24:26

konec (12:13)

14.04.2019, 16:00 • Sport Palace Uruchje, Minsk • Matěj Vybíral (@Matavyb)

Ode mě je to pro dnešek vše, na počtenou u dalších on-line přenosů. Hezký zbytek víkendu. (17:41:33)
Povedený závěr zápasu znamená nejen to, že český tým bere do vyrovnané tabulky dva body a zůstane první v tabulce, ale také to, že si s Běloruskem díky vítězství o dva góly vybojoval lepší statistiku vzájemných zápasů, která rozhoduje při rovnosti bodů. Češi odehrají v kvalifikaci ještě dva duely, a to doma s Bosnou a Hercegovinou a venku ve Finsku.
Český tým se ve druhém poločase dlouho trápil v útoku a Bělorusko se dostalo do vedení, které však nikdy nešlo na více než jednu branku. To bylo důležité, jelikož naši našli střelce ve Stanislavu Kašpárkovi, jehož rány z devítky z výskoku na zataženou běloruskou obranu fungovaly. Češi poprvé ve druhé půli odskočili na 23:21 v 53. minutě po jediné trefě Ondřeje Zdráhaly, do remízového stavu už domácí nepustili, v důležitých momentech se prosadil Tomáš Babák a výtečné zákroky vytahoval Martin Galia.
Bělorusko – Česko 24:26 (12:13)
Nejvíce branek: Baranov 5/4, Jurinok 4, Koroljok 3 – Kašpárek 8, Petrovský 4, Babák 4, Hrstka 4/2. Rozhodčí: Andorka, Hucker (oba HUN). Sedmimetrové hody: 4/4 – 3/2. Vyloučení: 2:3.

Češi oplatili Bělorusku porážku a berou veledůležité dva body!

Konec zápasu. (24:26)

60

Zdráhala faulován, devítka pro Čechy, následně ještě pálil Kašpárek, Kišov sice chytá, ale český tým to mrzet vůbec nemusí! (24:26)

60

Devatenáct sekund před koncem si Jan Filip s Danem Kubešem berou oddechový čas. Bylo by dobré udržet dvougólový náskok a vybojovat si lepší vzájemný zápas s Běloruskem. (24:26)

60

Maxim Baranov ještě ze sedmičky snižuje, 40 sekund do konce zápasu. (24:26)

60

Je rozhodnuto! Zdráhala našel na pivotu Leoše Petrovského, který se v pádu nemýlí! (23:26)

59

Češi se výborně vrátili do obrany a zastavili hostující akci, následně MARTIN GALIA vychytal ránu z pravé spojky a český tým je blízko, 90 sekund do konce zápasu! (23:25)

58

Kišov vychytal ránu Kašpárka a Bělorusko zůstává ve hře. (23:25)

58

Martin Galia vychytal obětavým zákrokem Jurinoka na levém křídle! Obdržel zásah do obličeje, ale je v pořádku. Následnou akcí mohou Češi definitivně rozhodnout! (23:25)

57

Tomáš Babák to vzal při signalizované pasivitě opět na sebe, proklouzl přes obránce a vypálil k bližší tyčce! (23:25)

56

Dmitrij Nikulenko se prezentoval famózním podstřelem a znovu je to o jedinou trefu. (23:24)

56

Vančo si pohlídal pas na pivota, devítka pro Bělorusko. (22:24)

55

Tomáš Babák o sobě dal po dlouhé době vědět, suverénně prokličkoval domácí obranou a zakončil k tyči! (22:24)

55

Boris Puchovskij uvolnil na pivotu Bochana, skvělá souhra Bělorusů znamená snížení. (22:23)

54

Ale vzápětí přišla technická chyba i u českého výběru. (21:23)

54

Vyloučení v týmu Bělorusko (Artem Koroljok). (21:23)

54

Útočný faul Bělorusů, navíc jeden z domácích zahodil balon a zamezil Čechům jít do rychlé protiakce, budou z toho dvě minuty! (21:23)

53

Oddechový čas pro domácí. (21:23)

53

Povedená rána Ondřeje Zdráhaly z kroku možná byla i mírně tečovaná, každopádně zapadla přesně k levé tyči a Česko vede po dlouhé době o dvě branky! Vlastně poprvé ve druhé půli jeden ze dvou týmů vede o více než jeden gól. (21:23)

52

Oleh Astrašapkin vypálil ostře ze střední spoj pouze do levé tyčky! Dokáží Češi odskočit? (21:22)

52

Kašpárek se prosazuje i proti Kišovovi! Zamířil k levé tyči, Česko si bere těsný náskok zpět. (21:22)

51

Tečovaný, spíše sražený pokus Gajdučenka kryje Galia! (21:21)

50

Ondřej Zdráhala se zkoušel poprvé v zápase prosadit střelecky, Kišov udržel balon těsně před brankovou čárou. (21:21)

50

Andrej Jurinok odpovídá z levého křídla přesnou ranou ke vzdálenější tyčce. (21:21)

49

To je škody... Mohli jsme jít do trháku, po dobrém zákroku v defenzivě se však Bečvář dopustil kroků. (20:21)

49

Stanislav Kašpárek opět nacpal balon ranou přes blok k levé tyči! Skutečně je v ráži a Češi jsou do vedení. (20:21)

48

Gajdučenkovu ránu z levé spojky při signalizované pasivitě rukou vytěsnil Galia! (20:20)

47

Češi se musejí spoléhat na Kašpárka, který to bere na sebe, tentokrát to vyšlo a je srovnáno! (20:20)

46

Našemu výběru se ve druhé půli nedaří najít recept na běloruskou obranu nula šest. Nyní kombinuje zatím bez zakončení. (20:19)

46

Boris Puchovskij prošel přes Petrovského, ale následně selhal na Galiovi! Odražený balon získali Češi. (20:19)

45

Ovšem proskok Čechů vychytal Soldatěnko. (20:19)

44

Kulešovu střelu vystihl Galia, důležitý zákrok! (20:19)

44

Stanislav Kašpárek na pravé straně prorážel. (20:19)

44

Kašpárek opět zablokovaný, Češi teď nevědí kudy, pokračovat v ofenzivě budou po oddechovém času. (20:19)

43

Ovšem přišla zbytečná chyba a po pěkně sehraném brejku se prosazuje Andrej Jurinok. (20:19)

43

Kašpárkův podstřel sražen vysoko nad branku, český tým pokračuje v útoku. (19:19)

42

Maxim Baranov prostřelil i Martina Galiu. (19:19)

42

Boris Puchovskij prošel přes hostující obranu a vybojoval sedmičku. (18:19)

41

Zdráhala skvěle našel na pivotu Petrovského, jenž vypálil nad ruku běloruského gólmana. (18:19)

41

Andrej Jurinok odpovídá střelou o zem z levého křídla. (18:18)

40

Navíc Bělorusové trestuhodně přišli o míč a Tomáš Číp rychlým brejkem obrací skóre zpět na českou stranu! (17:18)

40

Stanislav Kašpárek vypálil tvrdě k levé tyči! Další parádní rána. (17:17)

39

Ondřej Zdráhala poprvé na palubovce! Češi útočí. (17:16)

39

Česká obrana se ovšem nestihla postavit a Koroljok dává jednoduchý gól z pivota. (17:16)

39

Stanislav Kašpárek se prosazuje počtvrté v zápase! Parádní rána z levé spojky. (16:16)

38

Boris Puchovskij střelou kolem obránce překvapil Mrkvu. (16:15)

38

Bělorusko v plném počtu a útočí. (15:15)

37

Střídající Alexej Kišov vychytal stojnou nohou Hrstkovu střelu! To je veliká škoda. (15:15)

37

Petrovský z pivota sice Soldatěnka nepropálil, ale byl faulován, sedmička pro Čechy! (15:15)

37

Boris Puchovskij nepřihrál na pivota přesně a dopředu vyráží český tým. (15:15)

36

Stanislav Kašpárek umístil střelu přes blok přesně k levé tyčce! (15:15)

36

Kašpárek propálil Soldatěnka až po odpískání, alespoň přesilovka pro Čechy, první v zápase. (15:14)

36

Vyloučení v týmu Bělorusko (Jurij Lukjančuk). (15:14)

35

Boris Puchovskij odpovídá šikovným průnikem přes českou obranu. (15:14)

35

Pavel Horák se prodral ke střele a svižnou střelou překvapil Soldatěnka. (14:14)

34

Dohrávka na pivota sice Bělorusům nevyšla, ale odraženého balonu se zmocnil Gajdučenko, který propálil Mrkvu a otáčí skóre! (14:13)

34

Tak nakonec se vylučuje, dvě minuty odpyká Štěpán Zeman. (13:13)

34

Artem Koroljok v souboji se Zemanem obdržel nepříjemný zásah do hlavy, vylučovat se nebude, domácí pivot však musí být ošetřován. (13:13)

33

Tečovanou střelu ze spojky Mrkva zachytil, přihrávka na Hrstku ovšem byla příliš dlouhá. (13:13)

32

Češi napálili jen břevno, Bělorusko může jít poprvé od druhé minuty do vedení! (13:13)

32

Soldatěnko vychytal Babákův pokus při signalizované pasivitě a Vadim Gajdučenko srovnává z protiakce! (13:13)

31

Domácí sice propálili Mrkvu, ale bylo to po technické chybě. (12:13)

31

Bělorusko začíná ve druhé půli u balonu. (12:13)

31

Začal druhý poločas. (12:13)
Druhý poločas začne přibližně v 16:53.
Češi odstartovali výtečně a díky proměněným rychlým brejkům si vytvořili až tříbrankový náskok. V postupném útoku už to však taková sláva není a Bělorusko postupně ztrátu stahovalo, na konci poločasu už činí náskok českého týmu pouze jedinou trefu. I to je ale úspěch, Češi rozhodně mohou v Minsku bojovat o body, vše je ovšem otevřené.

30

První poločas skončil. (12:13)

30

Čechům dohrávka do pivota nevyšla, Bělorusové ji za cenu devítky zastavily. Následná střela Bečváře přes blok úspěšná nebyla. (12:13)

30

Oddechový čas pro hosty, 27 sekund do konce první půle. (12:13)

30

Artem Koroljok z pivota snižuje na rozdíl jediného gólu, poslední akci ale povedou Češi. (12:13)

30

Mubenzem se dopustil prorážení. (11:13)

29

Vladislav Kuleš zablokován, Češi sice nezaložili rychlý brejk, jelikož pas na Hrstku byl dlouhý, ale mohou kombinovat. (11:13)

29

Oddechový čas pro domácí. (11:13)

28

Jakub Hrstka prudkou ranou o tyč uspěl. (11:13)

28

Babák uvolnil Bečváře, ten byl rovněž faulován, sedmimetrový hod také pro Čechy! (11:12)

27

Maxim Baranov proměňuje, vystřelil suverénně pod břevno, už je to jen o gól! (11:12)

27

Boris Puchovskij proskočil na pravé straně, byl faulován, následuje sedmička pro domácí. (10:12)

26

Vjačeslav Soldatěnko zasáhl proti střele ze spojky. (10:12)

26

Maxim Baranov měl hodně prostoru na pravém křídle a prosadil se. (10:12)

25

Pavel Horák se na levé straně šikovně uvolnil a zakončil o zem pod břevno! (9:12)

25

Vyloučení v týmu Česko. (9:12)

25

Širovič našel na pivotu Jurije Lukjančuka, jenž vypálil do pravého horního rohu. (9:11)

25

Znovu Tomáš Babák, tentokrát minul pravou tyčku. (8:11)

24

Babák orazítkoval břevno, ale bylo to s faulem, český výběr pokračuje v ofenzivě. (8:11)

24

Tomáš Mrkva je zatím vynikající a vychytal technický pokus Baranova z pravého křídla! (8:11)

23

Babák našel na pivotu Petrovský, jenž zamířil nad nohu Soldatěnka. (8:11)

22

Sergej Šilovič odpovídá střelou ze spojky. (8:10)

22

Mubenzem zablokován, Češi však pokračovali v útoku, Babák si vybral ránu z těžké pozice přes blok z levé strany, propasíroval míč mezi nohy běloruského gólmana do sítě. (7:10)

21

Boris Puchovskij se protlačil ke střele a zamířil přesně k tyčce. (7:9)

21

Žlutá karta pro tým Česko (Pavel Horák). (6:9)

20

Češi výborně zapracovali v obraně a Mrkva vysunul dlouhým pasem Hrstku, ten musel zakončovat z úhlu a Soldatěnko ho nohou vychytal. (6:9)

20

Mrkva navíc vychytal Jurinka z levého křídla! Bělorusko ovšem pokračuje v útoku. (6:9)

19

Tomáš Babák dělovkou z levé spojky zamířil přesně do bližší šibenice! Soldatěnko se natahoval marně. (6:9)

19

Horák zasažen do obličeje, Oleh Astrašapkin dostává žlutou kartu. (6:8)

18

Oleh Astrašapkin nezpracoval přihrávku a Bělorusko přichází o balon, přesilovka mu vůbec nevyšla, za okamžik je Bečvář zpět na palubovce. (6:8)

17

Leoš Petrovský tentokrát uspěl z pivota a ranou o zem dává důležitý gól v oslabení! (6:8)

17

Signalizovaná pasivita hostů. (6:7)

16

Kuleš nepropálil Mrkvu dělovkou ze střední spojky! K balonu se dostává český tým. (6:7)

16

Vyloučení v týmu Česko (Roman Bečvář). (6:7)

16

Petrovský si udělal prostor na pivotu, ale po přihrávce Babáka selhal na skvělém zákroku Soldatěnka! (6:7)

16

Babákův pas do křídla srazili domácí do zámezí. (6:7)

15

Sergej Šilovič se prokličkoval ke střele a zamířil pod břevno. (6:7)

14

Roman Bečvář vypálil zleva o bližší tyč do protipohybu Soldatěnka, rychlá odpověď. (5:7)

14

Andrej Jurinok snižuje přesnou ranou z levého křídla, už je to jen o gól. (5:6)

13

Do připravené obrany se Čechům útočí složitě, Babák neuspěl z levé spojky. (4:6)

13

Kašpárek zablokován, Češi pokračují v ofenzivě. (4:6)

12

Žlutá karta pro tým Bělorusko (Artem Koroljok). (4:6)

12

Maxim Baranov uspěl střelou k pravé tyčce. (4:6)

11

Číp bránil Nikulenka v brankovišti, sedmička pro domácí. (3:6)

10

Další hrubka Bělorusů v rozehrávce, skvěle zasáhl Pavel Horák, únik neměl problém proměnit! (3:6)

10

Bečvář v pádu nepřihrál přesně. (3:5)

9

Vladislav Kuleš vymetl parádní ranou šibenici. (3:5)

9

Další špatný pas Bělorusků a Kašpárek si spravil sebevědomí! Z třetího úniku v řadě se Češi prosazují a je to 5:2! (2:5)

8

Šiloviče vychytal Mrkva a byl z toho další brejk Jakuba Hrstky, znovu úspěšný a Češi si utváří dvoubrankový náskok! (2:4)

7

Nikulenko nepřihrál do pivota přesně a Mrkva našel dlouhým pasem Jakuba Hrstku, který dává jednoduchý gól! (2:3)

7

Kašpárek zatím není ve své kůži, teď mu vypadl balon z ruky. (2:2)

6

Mrkva kryje podstřel Kuleše! Výborný zákrok. (2:2)

5

Vjačeslav Soldatěnko vychytal Kašpárka a Bělorusko může jít do vedení. (2:2)

5

Kašpárek na hraně faulu odzbrojen, dopředu se prořítil Nikita Vajlupov a srovnává. (2:2)

4

Vladislav Kuleš nepřihrál přesně a dopředu znovu může Česko! (1:2)

4

Jakub Hrstka obstřelil Soldatěnka střelou o zem. (1:2)

3

Babák naznačil střelu, ještě si klepl balon o zem a následně byl faulován, sedmička pro Česko! (1:1)

3

Bělorusko se dopustilo útočného faulu a musí zpět do obrany. (1:1)

2

Stanislav Kašpárek ranou ze spojky procedil balon za domácího brankáře. (1:1)

2

Artem Koroljok zůstal osamocený a pivotu a otevírá skóre ranou o zem. (1:0)

1

Utkání právě začalo. (0:0)
Hráči obou reprezentací jsou již nastoupeni na palubovce a duel začne za několik málo minut.

Bělorusko: Soldatěnko, Kišov – Brovko, Kuleš, Šilovič, Astrašapkin, Puchovskij, Nikulenko, Jurinok, Baranov, Lukjančuk, Vajlupov, Padasinov, Koroljok, Bochan, Gajdučenko.

Česko: Mrkva, Galia – J. Hrstka, Bečvář, Horák, Kašpárek, Babák, Číp, Petrovský, Vančo, Zdráhala, Patzel, Solák, Jan Užek, Mubenzem, Š. Zeman.

Rozhodčí: Andorka, Hucker (oba HUN).
Dokáže česká reprezentace oplatit Bělorusku porážku z minulého zápasu a přiblíží se postupu na mistrovství Evropy, nebo se v Minsku budou radovat opět Východoevropané? To se dozvíme již brzy, duel startuje v 16:00, buďte u toho s námi.

Důležité momenty středečního duelu v Plzni

Středeční zápas:
Česko – Bělorusko 30:31 (12:14)
Nejvíce branek:
Babák 8/2, Bečvář 5, Petrovský 4 – Koroljok 5, Šilovič 5, Baranov 4/2.
Sedmimetrové hody: 4/3 – 2/2.
Vyloučení: 4:7.
ČK: Zeman – Bochan.
Diváci: 1600.
Rozhodčí: Santos, Fonseca (oba POR).

Sestava Česka: Mrkva, Galia – J. Hrstka, Bečvář, Horák, Kašpárek, Babák, Číp, Petrovský, Vančo, Zdráhala, Patzel, Solák, Jan Užek, Mubenzem, Š. Zeman.
Sestava Běloruska: Soldatěnko, Kišov – Brovko, Kuleš, Šilovič, Astrašapkin, Puchovskij, Nikulenko, Jurinok, Baranov, Lukjančuk, Vajlupov, Podšivalov, Koroljok, Bochan, Gajdučenko.

Třetí kvalifikační duel těchto dvou soupeřů ve středu před vyprodanou halou v Plzni nabídl pohlednou ofenzivní podívanou. Utkání bylo od první minuty ohromně vyrovnané, branka střídala branku, Češi si sice vytvořili ve 21. minutě náskok 12:10, ale do konce poločasu už neskórovali a prohrávali 12:14. Náskok Bělorusů v úvodu druhé půle narostl dokonce na 18:14, ale český tým se nevzdával a několikrát snížil na rozdíl jediné branky, dlouho ovšem nedokázal srovnat. Povedlo se to až v 56. minutě Jakubu Hrstkovi na 28:28, ale do vedení se Česko ne a ne dostat. Ještě dvakrát srovnalo, za stavu 30:30 mohl v poslední minutě možná rozhodnout Horák, ovšem Kišov ho vychytal a z protiakce udeřili hosté. Češi se ještě pokusili srovnat, jenže Kašpárek v posledních sekundách zamířil jen do tyčky.
Tabulka skupiny 5 po třech odehraných zápasech:
1. Česko – 4 body
2. Bělorusko – 4 body

3. Bosna a Hercegovina – 4 body
4. Finsko – 0 bodů

Klíč k postupu:
Ve čtyřčlenné skupině hraje každý s každým dvakrát, jednou doma a jednou venku, celkem tedy šest zápasů pro každého. Přímo na mistrovství Evropy postupují dva nejlepší z každé skupiny plus čtyři nejlepší celky ze třetích míst.
BĚLORUSKO
2. místo, 4 body, skóre 87:80, bilance 2-0-1

Pryč jsou již ty doby, kdy běloruská házenkářská reprezentace stála na bratrech Rutenkových, kteří se zasloužili mimochodem o účast Bělorusů v roce 2015 na mistrovství světa v Kataru. Bělorusům se ale proti české skvadře daří, z posledních šesti zápasů vyhrálo Bělorusko hned čtyři.

Vstup do kvalifikace ale nebyl od Bělorusů vůbec dobrý. Proti Bosně a Hercegovině měli výhodu domácího prostředí a byli považováni za mírného favorita. Po první půli předpoklad splňovali, vedli o čtyři branky poměrem 16:12, jenže celou druhou půli se Bosna dotahovala a posledním útokem po oddechovém čase 29 sekund před koncem dokonale zmrazila naplněnou sportovní halu. Bělorusko tak ztratilo po prohře 29:30. Do Finska se tak tým vydával s tím, že nesmí připustit další ztrátu bodů v honbě za postupem. To se mu dařilo plnit od první minuty, během první půle si vypracoval vedení 15:8, které ve druhé půli dovedl do suverénního vítězství 27:20. Bělorusové předvedli výborný výkon i na české půdě, odkud si odvezli další dva body za těsnou výhru 31:30.
ČESKÁ REPUBLIKA
1. místo, 4 body, skóre 86:78, bilance 2-0-1

Češi dost možná i sami sebe překvapili na Euru v roce 2018, když vyrovnali své nejlepší umístění z roku 1996, kdy se umístili taktéž na šestém místě. O to více přišel šok v podobě takového výsledku, když ve skupině našli recept na současné mistry světa z Dánska. Tým okolo Daniela Kubeše a Jana Filipa tak potvrdil, že je potřeba s ním počítat.

Češi vstoupili skvěle i do kvalifikace na mistrovství Evropy 2020 ve Švédsku, Rakousku a Norsku. Otevírací duel proti Finsku nabídl vyrovnanou házenou, postupem času se ale ukazovala větší kvalita českého národního týmu, který si došel pro výhru 31:27. Mnohem větší bitva se ale dala čekat v mostarské hale na území Bosny a Hercegoviny. V našlapané hale hostující tým ale překvapil, nenechal se rozhodit poctivým povzbuzováním bosenských fanoušků a po výborném týmovém výkonu bral důležité dva body po výhře 25:20. Ve středu ovšem Češi poprvé padli, s Běloruskem prohráli smolně o gól 30:31.
NOMINACE ČESKÉHO TÝMU

Brankáři: GALIA Martin (Górnik Zabrze, POL), MRKVA Tomáš (HBW Balingen – Weilstetten, GER).

Levá křídla: HRSTKA Jakub (Tatran Prešov, SVK), VANČO Marek (Dessau Rosslauer HV 06, GER).

Levé spojky: HORÁK Pavel (HC Meshkov Brest, BLR), SOLÁK Dominik (HCB Karviná), ŠKVAŘIL Milan (HSC Suhr Aarau, SUI), PATZEL Vojtěch (HC Dukla Praha).

Pravá křídla: ČÍP Tomáš (Tatran Prešov, SVK), POLOZ David (HSC Suhr Aarau, SUI)

Pravé spojky: KAŠPÁREK Stanislav (MOL-Pick Szeged, HUN), MUBENZEM Dieudonné (TV 05/07 Hüttenberg, GER).

Střední spojky: BABÁK Tomáš (Bergischer HC, GER), BEČVÁŘ Roman (HC Elbflorenc 2006, GER), ZDRÁHALA Ondřej (ORLEN Wisła Płock, POL).

Pivoti: PETROVSKÝ Leoš (Bergischer HC, GER), ZEMAN Štěpán (HC Zubří), UŽEK Jan (HBC Karviná).
Přeji krásné nedělní odpoledne, vítejte u čtvrtého duelu České reprezentace v rámci kvalifikace na mistrovství Evropy 2020! Ve středu Češi poprvé padli, doma museli skousnout těsnou porážku 30:31 s Bělorusy. Právě Bělorusko bude našim soupeřem i dnes, duel v Minsku startuje v 16:00 SELČ.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:00.

24:26

Bělorusko: Soldatěnko, Kišov, Padasinov – Brovko, Kuleš, Šilovič, Astrašapkin, Puchovskij, Nikulenko, Jurinok, Baranov, Lukjančuk, Vajlupov, Koroljok, Bochan, Gajdučenko.

Rozhodčí: Andorka, Hucker (oba HUN)