ho Kohej Sato! Ten je za klasickou záchrannou brzdu vykázán na trestnou lavici.

58:49

Japonci teď vyrazili do otevřené obrany soupeře. Tecuja Saito už byl sám před Djačenkem, ale v rychlosti nedokázal dobře zakončit.

57:33

Pro Ukrajince už utíká čas velmi rychle. Další akci zahajují ze svého obranného pásma.

56:55

Ukrajinci se to snažili před brankou procpat silou, ovšem obránci Japonska ochránili brankáře Hatu, který nemusel zasahovat.

56:06

Japonci se snaží zase podržet puk na hokejkách a ušetřit co nejvíce času, kdy se nemusí bránit.

55:01

Zakázané uvolnění Ukrajiny.

54:45

Furuhašiho střela byla zbytečná. Čárový totiž v momentě, kdy Japonec vjel do útočného pásma, odpískal postavení mimo hru.

54:05

Japonsko je kompletní.

53:57

Až v závěru přesilovky to Ukrajinci trošku rozjeli. Po ráně od modré se na levém kruhu dostával k dorážce Sergij Babynec, který ale trefil pouze bránícího Japonce a Hato tak nemusel zasahovat.

53:20

Ukrajině se zatím nedaří usadit v útočném pásmu. Time-out tedy moc nepomohl.

52:04

Za vražení na hrazení je na 2+10 minut vyloučen Juširoh Hirano. Ukrajinci tedy budou hrát přesilovku.

51:13

Teď s ním zajel až za vlastní branku obránce Hašimoto, který čeká, až mu spoluhráči vystřídají.

50:44

Japonci se usadili v útočném pásmu, kde krouží s kotoučem a šetří čas.

49:39

Babynec zavezl puk do rohu útočného pásma a odsud ho posílal před branku. Nikita Bucenko dokázal kotouč tečovat, ovšem Hata byl připraven.

48:53

Ukrajina je v plném počtu.

48:37

Hašimoto nabil na levou stranu Hirotovi Satovi. Ten z voleje minul branku.

47:50

Velké štěstí pro Ukrajinu! Jeden z Japonců vypálil z levého kruhu a orazítkoval spojnici břevna a tyčky!

47:16

Japonci jsou kompletní. Začíná tak jejich přesilovka.

46:52

Kohej Sato se už dostával do samostatného úniku. Vsevolod Tolstuško musel zatáhnout za záchrannou brzdu a síly na ledě se tak na chvíli vyrovnají.

46:37

Vitalij Ljalka dostal puk na levý kruh. Naznačením střely si položil obránce a najel si více na střed, odkud už skutečně vypálil. Rána byla sražena do ochranné sítě.

45:34

Hned po buly se dostal ke střeme Mazur. Puk končí pod Hatem.

45:15

Hiroto Sato podťal nohy Zadojenkovi a je vyloučen za podrážení.

44:44

Nikita Bucenko pálil z mezikruží mimo. Ukrajina začíná přebírat iniciativu.

43:26

Velká šance Ukrajinců! Vladislav Gavryk střílel z mezikruží a poté se dostal i k dorážce! Hata se však proti ní stačil postavit.

43:02

Djačenko nyní zachytil nahození ze středního pásma a posílá na zteč své spoluhráče.

41:30

Japonci opět předvádějí aktivní nástup do třetiny. Djačenko už musel zasahovat.

40:01

Další třetina začne přibližně ve 13:32.
Střely na branku – 18:19 (6:12, 12:7)
Trestné minuty – 4:6
Ve druhé třetině Ukrajina postupně srovnala obraz hry a začala být nebezpečná. Třetí gól ale vstřelili opět Japonci, které poslal v čase 37:42 do dvoubrankového trháku pohotovou tečí Tecuja Saito. 14 sekund před koncem se však trefil Pylyp Pangelov-Juldašjov a Ukrajinci se tak drží ve hře o body.

40:00

39:46

39:46 Pylyp PANGELOV-JULDAŠJOV - 2:3

39:46

Ukrajina právě vstřelila branku!
14 sekund před přestávkou vrací Ukrajinu do hry PYLYP PANGELOV-JULDAŠJOV! Ukrajinský obránce vyslal od modré čáry na branku tvrdou střelu, která zapadla až za Hatu. Bez asistence.

39:01

Běží poslední minuta druhé třetiny.

37:42

37:42 Tecuja SAITO - 1:3

37:42

Japonsko právě vstřelilo branku!
Z nenápadné akce vytěžili Japonci třetí gól! Juši Nakajašiki držel puk u levého mantinelu a zdálo se, že moc neví co s ním. Tak ho nahodil na branku, před kterou mezitím sjel TECUJA SAITO, jenž kotouč pohotově tečoval za záda Djačenka – 1:3. Asistence: Juši Nakajašiki a Kohej Sato.

36:23

Pořádný rozruch způsobil před ukrajinskou brankou Jo Osaka! Ten se dostal z pravé strany do zakončení a poté se protlačil i k dorážkám. Djačenko ale soupeře nepustil na rozdíl dvou zásahů.

35:44

Teď už je Ukrajina v plném počtu.

35:28

Teď vyhodili až za branku Japonska a jejich oslabení se chýlí ke konci.

34:54

Ukrajinci se zatím dobře brání. V oslabení soupeře do ničeho nepustili.

33:43

Vyloučení v týmu Ukrajina (Pylyp Pangelov-Juldašjov – 2 min., sekání).

33:43

Teď si Djačenko poradil se střelou, kterou před ním tečoval Hirano. Vyraženého kotouče se pak ujal Juri Terao, který byl faulován a tak se bude na ukrajinské straně vylučovat.

33:15

Tecuja Saito se snažil prosadit po objetí branky soupeře. Jeho bekhendový pokus ale postrádal razanci na to, aby propadl za Djačenka.

32:11

Ukrajinci stále více zvyšují aktivitu a Japonci začínají mít problémy.

30:22

Velká šance Ukrajiny! Sergij Babynec obral útočném pásmu o puk protihráče a s Gavrykem jel na jediného obránce. Jeho spoluhráč se však před poloodkrytou brankou netrefil do přihrávky ideálně!

30:02

Od modré čáry vystřelil mladý ukrajinský obránce Igor Merezko, který hraje hokej v zámoří. Pro jeho pokus si Hata sáhl lapačkou.

29:37

Po pravé straně hřiště se vydal dopředu Vadym Mazur. Jeho střela minula bližší tyčku Hataovi branky.

29:06

Led je už zase čistý. Můžeme pokračovat ve hře.

29:05

Skrypec odjel na střídačku, kde podstupuje ošetření. Technická četa musí uklidit krvavé stopy, které zůstaly na ledové ploše.

29:05

Do střely Makarua Furuhašiho si obětavě klekl Danil Skrypec, který dostal zásah kotoučem přímo na ústa! Tohle je hodně nepříjemná situace pro ukrajinského útočníka, který utrpěl krvavé zranění.

28:19

Japonsko je již kompletní. Nějaké šance tam Ukrajinci měli, ale přesilovku využít nedokázali.

28:04

Z dobré pozice na ose hřiště pálil Vsevolod Tolstuško. Ukrajinský bek zamířil vedle svatyně Japonska.

27:08

Mohlo být vyrovnáno! Mazur s Ljalkou protlačili po závaru před brankou puk na Andrije Michnova, který zblízka nepřehodil položený beton Haty. Tohle byla velká šance Ukrajiny!

26:52

Ukrajinci se teď dopustili postavení mimo hru. Vhazovat se bude ve středním pásmu.

26:45

26:18

Hiromiči Terao se dopustil chyby v rozehrávce, kterou mohl potrestat Andrij Michnov. Terao ho musel faulovat a usedá tedy na trestnou lavici.

25:10

Teď se Ukrajinci na chvíli usadili i v útočné třetině, ale přihrávaný puk zamířil přímo mezi beky a skončil tak ve středním pásmu.

24:36

Výborný forčekink Japonců. Ukrajinci se nemohou dostat s pukem na holích do středního pásma.

23:36

Tolstuško ale neudržel útočnou modrou a musí se pro puk rychle vracet.

23:02

Go Tanaka trefil nohy bránícího hráče. Dopředu může i Ukrajina.

22:29

Také ve druhé části zatím působí Japonci živěji. Mají lepší pohyb než Ukrajina, což je základ k jejich herní převaze.

21:48

Z levého křídla vlétl do krajinské obrany Hiromiči Terao. Jeho bekhendová střela/přihrávka, ale také neznamenala žádné nebezpečí pro Djačenka.

21:23

Teď nabízel puk před branku Tecuja Saito. Kotouč ale jen prolétl kolem brankoviště Ukrajiny.

21:07

Japonci dobře bruslí a Ukrajinci mají problém dostat puk z obranné třetiny. Teď z toho mohl těžit Juri Terao, jehož střela z vrcholu levého kruhu skončila na hrudi Bogdana Djačenka.

20:01

Další třetina začne přibližně ve 12:44.
Střely na branku – 6:12
Trestné minuty – 2:4
Po první třetině mohou být spokojenější Japonci, kteří vedou nad Ukrajinou zaslouženě 2:1. Asiaté totiž byli většinu času o něco lepším týmem. Jejich úvodní nápor podtrhl v 5. minutě vedoucím gólem Juri Terao, jehož dorážka se štěstím prošla až za záda brankáře soupeře. Ukrajinci srovnali z téměř první nebezpečnější akce, Vitalij Ljalka vymetl parádní střelou šibenici. Ve 13. minutě si však vzalo Japonsko vedení zpět, když samostatný únik proměnil Hiroto Sato.

20:00

19:30

Proti voleji Vitalije Ljalky se stačil výtečně přemístit Mičikazu Hata! Ten tak uhájil Japonsku těsné vedení.

19:01

Hlasatel oznámil poslední minutu první třetiny.

18:44

Hokejisté ze země vycházejícího slunce jsou už v plném počtu. V téhle přesilovce si toho Ukrajina – mimo Mazurovy střely – mnoho nevytvořila.

18:07

Japoncům se opět podařilo vyhodit. Další snahu Ukrajiny rozehrává brankář Djačenko.

17:37

Nyní se Japonci osvobodili.

16:54

Na levém kruhu se opřel z voleje do puku Vadym Mazur. Mířil do protipohybu brankáře, ale puk prolétl vedle vzdálenější tyčky!

16:43

Vyloučení v týmu Japonsko (Makuru Furuhaši – 2 min., krosček).

15:58

Střely na branku – 4:11

14:25

Ukrajinci odehráli dobře přesilovku, ale ve hře 5 na 5 jsou zatím rozhodně lepší zástupci asijského hokeje.

12:52

12:52 Hiroto SATO - 1:2

12:52

Japoncům skvěle vyšel rychlý přechod do útoku! Juširoh Hirano prohodil puk na HIROTA SATA, který najížděl sám na Djačenka a nic zvláštního nevymýšlel. Vystřelil a podél pravé ruky ukrajinského gólmana poslal kotouč do sítě. Asistence: Juširoh Hirano.

11:58

Před brankou se snažil tečovat puk Gavryk, ale ten se odrazil do rohu. Japonci jsou v plném počtu a určitě si oddechli.

11:30

Sledujeme rozhodně dobrou přesilovku Ukrajinců. Ti ještě nepustili soupeře z obranného pásma.

10:49

Po nahození Michnova z rohu hřiště se snažil dotlačit puk do sítě Vladyslav Gavryk. Rozhodčí přerušili hru v momentě, kdy Hata neměl kotouč pod kontrolou a ukrajinští hokejisté se na něj zlobí.

09:57

Za nedovolené bránění je vyloučen Juširoh Hirano. je tu první přesilovka Ukrajiny.

08:16

08:16 Vitalij LJALKA - 1:1

08:16

První statistikami evidovaná střela Ukrajiny mezi tyče končí gólem! Z pravé strany útočného pásma ji vyslal VITALIJ LJALKA, který vymetl protější šibenici Hataovy svatyně a srovnal tak na 1:1. Asistence: Andrij Michnov.

07:52

Ukrajinci oslabení přestáli a jsou v plném počtu.

07:35

Teď Bogdan Djačenko vyrazil do ochranné sítě kotouč, který na něj vypálil japonský hráč z mezikruží.

06:59

Djačenko se má v oslabení co ohánět. Ukrajinský brankář drží svému týmu těsnou ztrátu.

05:51

Japonci pokračovali ve svém tlaku, který teď bude ještě umocněn přesilovkou. Andrij Grygorjev je vyloučen za pozdní dohrání.

04:43

04:43 Juširoh HIRANO - 0:1

04:43

Hokejisté Japonska uzamkli soupeře v jeho obranné třetině a je z toho první gól zápasu! Od modré čáry vypálil obránce Hašimoto, Djačenko vyrazil puk před sebe a k dorážce se dostal JUŠIROH HIRANO. Ukrajinský brankář se proti ní stačil přemístit a zdálo se, že si připíše výborný zákrok. Nakonec měl ale smůlu, protože mu kotouč ještě před přerušením vypadl zpoza pravého betonu a zajel za brankovou čáru. Asistence: Hiroto Sato a Juri Terao.

04:09

Po vhazování střílel od modré Rjo Hašimoto. Dobrou ránu japonského obránce škrtl Djačenko levou rukou a puk skončil v ochranné síti za brankou.

03:52

Juri Terao projel individuálně středním pásmem a dostal se i ke střele. Tu ale nasměroval jen do nohou obránce soupeře.

02:52

Ukrajina poprvé ohrozila branku soupeře. Vadym Mazur obkroužil japonskou branku a dostal se k bekhendovému zakončení, které musel likvidovat Hata.

02:12

Ukrajincům bylo odpískáno postavení mimo hru.

01:56

Djačenko si připsal první úspěšný zákrok. Japonský hráč na něho vypálil od modré čáry z levé strany.

01:20

Zahráli ale jen na zakázané uvolnění. Vhazuje se tedy před brankářem Djačenkem.

01:04

Makuru Furuhaši u mantinelu tvrdě narazil do bránícího Ukrajince. K puku se dostávají zástupci evropské školy.

00:35

Po útočné snaze Japonců puk vypadl z hrací plochy. Vhazuje se v obranném pásmu Ukrajiny.

00:02

Šampionát Divize 1B v Estonsku byl právě zahájen!

00:01

Na hrací ploše jsou už i hráči. Ti se shromáždili u svých brankářů, kde probíhají předzápasové rituály.
Na led už vyjela trojice rozhodčích v čele s hlavním sudím Madsem Frandsenem z Dánska. Čekáme na nástup hráčů.

Ukrajina: Djačenko (Ogandžanjan) – Merezko, Pangelov-Juldašjov, Tolstuško, Petruchno, Grygorjev, Skrypec, Romaněnko – Ljalka, Mazur, Michnov (C) – Gavryk, Bucenko (A), Babynec – Kovalenko, Grycenko, Nimenko (A) – Peresunko, Danylenko, Zadojenko – Čerdak.

Japonsko: Hata (Onoda) – Kawaj, Jamada, H. Sato, Hašimoto (A), Minošima, Ito, Hajata, Hašiba – Nakajašiki, Saito (C), K. Sato – Hirano, Furuhaši (A), J. Terao – H. Terao, Iwamoto, Miura – Šinohara, Tanaka, Osaka.

Rozhodčí: Frandsen (DEN) – Tilku (EST), Judin (RUS).
Naposledy se oba celky utkaly na MS loni, kdy Japonci zvítězili jasně 7:1. Výběr ze země vycházejícího slunce uspěl také v předchozích dvou případech, byť těsnějšími výsledky. Ukrajinci tak mají soupeři co vracet.

Japonsko:
Japonci nedokázali naplno těžit z boomu, který následoval po Olympiádě v Naganu, kdy je IIHF uměle držela v elitní skupině MS. Mezi nejlepšími týmy světa končili v šestnáctičlenné konkurenci většinou poslední. Výjimkou byly roky 1998 (čtrnácté místo) a 2004 (patnácté místo), ale právě po MS, které se konalo v Praze, už Japonsko zamířilo do 1. divize. V roce 2016 pak přišel dokonce sestup do skupiny B a návrat do áčka Japoncům zatím dvakrát těsně nevyšel, když vždy nestačili na pořádající týmy. V prvním případě na Brity a loni na Litvu. I letos by se měli rvát Japonci o medaile, ale na prvenství je letos velkým kandidátem Polsko.

Kádr tvoří většinou hráči z domácích klubů. Zajímavým úkazem je ale Juki Miura. Tento útočník působí v univerzitní soutěži v USA, kde nastupuje za tým Lake Superior State Lakers. Svou kariéru startoval v dorosteneckém věku v Česku. Do juniorského týmu Kladna si ho v sezóně 2013-14 vyhlédl trenér Otakar Vejvoda starší. Kvůli pravidlům ale nemohl Miura v mládežnických soutěžích u nás hned nastoupit a tak ročník dohrál ve středočeské Krajské lize v týmu HK Lev Slaný. Další dva roky pak působil v juniorce Rytířů Kladno, kde se vypracoval v jednoho z nejlepších hráčů. Poté už zamířil do zámoří.

Ukrajina:
Ukrajinci po rozpadu Sovětského svazu začali v roce 1993 v tehdejší skupin C, ale v roce 1999 se už poprvé představili mezi elitou. Jejich nejlepším umístěním bylo deváté místo v roce 2002. Poté už hráli spíše o záchranu a v roce 2007 sestoupili do 1. Divize. V roce 2012 přišel sestup do béčka a od té doby je Ukrajina takovým hurá týmem, který je na hranici druhého a třetího výkonnostního stupně. Loni se okamžitý návrat do áčka nevydařil, v Litvě z toho bylo až čtvrté místo.

Ukrajina doplácí na mizernou kvalitu své nejvyšší soutěže. Tu hraje šest týmů a v posledních třech letech ji opanoval Donbass. Ještě se sídlem v Doněcku tento klub odehrál dvě sezóny v KHL, jenže kvůli válce v Donbassu přišel o arénu a musel své účinkování v Kontinentální lize ukončit.

Trenér Andrij Srjubko může spoléhat na několik legionářů. Útočníci Vladislav Gavryk a Georgij Kicha působí ve druhé nejvyšší soutěži na Slovensku, Artěm Bondarev hraje za rumunskou Steauau Bukurešť. Za zmínku stojí i dva mladíci, kteří nastupují v juniorských soutěžích v zámoří. Jsou jimi dvacetiletý obránce Igor Merežko a o rok mladší Alexandr Peresunko.
Vítám tu všechny milovníky hokeje! V Estonském Tallinnu bude v neděli rozehráno MS 1. Divize skupiny B, což je třetí nejvyšší kategorie světových šampionátů. Turnaj, jehož vítěz si zajistí postup o level výše a poražený naopak sestoupí do Divize 2A, rozehrají v poledne celky Ukrajiny a Japonska. Obě reprezentace jsme byli v minulosti zvyklí vídat i výše, ale momentálně obě země prožívají slabší hokejové roky.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 12:00.

2:3

Branky a nahrávky: 9. Ljalka (Michnov), 40. Pangelov-Juldašjov – 5. Hirano (H. Sato, J. Terao), 13. H. Sato (Hirano), 38. Saito (Nakajašiki, K. Sato)

Rozhodčí: Frandsen (DEN) – Tilku (EST), Judin (RUS)