Maraton (ženy)

Vítěz: J. J. Sumgongová (KEN)

konec (2. E. J. Kirwaová (BRN), 3. M. Dibabaová (ETH))

14.08.2016, 14:30 • Ondřej Jícha (@OndraJicha)

Maratonský běh je tedy minulostí. Historicky první olympijské zlato pro Keňu vybojovala Sumgongová, která pro tuto velmoc vybojoval první triumf od roku 1984, kdy byl ženský maraton zařazen do programu olympijských her. (17:08:48)
Eva Vrabcová Nývltová doběhla brazilský maraton na 26. místě a touto pozicí rozhodně nezklamala. Za vítězkou zaostala o necelých deset sekund. O 41 příček vylepšila umístění Ivany Sekyrové z Londýna.

26. Eva Vrabcová Nývltová (ČR) +9:47
Postupně dobíhají další závodnice a netrpělivě očekáváme, kdy protne cílovou pásku také Eva Vrabcová Nývltová.
Největší favoritka dnešního závodu Dibabaová z Etiopie končí bronzová.
Stříbro bere Kirwaová, která je také původem z Keni, ale rozhodla se reprezentovat Bahrajn.

Cíl

Jemina Jelagat Sumgongová vítězí v čase 2:24:04 a stává se olympijskou vítězkou v maratonu. Keňanka nastoupila dva kilometry před cílem a postupně setřásla všechny konkurentky. Pro Keňu, vytrvaleckou velmoc je to navíc první olympijské zlato v historii.

41,3km

Keňanka setřásla Bahrajňanku a v 37 letech jí dělí od zlata poslední metry.

41

Sumgongová se oddělila od Kirwaové a běží si pro zlato.

40,5km

Dva kilometry do cíle. O zlato si to rozdají Sumgongová z Keni a Kirwaová reprezentující Bahrajn.

40km

Začíná ale odpadat Dibabaová.

39,4km

Vedoucí trio závodnic už opět taktizuje. Rozhodne se tedy na posledních dvou kilometrech.

38,5km

Vedoucí trio už vede o dvacet vteřin.

38 km

Vedoucí závodnice nyní běží okolo muzea zítřka, který je považován za architektonický div světa.
Mezitím si Vrabcová Nývltová polepšila na 24. místo. Na dvacátou Keňanku Kipropovou ztrácí půl minuty.

37 km

Běžkyně už se začínají vracet na stadion Sambodrómo a o držitelích medailí je prakticky rozhodnuto. O tři kovové placky bude bojovat Keňa, Bahrajn a Etiopie.

36 km

Očekávané zrychlení přišlo. Kirwaová, která se celou dobu spíše skrývala za to vzala a drží se jí pouze Dibabaová a Keňanka Sumgongová.

35 km

První příčka patří Mare Dibabaové z Etiopie, která je považována za hlavní aspirantku na zlatou medaili. Jako stín za ní běží další šestice běžkyň.